HDP’nin kapatma davası için AYM yarın karar verecek!

HDP’nin kapatma davasıyla ilgili olarak Ana Yasa Mahkemesi Genel Kurulu yarın ilk incelemelerini yapacak. İncelemeler sonunda AYM iddiaları kabul edilip edilmemesine ilişkin kararı açıklayacak.
Takip et
HDP’nin kapatma davası için AYM yarın karar verecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Alınan bilgiye göre, davayla alakalı görevlendirilen raportör, ilk araştırmaya ilişkin raporunu tamamlayarak Anayasa Mahkemesi heyetine sundu.

Yarın davayla alakalı ilk araştırmasını gerçekleştirecek AYM Genel Kurulu, iddianamenin kabul edilip edilmediğine karar verecek.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

İddianamenin kabul edilmesi halinde HDP, ön savunmasını verilen sürede AYM’ye gönderecek. Parti ön savunmaya ilişkin sürenin uzatılması için Yüksek Mahkemeye müracaatta bulunabilecek. Ek süre talebini AYM karara bağlayacak.

Parti tarafından ön savunmanın verilmesinin sonrasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin asıl hakkındakini görüşünü sunacak.

Bu görüş de HDP’ye gönderilecek. Daha sonra Anayasa Mahkemesince tespit edilecek tarihlerde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin sözlü açıklama, HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak.

Tüm sürecin sonrasında davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör asıl hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gerekse davalı HDP ek kanıt yahut yazılı ek savunma verebilecek.

Raporun AYM mensuplarına dağıtılmasının sonrasında Başkan Zühtü Arslan toplantı için bir gün tespit edecek. Üyeler tespit edilen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

15 ÜYENİN 10’UNUN OY ÇOKLUĞUYLA KARAR VERİLEBİLECEK

HDP hakkındaki kapatma davasını 15 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Anayasa’nın 69. maddesinde sayılan hallerden ötürü partinin kapatılmasına yahut dava konusu fiillerin ağırlığına göre devlet yardımından kısmen ya da tamamen yoksun bırakılmasına, toplantıya katılan üyelerin 3’te 2 oy çokluğuyla yani 15 üyenin 10’unun oyuyla karar verilebilecek.

Siyasi parti kapatma davası neticesinde verilen karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı hakkında siyasi partiye tebliğ edilecek ve Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Anayasa Mahkemesinin, siyasi yasak istenen partililerin beyan ve eylemleriyle partinin kapatılmasına neden olduğunu tespit etmesi halinde, bu kişiler kesin kararın Resmi Gazete’de gerekçeli olarak yayımlanmasından başlayarak 5 sene süreyle bir başka partinin kurucusu, mensubu, yöneticisi ve deneticisi olamayacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.