adplus-dvertising

HDP’li vekillerin seçimini Kandil’de yapmışlar

Gri listede aranırken PKK’dan kaçan Merdan Rüştü Ovalıoğlu, ifadesinde, 7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP’nin milletvekili listesinin Kandil’de hazırlandığını, adaylarla burada tek tek görüşüldüğünü belirtti. Ovalıoğlu, 12’si halen milletvekili 17 kişiyle alakalı tanıklıklarını detaylarıyla anlattı.
Takip et
HDP’li vekillerin seçimini Kandil’de yapmışlar
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

2015 seçimleri öncesinde Kandil’in para gönderdiği ortaya çıkan HDP’nin listelerinin de burada hazırlandığı, çok sayıda partilinin terör merkezini aşındırdığı kaydedildi. Buna ilişkin iddialar PKK’lı Merdan Rüştü Ovalıoğlu tarafından dile getirildi. Gri listede aranırken PKK’dan kaçıp güvenlik kuvvetlerine teslim olan “Leheng Dersim Adil” kod isimli Merdan Rüştü Ovalıoğlu, PKK ile HDP’nin bağını anlattı. Ovalıoğlu’nun Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği ifadeye göre, HDP’li adlar, 2015 seçimleri öncesi Kandil’in yolunu tutmuş. Seçim kampını Kandil’de gerçekleştiren partililer, örgüt tarafından mülakata alınmış.

12 isim hala Meclis’te

Ovalıoğlu, buna ilişkin şu bilgiyi verdi: “O dönem 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan milletvekilliği seçim süreci öncesinde KCK/TM Karargahı’nda yoğun faaliyetlerin yürütüldüğünü ve başta Türkiye’den olmak üzere farklı alanlardan gelen kadro örgüt üyeleri ve sivil şahıslar ile görüşmeler yapıldığını net olarak biliyorum. 2014-2016 senelerinde Kandil’de şoförlük yaptığını belirten Ovalıoğlu, Türkiye’den terör kamplarına giden bütün adları tek tek sıraladı.

Kardeşi dağda

Ovalıoğlu, 12’si hala aktif milletvekili 17 kişiyle alakalı bildiklerini şu sözlerle anlattı: HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan’ı 2015’te Kandil’de gördüğünü söyleyen Ovalıoğlu, Kurtalan’ı Kandil’e getiren kişinin HDP Erbil temsilciliğinde çalışan “Şilan” kod isimli örgüt üyesinin olduğunu belirtti. Kurtalan’ın kardeşinin de örgüt üyesi olduğunu kaydeden Ovalıoğlu, “Kandil alanında KCK Yürütme Konseyi’nde yer verilen Rotinda Sarız kod isimli kişi bana ‘Fatma Adır koda söyle Fatma Kurtalan’ın kardeşinin tedavi olması gerekir. Bu notu ilet’ şeklinde konuştu” ifadelerini kullandı.

Öcalan’dan izin çıktı

Ovalıoğlu, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş’ın milletvekilliği adaylığı konusundaki vaziyetinin terörist başı Abdullah Öcalan’a İmralı heyeti içerisinde yer alanlar aracılığıyla sorulduğunu belirtti. Öcalan’ın, “Benim hakkımda konuşmuş. Kendisini affediyorum. Ben, size her zaman birisi bataklığa bir saç teli dışarıda kalacak kadar batmışsa da o telden tutup çıkarın derim” cevabını verdiğini anlatan Ovalıoğlu, “Bu beyanları KCK Eş Başkanlığı’na ve KCK/TM Karargahı’na ulaştıktan sonra kendisinin HDP’den milletvekili seçilmesi önünde bir engel kalmadı. Görüşmeler yapmak maksadıyla örgüt tarafından 2015 senesi başlarında Kandil alanına çağırıldığını ve görüşmeler yaptıktan sonra milletvekili seçilmesi için izin verildiğini biliyorum. Kendisini bizzat Kandil alanında farklı noktalara götürmüştüm” şeklinde konuştu

Saldırgan vekil Kandil’de

İstanbul’da PKK’ya destek için yapılan eylemde polise yumruk atan DBP Eş Genel Başkanı Salihe Aydeniz de Kandil’in yolunu tutan adlardan. Ovalıoğlu, Aydeniz’le alakalı, “Kendisini Kandil alanına getiren örgüt üyesinin HDP Erbil temsilciliğinde çalışan Şilan kod olduğunu biliyorum” bilgisini verdi. HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ile alakalı şu bilgileri verdi: “Kendisini 2015 senesi ilkbahar aylarında Kandil alanında gördüm. O dönem Kandil alanında KCK/TM Karargahı’nda sürücü olarak faaliyet yürüttüğüm süreçte bu alana Türkiye’den gelen yüzlerce sivil şahıstan birisi olduğunu net olarak hatırlamaktayım. Kandil Balayan alanında bulunan Halklar ve İnançlar Komitesi içerisinde faaliyet yürüten örgüt üyeleri ile bir arada bulunduğunu da net olarak hatırlıyorum.”

Seçildiğini kendi söylemiş

– HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü: Kırsal alanda ilk kez 2015 başlarında Irak-Kandil alanında bulunan misafirhanenin yanındaki teknik birimin kullandığı evde gördüm. Örgüt kadroları tarafından milletvekili olması için aday gösterildiğini ve görüşmeler yapmak maksadıyla KCK Eş Başkanlığı’na geldiğini anlatmıştı. Kendisini KCK Eş Başkanlığı’nın irtibat bürosuna götürdüm.

– HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz: Ben kendilerini Metina alanına bağlı Miska köyü yakınlarındaki kuzey sevk idare komutanlığına bağlı misafirhane yakınlarında gördüm.

– HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni: 2015 ilkbahar aylarında Kandil’de gördüm. KCK Türkiye yapılanması içerisinde hangi alanda olduğunu bilmiyorum.

– HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ: 2015 senesinde Irak Kandil alanında KJK Bakur (Türkiye) karargahında üst düzey kadın örgüt üyeleri ile görüşmeler yapması maksadıyla gördüm. Öte Yandan aynı süreçte KCK/TM Karargahı’nda üst düzey örgüt üyeleri ile görüşmeler yaptığı esnada görmüştüm.

– HDP eski Milletvekili Ertuğrul Kürkçü: Barış sürecinde çok defalar Kandil’e gelip giderken kendisini görmüştüm. Bu süreçte yanında o dönemin KCK Türkiye sözcülerinden Kamuran Yüksek ve Yahya Figan da bulunmaktaydı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.