adplus-dvertising

Hazine ve Maliye Bakanlığı ekonomide alınan yeni tedbirleri duyurdu

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ekonomiye ilişkin yeni adımları açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan açıklamaya göre GES’ler (Gelire Endeksli Senetler) talep toplama işlemleri yoluyla ihraç edilebilecek. Talep toplama işlemleri ise 15 Haziran tarihinde başlayacak.
Takip et
Hazine ve Maliye Bakanlığı ekonomide alınan yeni tedbirleri duyurdu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hazine ve Maliye Bakanlığı, gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi talep toplam işlemlerinin 15 Haziran’dan itibaren başlayacağını duyurdu.

Bakanlığın açıklamasında getiri oranı ve vade yapısının ihraç duyurusunda ilan edileceği belirtildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ekonomide alınan yeni tedbirleri duyurdu

Paylaşımda şu ifadeler yer aldı:

Bugün (09.06.2022) Bakanlığımız resmi hesabından yayınlanan basın açıklamasında yer alan atılacak adımlar kapsamında; Bakanlığımızca, vatandaşlarımızın tasarruflarını Türk Lirası cinsi varlıklarda değerlendirebilmelerinin teşvik edilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, gelire endeksli Devlet iç borçlanma senedi (GES) talep toplama işlemleri 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren gerçekleştirilecektir.

Sadece gerçek kişilere sunulacak olan GES’ler, ülkemiz genelinde gerçekleştirilecek duyuru ve talep toplama işlemleri yoluyla ihraç edilecektir.

Senede ilişkin talep toplama işlemleri ile senedin ihracı, kupon ve anapara ödemeleri Bakanlığımız sitesinde yayınlanacak duyuruda belirtilecek bankalar aracılığı ile gerçekleştirilecektir.
ihraç edilecek senetler üç ayda bir yatırımcısına kupon getirisi sağlayacak olup kupon ödemelerinde asgari getiri garantisi olacaktır.

Senedin kupon ödemesine esas teşkil edecek getiri oranı ve vade yapısı ihraç duyurusunda ilan edilecektir. Senedin yatırımcıya sağlayacağı nihai getiri oranı, ihraç aşamasında Bakanlığımız tarafından belirlenen getiri oranının, hasılat gerçekleşmeleri çerçevesinde hesaplanacak endeks değeri ile çarpılması yoluyla belirlenecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ekonomide alınan yeni tedbirleri duyurdu

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.