HDP kapatma davasında 600 kişiye siyasi yasak isteniyor!

HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde dava açıldı. İddianame Yüksek Mahkeme’ye gönderildi. İddianamede, aralarında Mithat Sancar, Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da bulunduğu 600’den fazla HDP’li ile ilgili siyaset yasağı istendi. İddianamedeki HDP’ye verilen hazine yardımlarının durdurulması da yer alıyor.
Takip et
HDP kapatma davasında 600 kişiye siyasi yasak isteniyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in, HDP‘nin kapatılması istemiyle açtığı davanın iddianamesindeki ayrıntılar ortaya çıkma başladı.

600’DEN FAZLA İSME SİYASET YASAĞI

İddianamede, 600’den fazla HDP’li ile ilgili siyaset yasağı isteniyor. Siyasetin dışında bırakılması istenen adlar arasında Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ da var. Terör örgütü PKK’yı övücü açıklamalar yapanlar, terörist cenazelerinde tabut omuzlayanlar da siyaset yasağı istenen adlar arasında.

MAL VARLIKLARINA TEDBİR

İddianamedeki öbür ayrıntı ise, HDP’ye verilen hazine yardımlarının durdurulması oldu. İddianamede, HDP’nin bütün mal varlıklarına önlem konulması da istendi.

İDDİANEMDEN

İddianamede, HDP mensuplarının beyan ve eylemleriyle devletin milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı, ortadan kaldırmayı amaçladıkları söylendi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin, yazılı açıklamasında, demokratik siyasi yaşamın vazgeçilmez unsurlarından olan siyasi partilerin, toplumun ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sunmayı amaçlayan kurumlar olduğunu söyledi.

Siyasi partilerin bu maksatlarını evrensel ve demokratik hukuk kuralları çerçevesinde barışçıl yollarla gerçekleştirmelerinin asıl olduğunu vurgulayan Şahin, bununla beraber Anayasa’nın 68/3. fıkrasında ve Siyasi Partiler Kanunu’nın 90. maddesinde, siyasi partilerin faaliyetlerini Anayasa ve yasa hükümleri çerçevesinde sürdürmeleri gerektiğinin düzenlendiğini hatırlattı.

Gene Anayasa’nın 14. maddesinde, temel hak ve hürriyetlerden hiçbirinin, “Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve ortadan kaldırmayı amaçlayan” faaliyetler şeklinde kullanılamayacağının öngörüldüğünü anımsatan Şahin, şunları kaydetti:

“Anayasanın 69. maddesinin 6. fıkrasında ve Siyasi Partiler Kanunu’nın 103. maddesinde, bir siyasi partinin Anayasa’nın 68. maddesinin 4. fıkrası hükümlerine aykırı eylemlerinden ötürü temelli kapatılmasına, fakat bu özellikteki fiillerin işlendiğinin ve odak haline geldiğinin Anayasa Mahkemesince belirlenmesi halinde karar verileceği belirtilmiş, fıkranın devamında da bir siyasi parti, bu özellikteki fiiller o partinin üyelerince yoğun bir biçimde işlendiği ve bu vaziyet o partinin bütün organlarınca zımnen yahut açıkça benimsendiği, veya bu fiiller doğrudan doğruya anılan parti organlarınca kararlılık içinde işlendiği takdirde söz konusu fiillerin odağı haline gelmiş sayılacağına işaret edilmiştir.”

Başsavcı Şahin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 11. maddesinin 1. fıkrasında, ‘herkesin barışçıl olarak toplanma ve dernek kurma hakkı’na sahip olduğunun belirtildiğini, aynı maddenin 2. fıkrasında ise bu hakların kullanılmasına, ulusal ve kamusal güvenliğin korunması, kamu düzeninin sağlanması, suç işlenmesinin engellenmesi, sağlığın yahut ahlakın yahut başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması maksadıyla yasayla kısıtlama getirilebileceği ilkesinin kabul edildiğini vurguladı.

TERÖR ÖRGÜTÜ PKK İLE İLİŞKİLERİ VURGULANDI

Şahin, açıklamasında şu değerlendirmelerde bulundu: “Nitekim, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, terörün kınanmamasını dahi siyasi partilerin kapatılması için yeterli bir gerekçe olarak kabul etmiştir. Siyasi parti yönetici ve mensupları demokratik ilkeler çerçevesinde faaliyetlerine devam etmeli, terör örgütleri ile irtibatlı ve iltisaklı olmamalı, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve ortadan kaldırmayı amaçlamamalıdır. Bu bağlamda, Halkların Demokratik Partisi yönetici ve mensuplarının beyan ve eylemleriyle demokratik ve evrensel hukuk kurallarının kabul etmeyeceği biçimde davrandıkları, PKK terör örgütü ve bağlı örgütlerle beraber hareket ettikleri, örgütün uzantısı olarak faaliyetlerde bulunarak, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve ortadan kaldırmayı amaçladıkları anlaşıldığından, isimi geçen siyasi partinin kapatılması Anayasa Mahkemesinden talep edilmiştir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.