HDP’nin kapatma davası için ilk inceleme bugün başlıyor!

HDP’nin kapatılması istemiyle tekrardan açılan davada süreç işliyor. Anayasa Mahkemesi iddianameyi gündemine aldı, ilk araştırmasını bugün yapacak.
Takip et
HDP’nin kapatma davası için ilk inceleme bugün başlıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yüksek Mahkemenin eksikliklerin tamamlanması istemiyle iade ettiği HDP’nin kapatılması istemli iddianame, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca tekrardan hazırlanarak Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gönderilmişti.

Görevlendirilen raportörün ilk araştırmaya ilişkin iddianamenin kabulüne yönelik olumlu yönde rapor hazırlamasının sonrasında heyet, bugün saat 10.00’da davaya ilişkin ilk araştırmasını yapacak ve iddianamenin kabul edilip edilmeyeceğine karar verecek.

Genel Kurul, ilk inceleme esnasında, partinin kapatılmasına beyan, faaliyet ve eylemleri ile neden olan ve iddianamede söylenen kişiler hakkındaki siyasi yasak talebi ile partinin hazine yardımlarının bulunduğu banka hesabına tedbiren bloke konulmasına karar verilmesi yönündeki talebi de ele alacak.

Süreç nasıl işleyecek?

TRT Haber’in haberine göre kabul edilmesi halinde iddianame, ön savunma için HDP’ye gönderilecek. HDP’nin Yüksek Mahkemenin tanıdığı süre içinde ön savunmasını vermesi gerekiyor. Fakat parti bu sürenin uzatılması için müracaatta bulunabilecek. Ek süre talebini Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak.

Parti tarafından ön savunmanın verilmesinin sonrasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin asıl hakkındakini görüşünü sunacak.

HDP yetkilileri sözlü savunma yapacak

Bu görüş de HDP’ye gönderilecek. Daha sonra Anayasa Mahkemesince tespit edilecek tarihlerde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin sözlü açıklama, HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak.

Tüm sürecin sonrasında davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör, asıl hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gerekse davalı HDP ek kanıt yahut yazılı ek savunma verebilecek.

Raporun, Yüksek Mahkeme mensuplarına dağıtılmasının sonrasında Başkan Zühtü Arslan toplantı için bir gün tespit edecek, üyeler tespit edilen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

15 üyenin 10’unun oyçokluğuyla karar verilebilecek

HDP hakkındaki kapatma davasını 15 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Anayasa’nın 69. maddesinde sayılan hallerden ötürü partinin kapatılmasına yahut dava konusu fiillerin ağırlığına göre devlet yardımından kısmen ya da tamamen yoksun bırakılmasına, toplantıya katılan üyelerin 3’te 2 oy çokluğuyla yani 15 üyenin 10’unun oyuyla karar verilebilecek.

Siyasi parti kapatma davası neticesinde verilen karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı hakkında siyasi partiye tebliğ edilecek ve Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Anayasa Mahkemesinin, siyasi yasak istenen partililerin beyan ve eylemleriyle partinin kapatılmasına neden olduğunu tespit etmesi halinde, bu kişiler kesin kararın Resmi Gazete’de gerekçeli olarak yayımlanmasından başlayarak 5 sene süreyle bir başka partinin kurucusu, mensubu, yöneticisi ve deneticisi olamayacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.