adplus-dvertising

Hazine ve Maliye Bakanlığından kritik duyuru: ‘Başta enflasyon ve döviz kuru olmak üzere…’

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye Ekonomi Modeli çerçevesinde yeni adımların atılacağını duyurdu. Yapılan açıklamada, başta enflasyon ve döviz kuru olmak üzere hızlı ve çözüm odaklı adımlar atılacağı söylenerek bu akşamdan itibaren kamuoyu ile paylaşılacağı aktarıldı.
Takip et
Hazine ve Maliye Bakanlığından kritik duyuru: ‘Başta enflasyon ve döviz kuru olmak üzere…’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye Ekonomi Modeli çerçevesinde, hızlı ve çözüm odaklı adımların devam edeceğini ve atılacak yeni adımların Bakanlık ve alakalı kurumlarca kamuoyu ile paylaşılacağını açıkladı. Açıklamada, “Dünyanın sayılı büyük ekonomileri arasında yer verilen Türkiye, serbest piyasa ekonomisi ilkelerini asıl alarak kuvvetli temeller üstünde yükselmeye devam etmektedir. Ekonomimizin yakaladığı kuvvetli ve dengeli büyüme performansının daim kılınması hedeflenmektedir. Geride kalan 20 senelik süreçte, başta kamu maliyesi ve bankacılık sektörü olmak üzere elde ettiğimiz kazanımlar, ekonomimizin bu sağlam duruşunu desteklemektedir. Kamu maliyesinde sağlanan disiplinin yarattığı imkânlar, zorlu dönemlerde ekonomimiz için bir manevra alanı olarak kullanılmaktadır. Bankacılık sektörümüzün sağlam ve istikrarlı yapısı ise özel sektörümüzün ve hane halkımızın ihtiyaç duyduğu finansmanın aralıksız ve daha da önemlisi uygun şartlarda sağlanmasına aracı olmaktadır. Kuvvetli sanayi altyapısı ile dinamik ve zorlu şartlara kolay adapte olabilen özel sektörümüz de büyüme ve kalkınma hedeflerimizi birer birer yakalamamızda kuşkusuz bizlere mühim bir destek vermektedir.

Hazine ve Maliye Bakanlığından kritik duyuru: ‘Başta enflasyon ve döviz kuru olmak üzere…’

Yakın geçmişte bütün dünyayı etkileyen birçok ekonomik zorluktan ülkemiz de etkilenmiştir. Bu sıkıntılı dönemlerin başında 2008 küresel finansal krizi ve onu takip eden 2011 Avrupa borç krizi akla gelmektedir. Türkiye ekonomisi bütün bu dönemlerden, dış şoklara karşı olan direnci sayesinde başarı ile büyüyerek ve daha da kuvvetlenerek çıkmıştır. Yakın dönemde salgının dünya üstünde bıraktığı etkiler henüz tam manasıyla silinememişken yakın coğrafyamızdaki savaşın küresel ekonomiyi çok daha zorlu bir sürece taşıdığını beraber deneyimliyoruz. İçinden geçtiğimiz bu sıkıntılı döneme karşın uyguladığımız politikalar ile bu süreci de başarıyla atlatacağımızdan şüphemiz bulunmamaktadır. Türkiye ekonomisinin bir serbest piyasa ekonomisi ve kambiyo rejiminin ise liberal olduğunu sorgulamak ve sorgulatmak için bir kısım çevreler eline geçen bütün fırsatları ne yazık ki pervasızca kullanmaya devam etmektedir. Son 6 seneden bu yana ekonomimizde çeşitli olağanüstü önlemlerin uygulanacağına dair bu spekülasyonlar, kasıtlı olarak ortaya atılmakta ve bizim değişmez ve vazgeçilmez serbest piyasa şartları ilkelerimiz sorgulanmaya çalışılmaktadır” dendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığından kritik duyuru: ‘Başta enflasyon ve döviz kuru olmak üzere…’

Açıklamanın devamında, “Bugün bütün dünyanın özellikle enerji ve tedarik zincirlerindeki aksamalar kaynaklı sebeplerden oluşan enflasyon sorunu Türkiye özelinde olabildiğince karamsar senaryolara dönüştürülmeye çalışılmaktadır. Ortalama 10 trilyon TL büyüklüğündeki Türkiye ekonomisinin başarısını dönemsel birkaç veri ile gölgelemeye çalışmak ekonomiye ve potansiyelimize kelimenin tam manasıyla haksızlıktır. Kısa vadeli çıkarlara odaklananların son 20 senedir risk dediği her faktörü ülkemiz kısa bir müddet sonra fırsata çevirmeyi başarmıştır. Bugünlerde de rasyonel olmayan söylemler eşliğinde döviz fiyatlarına dair spekülatif ve esassız iddialarda bulunmaya devam edildiğini görmekteyiz. Yakın bir müddet önce kısa vadeli çıkarlarının peşinde koşanların yarattığı tedirginlik ortamı ardından, 20 Aralık 2021’de, spekülasyonla şişirilmiş döviz kurunun bir günde ne kadar düştüğünü bütün dünya tecrübe etmiş vaziyettedir. Bu bağlamda bütün vatandaşlarımızın bu tecrübeyi unutmayarak bazı kesimlerin manipülatif çıkarlarını gerçekleştirmelerine imkân vermeden sağduyulu olmasında büyük yarar vardır. Biz, vatandaşlarımızın bu art niyetli felaket tellallarına prim vermek yerine ülkemizin, milletimizin ve çocuklarımızın geleceğine yönelik gayretlerini devam ettireceklerine olan inancımızı bir gün bile azaltmadık. Bu bağlamda başta enflasyon ve döviz kuru olmak üzere gündemimizde yer verilen bazı ekonomi başlıklarında, ekonomi yönetimimiz Türkiye Ekonomi Modeli çerçevesinde, hızlı ve çözüm odaklı adımlar atmaya devam edecek olup; atacağımız yeni adımlar silsilesi bu akşamdan itibaren Bakanlığımız ve alakalı kurumlarca kamuoyu ile paylaşılacaktır” ifadelerine yer verildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığından kritik duyuru: ‘Başta enflasyon ve döviz kuru olmak üzere…’
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.