Havalar ısınınca kene vakalarında arttı!

Havaların ısınmasıyla birlikte kene vakalarında da artış görülmeye başlandı. Sessiz sedasız can alan kene ölümlerinin çoğunluğu Sivas, Çorum, Gümüşhane, Karabük ve Yozgat olmak üzere daha çok İç Anadolu bölgesinde görülüyor. Doğu Anadolu'da ölümlü vakaların görüldüğü yerler arasında.

Türkiye’de 2002 ile 2017 seneleri arasında görülen 10 bin 562 Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı (KKKA) vakalarında 501 kişi yaşamını yitirdi. Son olarak geçen hafta sonu Bitlis’in Hizan ilçesinde 12 yaşındaki bir çocuk kene ısırması neticesi yaşamını yitirdi. Ülkemizdeki kene faunasının 47 türden oluştuğunu bunların 31’nin insanlar üstünde konaklayabildiğine dikkat çekiliyor. Prof.Dr. İlhan Çetin, bu sene kene popülasyonunun artmasında koronavirüsle mücadele günlerinde tarımsal ve hayvansal ilaçlamanın azalmasının da etkili olduğunu söyledi. Kene kaynaklı hastalıkların, hayvan ve insan sağlığı açısından öneminin giderek artması ve vakalardaki artış bilim adamlarını harekete geçirdi. Hitit Üniversitesi bünyesinde kene kaynaklı hastalıklarla alakalı uygulama ve araştırma faaliyetleri yürütmek üzere araştırma merkezi kuruldu.

Havalar ısınınca kene vakalarında arttı!

Havaların ısınmasıyla beraber kene vakalarında da artış görülmeye başlandı. Sessiz sedasız can alan kene ölümlerinin çoğunluğu Sivas, Çorum, Gümüşhane, Karabük ve Yozgat olmak üzere daha fazla İç Anadolu bölgesinde görülüyor. Doğu Anadolu’da ölümlü vakaların görüldüğü yerler arasında.

Türkiye’de 2002 ile 2017 seneleri arasında görülen 10 bin 562 Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı (KKKA) vakalarında 501 kişi yaşamını yitirdi. Son olarak geçen hafta sonu Bitlis’in Hizan ilçesinde 12 yaşındaki bir çocuk kene ısırması neticesi yaşamını yitirdi. Olay, Kayaş köyünde gerçekleşti. Kene tarafından ısırıldığı ailesi tarafından fark edilen Şaban Gökalp Hizan Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan ilk müdahalenin sonrasında çocuk, Elazığ Şehit Fethi Sekin Şehir Hastanesi’ne sevk edildi. Hayatını kaybeden Gökalp, köyü Kayaş’ta toprağa verildi.

KENE VAKALARI GEÇEN YILLARA GÖRE 7 KAT ARTTI

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin, KKKA hastalığının Türkiye’de ilk olarak Tokat’ta bir hemşirede rastlandığını hatırlatarak, “KKKA bizim bölgemizin çok ciddi bir hastalığıdır. Özellikle Tokat, Sivas, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Erzincan ve Yozgat illerini içerisine alan bir bölgelerde çok yoğun bir biçimde kene popülasyonu ve bu keneden kaynaklanan bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle bu bölgede olmasının nedeni kenenin hayat alanlarının bu bölgede daha fazla pozitif şartların oluşmasından kaynaklanmaktadır” şeklinde konuştu.

‘TEDBİR ALINMAZ İSE OLDUKÇA FAZLA OLACAK’

Bu sene vakaların normalden daha erken görülmeye başladığını ifade eden Prof. Dr. Çetin, “KKKA vakalarını nisan sonu yahut mayıs başı gibi görmeye alışkınız. Fakat bu yıl maalesef 1.5 ay önce bir sürede KKKA vakaları gelmeye başladı. Bizim geçen sene bu dönemde vaka sayılarımız 7 ila 8 iken şu anda 40’ları bulan vakalarımız var. Bunların ortalama 8-9’u çocuk. Bu zamana kadar 1 can kaybımız oldu. Mevcut hastalarımızın tedavisi çok iyi bir biçimde devam ediyor. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi de bu noktada dünyadaki en iyi tedaviyi yapan hastane konumundadır. Şu anda 35 yatan hastamız var. Geçen seneden 1,5 ay daha erken bir biçimde kene popülasyonu ve vakalarımız çok hızla arttı. Geçen seneki rakamlarımızın 6-7 katı daha çok vakamız var. Geçen sene 122 vakamız vardı ve 5 kişi yaşamını yitirmişti. Bu sene şu ana kadar vakamız 40’ı buldu. Eğer önlem alınmaz ise bu yıl kene vakalarının oldukça fazla sayıda göreceğimizi ve hasta sayımızın da gene aynı biçimde çok yüksek olacağını ön görüyoruz” diyerek konuştu.

‘AŞI GELİŞTİRME OLDUKÇA YAVAŞ İLERLİYOR’

Aşı çalışmaları ile ilgili bilgi veren Çetin, “Kene popülasyonu çok hızlı ürüyor. 1 keneden 300-500 kenenin ürediğini biliyoruz. Bununla mücadele hızlı yapılmazsa kene bizim mücadelemizden daha hızlı bir biçimde çoğalır ve vaka sayımız artar. Bu tip hastalıklara karşı aşı geliştirme oldukça yavaş ilerliyor. Çünkü normalde bunlar hayvanlarda hastalık yapan fakat insanlarda yapmaması gereken bir süreçken maalesef insanlarda da hastalık yapmaya başladılar. Bundan dolayı da aşının geliştirilmesi uzun sürüyor” diyerek konuştu.

‘KORONAVİRÜS ETKİLEDİ’

Prof.Dr. Çetin, bu sene kene popülasyonunun artmasında tarımsal ve hayvansal ilaçlamanın azalmasının da etkili olduğunu söyleyerek, “Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin azalması ve yeterli ilaçlamaların yapılmamasının da kene sayısını artırdığını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜKLERİ VATANDAŞLARI UYARIYOR

İl Sağlık Müdürlükleri sesiz katile karşı vatandaşları uyarıyor. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının kene ısırmalarına bağlı ortaya çıkan bir hastalık olduğu söylenen uyarıda, havaların ısınmasıyla vaka sayılarında artış görüldüğüne dikkati çekilerek, vatandaşlar hastalıktan korunmak için bahçe, tarla, ahır ve pikniğe giderken uzun kollu ve açık renkli elbise giymeleri, pantolon paçaları çorap içine alınarak, eve dönüşlerde mutlaka vücut ve elbiselerini kontrol etmeleri isteniyor.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşinin ölümle sonuçlanabileceği ve hastalığın hafif biçimde atlatılmasının erken teşhis ve tedavi ile mümkün olabileceği hatırlatılan il sağlık müdürlüğü açıklamasında, kene ısırmasında yapılması gerekenler ise şu şekilde sıralanıyor: “Kenelerin insan vücuduna tutunmalarında çıplak elle temas etmeden en kısa zamanda ince uçlu pens yahut eldiven, bez ve poşet gibi çıplak elle teması engelleyen malzemeler kullanılarak çıkarılmalı, kene tutunan yeri, su ve sabunla temizleyerek, tentürdiyot yahut baticon gibi bir antiseptik ile silinmelidir. 10 gün içinde ateş, halsizlik, baş ağrısı, eklem ağrısı gibi şikayetler görülürse en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvuru edilmelidir.”

Havalar ısınınca kene vakalarında arttı!

UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ KURULDU

Vakalarda meydana gelen artışlar bilim adamlarını harekete geçirdi. Hitit Üniversitesi bünyesinde kene kaynaklı hastalıklarla alakalı uygulama ve araştırma faaliyetleri yürütmek üzere araştırma merkezi kuruldu. Kene Kaynaklı Hastalık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü’ne ise Prof. Dr. Ayşegül Taylan Özkan atandı.

Hitit Üniversitesi’nden yapılan açıklama da, Türkiye’de her sene binlerce insanın kene tutması ve buna bağlı hastalıklardan etkilendiği söylendi. Ülkemizdeki kene faunasının 47 türden oluştuğunu bunların 31’nin insanlar üstünde konaklayabildiğine dikkat çekilen açıklama da, bu sebeple kene kaynaklı hastalıkların, hayvan ve insan sağlığı açısından öneminin giderek arttığına vurgu yapıldı.

EN UYGUN ÇÖZÜM ARAŞTIRILACAK

Uygulama ve araştırma merkezinde keneler başta olmak üzere eklem bacaklı vektörler ve naklettikleri hastalıkların neden olduğu problemlerin insan ve hayvan sağlığı bakımından önemini, sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel yönlerini bütün detaylarıyla ortaya koymak ve bu problemlerin çözümünde en uygun taktikleri belirlemek maksadıyla incelemeler yapılmasının planladığının ifade edildiği açıklama da, şu detaylara yer verildi:

“Üniversite bünyesinde, kene enfekstasyonları ve kene kaynaklı hastalıklar ile alakalı düzenlenen her türlü aktiviteye destek verecek olan araştırma merkezinin, üniversite içinde lüzumlu koordinasyonu temin etmek, yeni teknolojileri izlemek, bunları Türkiye’ye nakletmek ve uygulamaya sokmak için çalışmak, öte yandan çalışma alanında ihtiyaç duyulan laboratuvarları kurmak, ileri teknolojiye sahip cihazlarla donatmak ve bunların işlevselliğini temin etmek gibi faaliyetlerde de bulunacak.

TEK TIP-TEK SAĞLIK MODELİ ASIL ALINACAK

Tek Tıp-Tek Sağlık olgusunun en mühim uğraş alanını hayvanlardan insanlara bulaşan ve halk sağlığını yakından ilgilendiren hastalıklarla savaş yarattığı düşüncesiyle, Merkez’in faaliyetleri, tıp, biyoloji, veterinerlik gibi hayvan ve insan sağlığıyla alakalı tüm bölüm ve programlardaki akademisyen, araştırmacı ve öğrencileri kapsayacak.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi başta olmak üzere kene ve kene kaynaklı hastalıkların endemik olduğu bir bölgede yer verilen Çorum için de mühim katkılar sunması beklenen uygulama ve araştırma merkezi, gerek tanı gerekse tedavi alanında oldukça yetkin bir kadroyla, halk sağlığı, veterinerlik, biyoloji, sağlık gibi konularda çalışan lisans, yüksek lisans, doktora mezunlarımıza çeşitli açılardan mesleğe hazırlanmaları için katkı sunma maksadını taşıyor.”

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı