adplus-dvertising

HDP’nin ‘soykırım’ açıklamasına CHP’den cevap “ezik siyaset”

CHP'den yapılan açıklamada HDP tarafından kullanılan ‘Ermeni soykırımı’ ifadeleri sert bir dille eleştirildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, HDP'nin emperyalistlerin gölgesinde ezik bir siyaset yaptığını söyledi.
Takip et
HDP’nin ‘soykırım’ açıklamasına CHP’den cevap “ezik siyaset”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak HDP’nin 1915 olaylarıyla alakalı yaptığı ‘soykırım’ açıklamasını ve ABD Başjanı Joe Biden’ın açıklamaları üstüne değerlendirmelerde bulundu.

Hürriyet’ten Rifat Başaran’ın haberine göre, MYK toplantısında konuşan Öztrak şunları belirtti:

“İlk kez bir ABD Başkanı, 1915 senesinde meydana gelen trajediyle alakalı sözde ‘soykırım’ ifadesini kullanmıştır. Tarih yazmak, politikacıların görevi değildir. Bu müessif açıklama, Türkiye-ABD ilişkilerine zarar vermiştir. Bu talihsiz açıklamayı kınıyor ve reddediyoruz.

‘Hükümetten çok cılız sesler çıktı’

Ülkeyi yönettiği iddiasında olan kişinin, bu süreçte tavşan uykusuna yatması ve açıklamanın sonrasındaki sessizliği üzüntümüzü katlamaktadır. Sayın Genel Başkanımız resmi açıklamadan önce konunun basına sızmasıyla birlikte, hem ABD yönetimini, hem de Erdoğan’ı uyarmıştır. Fakat bu uyarıdan sonradır ki hükümet kanadından çok cılız sesler çıkmıştır. Oysa önceki senelerde ABD başkanlarının bu şekilde bir açıklama yapmaması için ülkemiz çok ciddi diplomatik çabalar göstermiştir. Bu kez Erdoğan, yalnızca Biden’dan telefon beklemiştir. Üç aydır beklenen o telefon, ABD Başkanı’nın bir gün sonra yapacağı açıklamayı tebliğ etmek için gelmiştir.

‘Şehit diplomatlarımızın kemikleri sızladı’

Sonrasında Erdoğan, her kritik olayda yaptığı gibi sessizliğe bürünmüştür. Anlaşılan NATO zirvesinde, Biden’la görüşme randevusu uğruna, en mühim milli bayramımızda ülkemizin tarihine leke sürülmesine göz yumulmuştur. Hükümet, milli çıkarlarımızı gerektiği gibi savunamıyor. Bu acizlik, diplomatlarımızın 50 senelik emeklerini çaldığı gibi ASALA terör örgütünün şehit ettiği onlarca diplomatımızın kemiklerini de sızlatıyor.

‘Dink’in sözleri kulağa küpe olmalı’

Bir sözümüz de, emperyalist tezlere sarılıp bu ülke topraklarında siyaset yaptıklarını zannedenlere. Rahmetli Hrant Dink’in şu sözleri herkesin kulağına küpe olmalıdır: ‘Bu problem emperyalistlerin elinden alınmalı, Türkiye ve Ermenistan bu problemi konuşarak, kardeşçe çözmelidir.’

‘Kılıçdaroğlu: Korktuğumuz başımıza geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığındaki MYK toplantısında, Joe Biden’ın, 1915 olayları için ‘soykırım’ ifadesi de ele alındı. Kılıçdaroğlu’nun, “Korktuğumuz başımıza geldi. Bu Şekilde bir konuda iki gün gecikme ile açıklama yapılıyor olması bile zaafiyettir. ABD Başkanı’nın ültimatom gibi önceden arayarak ‘bunu söyleyeceğim’ demesi kabul edilemez. Ülke yönetilemediği gibi dış politika da yönetilemiyor” dediği söylendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.