adplus-dvertising

Hekimoğlu İsmail öldü! Yazar Ömer Okçu kimdir?

Esas isimi Ömer Okçu olan ve “Minyeli Abdullah” romanıyla tanınan basın mensubu ve yazar Hekimoğlu İsmail, 90 yaşında yaşamını yitirdi.
Takip et
Hekimoğlu İsmail öldü! Yazar Ömer Okçu kimdir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Timaş Yayın Grubu’nun kurucusu Ömer Okçu’nun vefatını, oğlu Osman Okçu Twitter hesabından, “Babam Hekimoğlu İsmail, ahiret yolculuğuna çıktı. Dualarınızı beklerim.” ifadeleriyle duyurdu.

Bir süredir rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören Hekimoğlu İsmail’in sonrasında birçok kişi sosyal medya hesabından üzüntülerini dile getirdi.

Hekimoğlu İsmail öldü! Yazar Ömer Okçu kimdir?

TBMM Başkanı Şentop’tan taziye mesajı
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, “Ülkemizde, özellikle ‘Minyeli Abdullah’ romanıyla tanınan yazar Hekimoğlu İsmail’in (Ömer Okçu) vefatını teessürle öğrendim. Bir süredir tedavi gören kıymetli yazara Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve okurlarına başsağlığı diliyorum.” şeklinde konuştu.

Hekimoğlu İsmail – Ömer Okçu kimdir
Gazeteciliğe haftalık İttihad gazetesi ile başlayıp 5 sene Yeni Asya Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapan Okçu, daha sonra 1975’te Sur dergisini çıkardı.

Türdav’ın ve Timaş’ın kurucuları arasında yer verilen Okçu, 1988’de başladığı Zaman Gazetesi’ndeki köşe yazarlığını uzun seneler sürdürdü. Ömer Okçu’nun kaleme aldığı “Minyeli Abdullah” romanı, ilk kez 1965’te Babıali’de Sabah gazetesinde yayınlandı.

Harran Üniversitesi Fahri Edebiyat Doktorası unvanına 1994’te layık görülen Okçu, yurt içi ve dışında yüzlerce konferans verdi.

Hekimoğlu İsmail öldü! Yazar Ömer Okçu kimdir?

Minyeli Abdulah’ın konusu
Minyeli Abdullah, Hekimoğlu İsmail’in 1967’de yayınladığı kitap. Türk edebiyatının en çok baskı yapan romanı oldu.

Yayınlandığı tarihten bu yana 80 baskısı yapılan kitap, Mısır’ın Minye kentinde büyüyen, dönemin istibdadına karşı dini bir duruş sergileyen Abdullah’ın başından geçenleri konu ediniyor.

Kitap yasaklandı, yazarı tutuklandı
Hekimoğlu İsmail, dönemin koşulları ve maddi yetersizliklerden dolayı romanı, çöplerden topladığı kâğıtlara yazdı. Roman bir dönem yasaklandı ve yazarı tutuklandı. Fakat 1 sene sonra beraat etti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.