adplus-dvertising

HDP’den Kılıçdaroğlu’nun helalleşme açıklamasına destek!

“Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamasını toplumsal uzlaşma ve ülkemizin iç barışı açısından çok önemsiyor ve yürekten destekliyorum” diyen tutuklu Selahattin Demirtaş, “Sözümüz olsun, biz de kendi hatalarımızla yüzleşecek ve hep beraber helalleşeceğiz” şeklinde konuştu..
Takip et
HDP’den Kılıçdaroğlu’nun helalleşme açıklamasına destek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cezaevinde tutuklu olan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “helalleşme” çıkışına tam destek verdi. Demirtaş, CHP liderinin münakaşa oluşturan “helalleşme” açıklaması gibi bir açıklamaya imza atarak, “Sözümüz olsun, biz de kendi hatalarımızla yüzleşecek ve hep beraber helalleşeceğiz” şeklinde konuştu.. İşte Demirtaş’ın ‘helalleşme’ açıklamaları…

Tarihi önemdedir ve mutlaka sahiplenilmesi lazım

“Geçmiş hatalarımızla samimi, dürüst ve cesur bir biçimde yüzleşip karşılıklı helalleşmeden hiçbir sorunumuzu kalıcı olarak çözemeyiz. Bu sebeple, Cumhuriyet’in kurucu partisi CHP’nin Genel Başkanı sıfatıyla yapılmış bu açıklama tarihi önemdedir ve mutlaka sahiplenilmesi, desteklenmesi ve güç verilmesi gereken ciddi bir adımdır.”

Kılıçdaroğlu’nun çabası çok değerli

“Sayın Kılıçdaroğlu’nun çabası çok değerli. Toplum, devamının gelmesini bekleyecektir. Yalnızca şuanda değil, ileride iktidar değiştiğinde, bu helalleşme sürecinin devlet ismine da kurumsal ve resmi olarak işletilmesi lazım. Fakat bu sorumluluk ne yalnızca CHP’nin ne de yalnızca Sayın Kılıçdaroğlu’nundur.”

“Başta siyasetçiler olmak üzere herkes samimiyetle ve cesaretle elini taşın altına koymak, kendi payına düşen sorumluluk gereğince yüzleşmeye dahil olmak zorundadır. Bunun basit oy hesaplarıyla yaklaşılacak bir konu olmadığını herkesin iyi anlaması lazım. Kaldı ki samimiyetle özeleştirisini ortaya koyan siyasetçiyi, halk asla bağrına basacaktır.

Sözümüz olsun, biz de kendi hatalarımızla helalleşeceğiz

“Sayın Kılıçdaroğlu’nun inisiyatif alması değerlidir, helalleşme için yola çıkması mühimdir” diyen Demirtaş, “Halkımıza, bütün Türkiye toplumuna sözümüz olsun, biz de kendi hatalarımızla yüzleşecek ve hep beraber helalleşeceğiz” ifadelerini kullanıp şu şekilde devam etti:

Şiddetin tümden devre dışı kalması için öne çıkmalıydık

“Evet, problemleri biz yaratmadık, problemlerin kaynağı biz değiliz fakat siyasetçiler olarak eğer doğru ve başarılı bir politika izleseydik çözümsüzlükten beslenenlerin ekmeğine, istemeden de olsa yağ sürmemiş olurduk. Kendi ismime bu sorumluluğu her zaman kabul ettim ve halen aynı noktadayım. Kimlik siyasetini aşarak toplumun hepsini kucaklamayı başarmalıydık. Şiddetin tümden devre dışı kalması için siyasetçiler olarak daha çok inisiyatif almalı, öne çıkmalıydık.”

“Bizden dolayı kırılmış, incinmiş milyonlarca insan da var”

“Halkımızın haklı isteklerini daha doğru ve ikna edici bir dille anlatmayı, temsil etmeyi başarmalıydık. Bize yönelik ağır saldırılara ve kara propagandaya karşın hiçbir mazeretin arkasına sığınmadan barış politikalarını yaşama geçirmeliydik. Bunlar bizim eksiklerimiz, hatalarımızdır. Ve eminim bizden dolayı kırılmış, incinmiş milyonlarca insan da var. Dolayısıyla helalleşme ve yüzleşme bizim de sorumluluğumuz. Unutmayın, helalleşme için samimiyetle özür dileyebilmek zayıflık değil, cesaret ve erdemdir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.