adplus-dvertising

Hayat Bugün dizisinin uyarlandığı News Amsterdam gerçek hikaye mi? New Amsterdam konusu ve oyuncuları

SHOW TV ekranlarının yeni dizisi Hayat Bugün izleyiciyle bulutu. O3 Medya’nın üstlendiği yeni dizi New Amsterdam'ın uluslararası ilk uyarlaması olarak karşımıza çıkan Hayat Bugün geçek hayat hikayesi mi? Peki New Amsterdam konusu ne, oyuncular kim? New Amsterdam hangi kanalda, kaç sezon? Hayat Bugün'un uyarlandığı News Amsterdam hakkında merak edilenler...
Takip et
Hayat Bugün dizisinin uyarlandığı News Amsterdam gerçek hikaye mi? New Amsterdam konusu ve oyuncuları
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

25 Eylül 2018’de NBC’de yayınlanan; tıbbi drama türünde olan David Schulner tarafından yapılan, Eric Manheimer’in Twelwe Patients: Life and Death kitabından uyarlanan Amerikan yapımı televizyon dizisidir. Başrollerini Ryan Eggold, Freema Agyeman, Janet Montgomery, Jocko Sims, Anupam Kher, Tyler Labine’nin paylaştığı IMDb 8,1/10 olan dizidir. Üçüncü sezon 2 mart 2021 tarihinde Netflix ABD’de yayımlanmıştır.

New Amsterdam Hangi Kitaptan Uyarlama?

ilk olarak Amerikan kanalı olan NBC’de 28 Eylül 2018 yılında yayınlanmıştı. 15 Şubat’ta 2 sezonuyla beraber Netflix Türkiye arşivine eklenen dizi, platformun kullanıcıları tarafından en çok izlenen yapımlar arasında yerini almayı başardı. Dizi Eric Manheimer’ın Twelve Patients: Life and Death at Bellevue Hospital isimli eserin bir uyarlamasıdır. İzleyicileri tarafından büyük beğeni toplayan yapım IMDB’de 8,1 puana sahiptir.

Hayat Bugün dizisinin uyarlandığı News Amsterdam gerçek hikaye mi? New Amsterdam konusu ve oyuncuları

Twelve Patients: Life and Death at Bellevue Hospital (On İki Hasta) Kitabının Özeti

Bellevue Hastanesi’nde Yaşam ve Ölüm

Modern tıbbın hayatın acımasızlıklarıyla karşı karşıya geldiği, insani ve yürek burkan hikâyeler.”

Hayat Bugün dizisinin uyarlandığı News Amsterdam gerçek hikaye mi? New Amsterdam konusu ve oyuncuları

Tuhaf. Asla teşhis kategorisi olarak görülmeyen şey: sevgi noksanlığı. Kendini sırt ağrısı olarak gösteren istismar. Kronik, açıklanamayan ağrı kılığına girmiş ihmal. Bahsettiğim duygusal derinliği anlamak için sanatçılara başvurmak gerek.

New York şehrinin köklü Bellevue Hastanesi türlü hastalıklarla boğuşan sıradan insanlar kadar azılı mahkûmları, yerli ve yabancı diplomatları, bağımlıları, göçmenleri ve evsizleri de kabul etmektedir. Bir günün bile sakin geçmediği bu hastanenin servisleri birbirinden farklı olaylarla; zenginlerin, fakirlerin, suçluların, talihsiz yazgıyla hayatları altüst olmuş masumların ve kayıp insanların hikâyeleriyle dolup taşar. Tıbbi direktör Eric Manheimer ise her gün bir yandan başkalarının hayatlarını kurtarmak için mücadele ederken, bir yandan da kendi kanserine karşı savaş verir.

New Amsterdam dizisine de ilham olan On İki Hasta yalnızca hastanedeki deneyimlere odaklanmıyor; aynı zamanda dünyadaki adaletsizliğe, sosyal sorunlara, teröre, gıda endüstrisine ve sefalet içindeki yaşamlara da ayna tutuyor…

New Amsterdam Konusu

New Amsterdam dizisi, NBC yapımı olduğu için gerçek hayatta yaşanılan sorunları cesurca dile getirmiş, insanların haklarını savunmuş, ortaya çıkan adaletsizliği bu hastane temalı dizinin altında sağlam yapıtaşları olarak çokça vurgulamıştır.

Günümüzde halen acımasızca devam eden ırkçılığı, insanların ten rengi ve konuştuğu dil üzerinden yapılan ayrımcılığı, göçmen sorunlarını, azınlıkta ki insanların haklarını, sağlık sisteminde yer alan sigorta sorunlarını birçok kez dile getiriyor. Bu sorunları dile getirirken bunları çözümleriyle birlikte bizlere sunuyor. Bizlere farklı bakış açıları kazandırırken, önyargısız davranmanın önemini vurguluyor.

Dizinin merkezinde olan devlet hastanesi, Amerika’nın ünlü ve en eski hastanesi olan Bellevue isimli hastaneden esinlenmektedir. Oturmuş net bir sisteme sahip olmayan sürekli zarar eden ve sıklıkla yönetici değişimine gidilen hastanede büyük sıkıntılar vardır. Gelen yöneticiler 1 yıl bile burada kalmadan gitmektedir. İdealist ve başarılı bir doktor Dr. Max Goodwin ise sorunlarına rağmen bu hastanede çalışmayı kabul eder. Hastaneye geldiği ilk gün, tüm kalp damar cerrahisi bölümü çalışanlarını kovar. Sert bir giriş yapan Dr. Max Goodwin’i hastaneyi düzeltmekte çok kararlıdır.

Tabi yalnızca Dr. Max Goodwin’in çalışmaası ve isteği her şeyi çözmeyecektir. Devlet hastanesi olması nedeniyle pek çok engel ve bürokrasik dinemikler ile boğuşması gerekir. Hastalara hak ettikleri tedaviyi sunmak için her yönden çalışması gerekir. Bu esnada doktorun eşi, riskli ve sorunlu bir hamilelik dönemi geçirmektedir. Dr. Max Goodwin ile eşinin arasında da sorunlar vardır. Tüm bu sorunlar ile uğraşırken, hastanenin de tüm yükünü üstlenir. Ayrıca dillendirmek istemediği bir sağlık sorunu vardır.

New Amsterdam Hastanesi, New York’un en eski hastanelerinden biridir. Para odaklı çalışan bu hastaneye yeni bir medikal direktör atanır. Max Goodwin (Ryan Eggold) isimli bu medikal direktör, hastaneyi baştan aşağı yeniden yaratma düşüncesine girer. New Amsterdam Hastanesi’ni eski büyüleyici günlerine döndürmeye çalışan Goodwin’in yolculuğunu izliyoruz.

Hayat Bugün dizisinin uyarlandığı News Amsterdam gerçek hikaye mi? New Amsterdam konusu ve oyuncuları

Hayat Bugün Konusu Ne?

Başhekim Barış Güvener, İstanbul’un en eski ve en köklü hastanelerinden Hisarönü Hastanesi’ne atanır. Ancak zamanının en iyi hastanelerinden biri olan Hisarönü zor bir dönemden geçmektedir. Genç ve idealist bir başhekimin gelmesiyle ise tüm hastanenin hikayesi yeniden yazılmaya başlanır. Barış; hastaneyi ayağa kaldırmaya çalışırken; hem kendi hayatındaki zorluklarla mücadele edecek, hem de tek tek kalplerini kazandığı çalışma arkadaşlarıyla birlikte hastaları için zorlu bir savaşa girecektir.

Hangi Platformda, Nerede Yayınlanıyor?

Beş sezon olması beklenen New Amsterdam dizisi Netflix’te yayınlanıyor.

Yeni Sezon Ne Zaman?

2020’nin Ocak ayında 3, 4 ve 5. sezon onaylarını alan ve şu anda 4. sezonunda olan NBC’nin tıp draması New Amsterdam, 2022-2023 sezonunda yayınlanacak 13 bölümlük 5. sezonu ile ekranlara veda edecek. New Amsterdam’ın 25 Eylül 2018’de başlayan macerası 92 bölüm sonunda sona eriyor.

New Amsterdam Gerçek Hayatımı Anlatıyor?

Gerçek hayat hikayelerinden uyarlanmış, kanser hastası olan medikal direktörün başrolünde olduğu, tıbbi drama türündeki NBC yapımı televizyon dizisi.

New Amsterdam Hastanesi Var mı?

New Amsterdam dizisinin çekildiği yer New York şehrinin en eski hastanesi olarak bilinen Bellevue Hastanesi. 1736 yılında yapıldı. Ayrıca bu diziye konu olan hikayenin gerçekte geçtiği hastane Bellevue Hastanesi.

New Amsterdam Hastanesi

New Amsterdam Hastanesi, hastalarına müşteri muamelesi yapan ve onları gereksiz ameliyatlara sokarak maddi kaynak elde eden bir hastanedir. Goodwin, hastalarını para odaklı gören bu hastaneyi değiştirip, hasta merkezli yapmak için uğraşmaktadır. Ayrıca onları hem fiziksel hem de psikolojik olarak iyileştirmeye adayan bir oluşum ortaya çıkarmaya çalışmaktadır.

Gerçekçiliğini koruyan hikayelerle desteklenmiş bu dizi, klasik hastane dizisi olmaktan ziyade, altında derin anlamlar yüklü olan ve her olayda bizlere güzel mesajlar veren izlenmesi gereken bir dizi olmuştur.

New Amsterdam Goodwin’in Hikayesi

Max Goodwin idealist, yenilikçi düşüncelere sahip olan, azınlıkları koruyan genç bir medikal direktördür. İnsanların hayatlarını ve düşüncelerini iyileştirmeye çalışan, onları olumlu anlamda ilerletmek için çok çalışan iyi niyetli bir sağlık personelidir.

Max Goodwin, hastaneye geldiği ilk gün tüm kardiyo-torasik cerrahi departmanını kovarak, hastanede yeni bir dönemin başladığını gösterir. Sırf daha fazla para kazanmak için çeşitli ameliyatlar yapan bu departman üyelerine insanların paradan ibaret olmadığını ve gerçek sağlık personellerinin insan hayatını önemsediğini belirterek güzel bir vurgu yapar.

Bununla birlikte hastanede süregelen değişiklikler ilerlerken, Goodwin’in hamile karısı ile bozuk olan ilişkisi ve kendisinin kanser hastası olduğu bize gösterilir. Hem özel hayatını hem de hastaneyi toparlamaya çalışan Goodwin’in savaşını ve hastanede olan son derece dramatik hayatları, sıra dışı vakaları bununla birlikte izliyoruz.

New Amsterdam Hakkında İlginç Bilgiler

1) Hindistanlılar, New Amsterdam şehrini İngilizlere 1626 yılında 1000 dolara satmışlardır. Şehri satın alan İngilizler, York ve Albany İngiliz Dükü’ne ithafen şehrin adını New York olarak değiştirmişlerdir. Hastanenin ve dizinin ismi buradan gelmektedir.

2) Dizide New Amsterdam Hastanesi’ni ABD’nin en eski hastanesi olarak gösteriliyor. New Amsterdam’ın çekildiği Bellevue Hastanesi ise 1736 yılında kurulmuş ülkenin en eski devlet hastanesidir.

3) Dizide yer alan doktorların kovulma sahnesinde kovulan doktorlardan biri de yapımcı olan Peter Horton’dur.

4) 10 Ekim 2018 de dizinin ilk sezonu 19 bölüm olarak planlanmış daha sonra yapılan eklemeler dolayısıyla 22 bölüme çıkartılmıştır.

New Amsterdam Dizisinin Oyuncuları

Dr. Max Goodwin / Ryan Eggold

Hayat Bugün dizisinin uyarlandığı News Amsterdam gerçek hikaye mi? New Amsterdam konusu ve oyuncuları

Dr. Max Goodwin evli, idealist, başarılı ve çalışkan bir doktordur. Dr. Max Goodwin karakterine Son olarak Blacklist dizisinde Tom Keen olarak gördüğümüz Ryan Eggold hayat veriyor. Hiçbir yöneticinin uzun süre dayanamadığı devlet hastanesini değiştirmeye kararlıdır. Ancak hiçbir şey kolay olmayacaktır. Hastane yönetimini ele aldığı ilk günden itibaren aldığı radikal kararlarla yönetim kurulunun tepkilerini üstüne almasına rağmen kurallarından taviz vermeden ilerliyor.

Dr. Lauren Bloom’u / Janet Montgomery

Hayat Bugün dizisinin uyarlandığı News Amsterdam gerçek hikaye mi? New Amsterdam konusu ve oyuncuları

New Amsterdam dizisinin başrol karakterlerinden biridir. Janet Montgomery dizide Dr. Lauren Bloom karakterine hayat veriyor. Dr. Lauren Bloom hastanenin Acil Servis Departmanı’ndan sorumludur. Çok zengin bir ailenin kızı olarak büyüyen Lauren Bloom’un babası o ergenlik çağında iken vefat etmiştir. Ailesinin ve alkolik annesinin yükünü o sırtlanmıştır. Lauren Bloom ayrıca bir bağımlıdır, bu bağımlılığının kısa zaman içerisinde işyerinde ve hastalar arasında yayılması ile birlikte hayat onun için daha da zorlaşacaktır.

Dr. Helen Sharpe / Freema Agyeman

Hayat Bugün dizisinin uyarlandığı News Amsterdam gerçek hikaye mi? New Amsterdam konusu ve oyuncuları

New Amsterdam dizisi oyuncularından Freema Agyeman dizide Dr. Helen Sharpe karakterine hayat veriyor. Dr. Helen Sharpe, hastanenin Onkoloji bölümünün başkanıdır. Dr. Max Goodwin’in kimseye dillendirmediği hastalığında devreye girecek isimdir. Dr. Max Goodwin bir kanser hastasıdır ve onun ilk yardımına koşacak kişi ise Dr. Helen’den başkası değildir. Dr. Akash Panthaki ile ilişkisi vardır.

Dr. Floyd Reynolds / Jocko Sims

Hayat Bugün dizisinin uyarlandığı News Amsterdam gerçek hikaye mi? New Amsterdam konusu ve oyuncuları

Jocko Sims New Amsterdam dizisinde Dr. Floyd Reynolds karakterine hayat veriyor. Dr. Max Goodwin’in tüm bölüm başkanlarını kovmasının ardından Dr. Floyd Reynolds, hastanenin Kalp ve Damar Cerrahi bölümünün başına gelecektir. Ancak ilerleyen zamanlarda Max Goodwin ile yaşadığı sorunlar nedeniyle istifa etmenin eşiğine gelir.

Dr. Iggy Frome / Tyler Labine

Hayat Bugün dizisinin uyarlandığı News Amsterdam gerçek hikaye mi? New Amsterdam konusu ve oyuncuları

Dr. Iggy Frome karakterine Tyler Labine hayat veriyor. Dr. Iggy Frome, hastanenin Psikoloji bölümünün yöneticisidir. Başta Vijay Kapoor olmak üzere diğer bölüm başkanlarıyla yakın çalışır ve hastalarıyla oldukça yakından ilgilenir.

Dr. Vijay Kapoor / Anupam Kher

Hayat Bugün dizisinin uyarlandığı News Amsterdam gerçek hikaye mi? New Amsterdam konusu ve oyuncuları

Anupam Kher New Amsterdam dizisinde Dr. Vijay Kapoor karakterine hayat veriyor. Dr. Vijay Kapoor karakteri, hastanenin Nöroloji Departmanının yöneticisidir. Eşinin vefat etmesi ile birlikte oğlu Rohan ile sorunlar yaşamaya başlamıştır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.