HDP’nin 23 Haziran’da hangi adayı destekleyeceği belli oldu

HDP Genel Başkanı Sezai Temelli, 23 Haziran’da gerçekleştirilecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlık (İBB) seçimlerinde hangi partiyi destekleyeceklerini açıkladı. Temelli, 23 Haziran’da “Oylarımızı İmamoğlu’na vereceğiz” dedi.

23 Haziran’da gerçekleştirilecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlık (İBB) seçimlerinde HDP’nin hangi partiyi destekleyeceği merak konusuydu.HDP Genel Başkanı Sezai Temelli katıldığı bir programda “23 Haziran’da oylarımızı İmamoğlu’na vereceğiz” açıklamasında bulundu.

Avukatlarla Samatya Kent Kültür Merkezi’nde bir araya gelen Temelli 23 Haziran seçimlerine ilişkin açıklamalarada bulunarak “Bugün AK Parti-MHP bloğunun karşısında Ekrem İmamoğlu vardır. O yüzden de gideceğiz oylarımızı İmamoğlu’na vereceğiz” ifadelerini kullandı. Programına Pendik Bitlisliler Derneği’nde devam eden Temelli, partililere 23 Haziran seçimleri hakkında  “31 Mart seçim sonuçlarında ortaya çok büyük adaletsizlikler çıkmıştır. İstanbul’u bizim kazanma olasılığımız yoktu. Biz de 31 Mart’ta dedik ki ‘Tek başımıza kazanacağımız yerleri kazanacağız ama tek başımıza iktidar olamayacağımız yerleri de demokrasi güçlerinin kazanması için var gücümüzle çalışıp, demokrasi güçlerine kazandıracağız.’ Neye karşı AK Parti- MHP bloğuna karşı. Bunu kim başardı? Siz başardınız. HDP başardı, Kürt halkı, emekçiler, kadınlar, gençler başardı. 23 Haziran’da da başaracağız. Çünkü bu, demokrasi mücadelesidir.” ifadelerini kullandı.

“23 HAZİRAN’DA BAŞARACAĞIZ”

CHP adayını neden desteklediklerine değinen Temelli, “Mesele birisini desteklemek değil. Mesele siyaseti birlikte eylemek. AK Parti-MHP bloğunun adayına karşı demokrasi mücadelesini yükseltmek. Bugün AK Parti-MHP bloğunun karşısında Ekrem İmamoğlu vardır. O yüzden de gideceğiz oylarımızı İmamoğlu’na vereceğiz. Oylarımızı emanet olsun diye 3-5 sandalye masa için ya da çıkarlar için vermeyeceğiz. Oylarımızı Türkiye halklarının, çocuklarımızın geleceği için vereceğiz. İnanıyoruz ki 31 Mart’da olduğu gibi 23 Haziran’da da biz kazanacağız” şeklinde konuştu.

Son zamanlarda gündemde olan Selahattin Demirtaş’ın tahliyesine de değinen Temelli “Böyle bir olasılığın düşük olduğunu biliyoruz” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı