adplus-dvertising

HDP saldırganından mahkeme başkanına tehdit

17 Haziran 2021’de İzmir’de gerçekleşen olayda HDP İzmir İl Binası’na silahlı saldırı düzenleyerek Deniz Poyraz isimli kadını öldüren Onur Gencer’in yargılandığı davada mahkeme başkanını “Senin başına bela olurum” diyerek tehdit etti.
Takip et
HDP saldırganından mahkeme başkanına tehdit
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İzmir’de 17 Haziran 2021’de İzmir HDP İl Başkanlığına düzenlediği silahlı saldırıda binada bulunan Deniz Poyraz’ı öldüren Onur Gencer’in İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmasına devam edildi.
6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın duruşmasına tutuklu sanık Onur Gencer Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, Deniz Poyraz’ın yakınları ve taraf avukatları da salonda hazır bulundu.

Duruşmada söz alan katılan avukatları, sanığın salona getirilmemesine tepki gösterirken, çapraz sorgu için sanığa ortalama 300 soru hazırladıklarını fakat SEGBİS ile bağlanmasının yüz yüzelik ilkesine aykırı olduğunu belirtti. Katılan avukatları, sanığın duruşma salonuna getirilmesini talep ederken, mahkeme heyeti bu talebi reddetti.

Mahkeme heyeti, çapraz sorgu için yalnızca katılan vekillerine izin verileceğini söylemesinin sonrasında salonda bulunan öbür avukatlar heyete tepki gösterdi. Kararı eleştirin İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel’in talebi üstüne duruşmaya 5 dakika ara verildi. Aranın sonrasında söz alan sanık avukatı Ahmet Can Gürlek, mahkeme heyetinin avukatların tutanağa geçirilmesi talebini reddetmesi kararından dönülmesini talep etti.

Gürlek’in sonrasında bir defa daha söz alan katılan vekilleri ise mahkeme heyetinin davadan çekilmesini, aksi takdirde heyetinin bütün mensuplarının reddini istediklerini belirtti.

Mahkeme başkanına tehdit

Avukatların konuşmalarının sonrasında mahkeme başkanı tutuklu sanık Onur Gencer’e söz verdi. Sanık Gencer, “Kendi söylemleri gösteriyor ki HDP binaları, PKK’nın karargahı ve terör yuvalarıdır” diye tahrik indirimi istedi.

Bunun üstüne salondakiler sanığa tepki gösterirken, mahkeme başkanının uyarısı üstüne sanık Gencer bu defa mahkeme başkanına hitaben, “Senin başına bela olurum başkan” diye mahkeme başkanını tehdit etti. Mahkeme başkanı, sanığın SEGBİS odasından çıkarılmasını istedi.

Sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmada salonda bulunması için cezaevine yazı yazılmasına karar verdi. Heyetin çekilmesi talebini reddeden mahkeme heyeti, heyetin reddi kararını vermesi için dosyanın İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.