Hayvan Hakları Savunucularından Ortak Açıklama

Büyükada’da faytona koşulan atların 81’inin Ruam hastalığı sonucu öldürülmesinin ardından 347 hayvan hakları ve dernek topluluğu, ortak basın açıklaması yayınladı.

İstanbul Büyükada’da faytona koşulan atlardan 81 tanesinde Ruam hastalığı olduğu belirlenmiş, bunun üzerine hasta olan atlar öldürülmüştü. Bu duruma kayıtsız kalamayan hayvan hakları savunucuları, bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi Saraçhane binası önünde toplanarak 347 hayvan hakları ve dernek topluluğunun imzasının yer aldığı ortak basın açıklamasını okudu. Hastalığın belirlenmesi için gereken özverinin gösterilmediğine dikkat çeken aktivistler, atlı faytonların kaldırılmamasının sonucu olarak ortaya çıkan Ruam hastalığının artık halkın sağlığını etkileyen bir soruna dönüştüğünün altını çizdiler.

YALNIZCA ADALARI DEĞİL TÜM KENTİ ETKİLİYOR

Bu hastalığın yalnızca Adalar’daki insan ve hayvan sağlığını değil tüm kenti tehdit ettiğini belirten aktivistler, öldürülen 81 ata uygulanan ve hasta olduğu belirlenen diğer atlara da uygulanacak olan öldürme yönteminin kamuoyuyla paylaşılmasını istedi. 347 hayvan hakları ve dernek topluluğunun imzasını taşıyan ortak basın açıklamasının tamamı şöyle:

“Adalardaki atlarda yapılan Ruam taraması sonucu hastalığın tespit edildiği iddia edilen atların öldürüldüğü haberini almış bulunuyoruz. Tarama sonucu öldürülen atların sayısı şu an 81 olarak ilan edilmiştir. Ancak bu sayının giderek artması beklenmektedir. Hastalığın tespiti için nasıl bir yöntem izlenildiği ise belirsizliğini korumaktadır.Adalarda mevcut 1800 at için tek bir veteriner hekim dahi görevlendirilmemiş, karantina uygulaması olduğu halde, 2018 Haziran ayında 209 at daha adaya gönderilmiştir.Mezarlarının kazıldığı haberini aldığımız, ölüme mahkûm edilen atların kendi istekleri dışında, para kazanma odaklı olarak adalara götürüldüklerinin bir kez daha altını çizmek istiyoruz. Öldürülme emri verilen atların hiçbirinin kendi hayatlarına mal olacak duruma gelmelerinde bir payları bulunmamaktadır. Aksine planlanan bu katliam açıkça İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin adalarda izlemeyi sürdürdüğü fayton politikasının bir sonucudur.İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçildiği takdirde faytonları kaldıracağını ifade etiğini biliyoruz. Kendisi 27 Mart’ta ‘Oylarımız Hayvanlar İçin’ kampanyasında ‘Söz Veriyorum’ taahhütnamesini imzalamış ve 20 Haziran’da verdiği röportajda, fayton uygulamasına son verileceğini beyan etmiştir. Buna karşın seçim sonrası verdiği sözleri hala yerine getirmemiştir.Daha önce 12 Temmuz’da İBB önünde gerçekleştirdiğimiz basın açıklamasında ve 28 Ağustos’ta düzenlenen “Adalar Ulaşım Çalıştayı”nda İmamoğlu’nun verdiği sözleri tutması yönünde yaptığımız çağrılar karşılıksız kalmıştır. Faytonlarda çalıştırılan atlar için bu her geçen gün ölüm ve sömürü anlamına gelmektedir. Yazın güneşin altında kırbaçlanarak çalışmaya zorlanan atlar, kışın soğuk ve hastalıklarla karşı karşıya kalmaktadır. Fayton politikasının sonucu atların payına düşen her halükarda ölüm ve işkence olmaktadır.Çok büyük bir halk sağlığı krizine dönüşebilecek ve yetkililerin şeffaflıktan uzak şekilde yönetmeye çalıştığı bu sürecin, sadece Adalar’daki insan ve hayvan sağlığını değil tüm kenti tehdit ettiğini de vurgulamak isteriz.TBMM Araştırma Komisyonu üyeleri, Adalar’daki fayton ahırlarına yaptıkları ziyarette faytoncular ile faytona koşulan atların bir kısmının aynı yerde yaşadıklarını gözlemlemişler ve koşulların hem hayvan hem de insan sağlığı için tehdit oluşturacak boyutta olduğuna dair gözlemlerine raporlarında da yer vermişlerdir.Sözü edilen hastalık, hayvandan diğer hayvanlara ve insanlara geçebilmekte ve hasta hayvanların öldürülmesinin ardından bile, hasta hayvandan yayılan salgılar, kontamine gıdalar gibi etkenler ile bulaşma özelliğini yitirmemektedir.Bugün geldiğimiz bu endişe verici durumun sebebi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sürdürmekte ısrar ettiği fayton uygulamasıdır. Gelenek, kültür veya diğer isimler ile meşrulaştırılmaya çalışılan bu zulümle ilgili biz hayvan hakları savunucularının uzlaşacağı bir nokta yoktur, olamaz.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı