adplus-dvertising

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: ‘Enflasyon bizim için birinci mücadele alanı’

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dünyanın ortak problemi olan enflasyonun kendileri için birinci mücadele alanı olduğunu söyleyerek, “Ekonomideki büyük başarı bütün dünyanın dikkatini çekiyor. 2008’de kriz teğet geçti. 2020 senesi herkesi şaşırttı, 2021’de öyle oldu. Özellikle aramızdaki bir kısım insanı da şaşırttı. 2022’de öyle olacak inşallah.” şeklinde konuştu.
Takip et
Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: ‘Enflasyon bizim için birinci mücadele alanı’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Gaziantep’te başlayan 2. Türk Arap İş Zirvesi’nin gala yemeği düzenlendi. Uluslararası İş Forumu (IBF) tarafından organize edilen zirvenin gala yemeği Erikçe Mutfak Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirildi. Yemeğe Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve AK Parti İl Başkanı Eyup Özkeçeci’nin yanı sıra çok sayıda Arap ve Türk iş insanı katıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: ‘Enflasyon bizim için birinci mücadele alanı’

“Türkiye avantajları sayesinde kuvvetli büyüme performansı gösterdi”

Yemekte yaptığı konuşmada dünyanın en rekabetçi kentlerinden biri olan Gaziantep’te gerçekleştirilen bu zirveyle kuvvetli işbirliğinin daha da derinleşmesini temenni ettiğini ifade eden Bakan Nebati, Gaziantep’in bu programa muhteşem biçimde ev sahipliği yaptığını belirtti. Türkiye’nin genç ve dinamik nüfusu, kuvvetli sanayi altyapısı, girişimci iş dünyasıyla gelişme ve kalkınma açısından mühim avantajlara sahip bir ülke olduğunu aktaran Nebati, “Türkiye bu avantajlar sayesinde kuvvetli büyüme performansı gösterdi. Küresel ekonomiyi sert bir biçimde vuran salgında da bu gerçek değişmedi. 2020’yi pozitif büyüme ile kapatan 2 ülkeden biri oldu. 2008’de de kriz teğet geçti. 2020 senesi herkesi şaşırttı, 2021’de öyle oldu. Özellikle aramızdaki bir kısım insanı da şaşırttı. 2022’de öyle olacak inşallah. 2021’de yüzde 11 büyüyerek son 10 senenin en büyük performansını yakaladık. 2022 senesinin ilk çeyreğinde de yüzde 7.3 reel büyümeyi sağladık. Her çeyrekte olduğu gibi dengeli büyümeyi devam ettiriyoruz. 2022 Nisan ayı itibariyle ülkemizde 30,4 milyon istihdama ulaştık. İstihdam da kuvvetli büyümeye eşlik etti” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: ‘Enflasyon bizim için birinci mücadele alanı’

“Ekonomideki büyük başarı bütün dünyanın dikkatini çekiyor”

Türkiye’nin korona virüs salgını öncesine göre işsizlik oranını en çok düşüren, istihdamı da en çok arttıran ülke olduğunu sözlerine ekleyen Nebati, “Geçen seneki ihracatımız 225 milyar dolarken Mayıs 2022 itibariyle 242 milyar dolar ihracatı aştık. Bu cumhuriyet tarihimizin rekorudur. Kuvvetli kamu maliye dengesi bizim için tavizsiz bir alan olmaya devam ediyor. Bankacılık sektörü kriz ve şoklara karşın büyümeye kuvvetli kalmaya devam ediyor. Bankacılık sektörünün aktif büyüklüğü geçen seneye göre artarak 9,2 trilyona ulaştı. Ekonomimizin son 2 senede gösterdiği büyük başarı bütün dünyanın dikkatini çekiyor. Kardeşlerim işinize bakın, işinize odaklanın. Türkiye örnek alınan bir ülke oldu. Türkiye büyüyor ve gelişiyor. Önde olan ülke vasfını her geçen gün perçinliyor. Küresel ve bölgesel krize karşın ihracat ve istihdam yaratmaya devam ediyor” diyerek konuştu.

“Dar gelirli vatandaşlarımıza pozitif ayrımcılık uyguluyoruz”

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: ‘Enflasyon bizim için birinci mücadele alanı’

Bu başarıyı Türkiye ekonomi modeliyle başardıklarını aktaran Nebati, “Politikalarımızın odağında imalatı, ihracatı, istihdamı ve yatırımları arttırmak yer alıyor. Bu çerçevede işletmelerin finansa erişimini kolaylaştırıyoruz. Selektif kredi politikamızla da uyumlu olacak biçimde hazine destekli KGF paketlerini uygulamaya koymaya devam ediyoruz. İhracatçılara ve turizm girişimcilerine uygun faizli TL cinsinden kredi olanağı sunuyoruz. Paketin büyüklüğü ortalama 150 milyar lira. 2 seneye kadar geri ödemesiz 10 sene vadeli kredi vereceğiz. Kredilerin maliyeti senelik yüzde 9’lara kadar inebiliyor. Tüketici kredilerinde de dar gelirli vatandaşlarımıza pozitif ayrımcılık uyguluyoruz. 50 bin liraya kadar ki ihtiyaç kredilerde azaltmaya gitmedik. Dar gelirli vatandaşlarımıza farklı biçimlerde de destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

“Enflasyon bizim için birinci mücadele alanıdır”

Döviz kurundaki istikrarı Kur Korumalı Mevduat hesabıyla sağladıklarını söyleyen Nebati, Ukrayna savaşına karşın döviz kurundaki istikrarın bozulmadığına dikkat çekti. Gelire Endeksli Senetlerin ihraç edileceğini açıkladıklarını hatırlatan Nebati, “GES’ler bankalarımız talep toplamaya başlayacağız. GES getiri DHMİ ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünden bütçeye aktarılan paya endeksli olacaktır. Enflasyon dünyanın ortak problemi bu problem ülkemize de yansıyor. Enflasyon bizim için birinci mücadele alanıdır. Enflasyonla mücadelede ekonomi yönetiminin bütün kurumlarıyla seferber olduk. Enflasyonla mücadeleye hep beraber ve kararlı bir biçimde hareket ederek bakmamız gerekir. Bu hepimizin ve dünyanın problemi. Biz ekonomi yönetimi, parasal politikalar ve kamu maliyesi olarak her türlü enstrümanı kullanarak yolumuza devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: ‘Enflasyon bizim için birinci mücadele alanı’

“Beraber hareket edip, beraber kazanacağız”

Küresel ölçekte ortaya çıkan problemlere karşı Türk ve Arap iş insanlarının birlikte geliştireceği ilişkilerin dostluğu daha da pekiştireceğini vurgulayan Bakan Nebati, “Bu zirve çerçevesinde yapılan görüşmeler ve oturumların karşılık ticareti güçlendirmesini ve yatırımların hızlandırmasını bekliyoruz. Beraber hareket edip, beraber kazanacağız. Birlikten berekete doğru hep beraber yürüyeceğiz. Birlikte yürüyeceğiz. Bereket en mühim kavramlardan bir tanesi. Bunu da buradaki hazirun sağlayacaktır” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.