HDP kapatıldı mı, HDP neden kapatılıyor?

Son dakika haberi: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde dava açtı. Başsavcılığın iddianamesi Anayasa Mahkemesi’nde dava iddianamesi olarak kabul edilecek. Bu iddianame üstünden Anayasa Mahkemesi tespit edeceği bir tarihte yargılamaya başlayacak.
Takip et
HDP kapatıldı mı, HDP neden kapatılıyor?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dakika haberi: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne dava açtı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı HDP ile ilgili’kapatma’ istemiyle bir iddianame düzenlenerek Anayasa Mahkemesi’ne gönderdi. Hazırlanan iddianamede HDP’nin ‘terör örgütünün odağı’ öne sürülüyor. Bu kapsamda Anayasa Mahkemesi Yüce Divan sıfatıyla yargılamayı yapacak. Başsavcılığın iddianamesi Anayasa Mahkemesi’nde dava iddianamesi olarak kabul edilecek. Bu iddianame üstünden Anayasa Mahkemesi tespit edeceği bir tarihte yargılamaya başlayacak.

HAZİNE YARDIMININ KESİLMESİNE KARAR VERİLEBİLİR

Yargılama kapsamında HDP’den bir savunma istenecek. HDP Yüce Divan’da savunma yapacak. Anayasa Mahkemesi HDP’nin terör örgütünün odak olup, olmadığına karar verecek. Eğer Anayasa Mahkemesi ‘odak’ olduğuna karar verirse süreç kapatmaya kadar gidebilecek. Fakat odak olmanın derecesi de belirleyici olacak. Anayasa Mahkemesi bazı HDP’liler ile ilgili siyaset yasağı koyup, partiyi kapatmayabilir ya da Hazine yardımının kesilmesine karar verebilecek. Parti kurucularına siyaset yasağı gelmesi de Anayasa Mahkemesi’nin vereceği kararlar arasında…

ANAYASA MAHKEMESİ USUL YÖNÜNDEN İNCELEYECEK

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın iddianamesi Anayasa Mahkemesi’ne gittikten sonra Anayasa Mahkemesi sanki bir mahkeme gibi o iddianameyi inceleyecek. Sonrasında usul eksiklik olup, olmadığına bakacak. Daha sonra iddianamenin kabulü aşamasında tensip tutanağı hazırlayacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.