HDP’ye Yapılacak Hazine Yardımı Tepki Topladı

Siyasi partilere yapılacak hazine yardımı tutarları belli oldu. PKK’ya yakın duran HDP’ye yapılacak olan 50 milyon liralık yardım ise tepki topladı.

TBMM’ye verilen 2020 bütçesiyle önümüzdeki sene siyasi partilere gerçekleştirilecek devlet yardımlarının tutarı belli oldu. Siyasi Partiler Kanunu uyarınca AK Parti, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti’ye, en son 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde topladıkları oy oranlarıyla ilişkili olarak toplam 419 milyon 415 bin lira Hazine yardımı verilecek. Önümüzdeki sene sürpriz bir seçim kararı çıkmazsa partilere ek yardım verilmeyecek.

5 PARTİ YARDIM ALACAK

En son gerçekleştirilen genel seçimlerde yüzde 10 barajını geçen siyasi partilere genel bütçe gelirlerinin 5 binde 2’si oranında devlet yardımı veriliyor. Ayrıca yüzde 10’luk barajı geçemeyen fakat yüzde 3’ten fazla oy toplayan partilere de, en düşük yardımı alan siyasi partinin oy oranı kadar orantılı şekilde ayrıca yardım veriliyor. 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde yüzde 10 barajını geçen AK Parti, CHP, HDP ve MHP’ye, genel bütçe gelirleriyle orantılı şekilde yardım gerçekleştirilecek. Aynı seçimlerde oy oranı yüzde 9.96’da kaldığı için barajı geçemeyen İYİ Parti’ye ise MHP’nin aldığı yardıma orantılı şekilde yardım yapılacak.

Buna göre AK Parti’ye 182 milyon, CHP’ye 96 milyon, HDP’ye 50 milyon, MHP’ye 47 milyon ve İYİ Parti’ye de 42 milyon lira hazine yardımı yapılacak.

“HDP’YE YAPILACAK YARDIMLAR KESİLSİN”

Yardımların açıklanmasının ardından sosyal medyada ve bazı basın kuruluşlarında HDP’ye yapılacak olan yardımın kesilmesi istendi. Yapılan yorumlarda HDP’nin terör örgütleri ile arasına mesafe koymaması gerekçe gösterilerek, halktan alınan paraların terör örgütüne gittiği yorumları yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı