Hayvan Hakları Yasası ayrıntıları neler bugün belli olacak!

Senelerdir mücadele verilen hayvan haklarına yönelik kanun taslağında sona gelindi. Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında toplanacak olan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısında Hayvan Hakları Koruma Yasası’nda yapılacak değişiklikler gündeme gelecek. Düzenlemeye göre, hayvanların kimlikleri olacak ve hayvanlara eziyet edene hapis cezası verilecek.
Takip et
Hayvan Hakları Yasası ayrıntıları neler bugün belli olacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün toplanacak olan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, uzun süredir üstünde çalışılan Hayvanları Koruma Yasası’nda yapılacak değişiklik masaya yatırılacak.

HAYVANLARIN KİMLİKLERİ OLACAK

Sabah’ın haberine göre, artık hayvanların kimlikleri olacak. Beslediği hayvanı sokağa terk edenlere 2 bin TL para cezası verilecek. Hayvanların üstünde bulunan çip ile hayvanı kimin sokağa bıraktığı rahatlıkla belirlenecek.

HAYVANLAR SAĞLIKSIZ ORTAMLARDA TUTULAMAYACAK

Hayvanların sağlıksız ortamlarda tutulduğu petshoplar kapatılacak. Onların yerine hayvanların bakımı çiftçiliklerde yapılacak. Satışlar internet üstünden yapılacak.

HAYVANLARA EZİYET EDENLERE HAPİS CEZASI

Yeni düzenleme ile Cumhuriyet Savcıları hayvana eziyette şikayete gerek kalmaksızın re’sen soruşturma açabilecek. Hayvanlara işkence ederek öldürenle 6 aydan 4 seneye kadar hapis cezası, eziyet edenlere ise 6 aydan 3 seneye kadar hapis cezası verilecek. Bu cezalar ertelenmeyecek. Cinsi tükenen ve kasten bir canlının cinsini tüketene 2 seneden 5 seneye kadar, hayvan dövüştürenlere ise 3 aydan 2 seneye kadar hapis cezası verilecek.

KISIRLAŞTIRMAYI BELEDİYELER YAPACAK

Sokak hayvanlarının kısırlaştırmasından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sorumlu olacak. Bakanlık kontrolünde belediyeler kısırlaştırma yapabilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçesinden belediyelere kısırlaştırma için ek bütçe verilecek. Hayvanlara kötü muamele yapanlarla alakalı şikayetler Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı İl Tarım Müdürlüklerine yapılacak. Apartmanda hayvan besleme sayısına sınırlama getirilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.