Hava Harp Okulu Darbe Davasında Karar Açıklandı

15 Temmuz gecesi Hava Harp Okulu’ndaki faaliyetlere katılanların yargılandığı davada karar açıklandı. 8 sanığa müebbet hapis cezası verildi.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısında yer alan binada gerçekleştirilen duruşmada, mahkeme başkanı Akın Gürlek, kararı açıkladı.

ALBAY HÜSEYİN ERGEZEN’E AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI

Mahkeme heyeti, 15 Temmuz’da sözde atama listesinde ”İstanbul TRT Müdürü” olarak adı yazılı olan eski Albay Hüseyin Ergezen’e “Anayasayı ihlal etme” suçlaması ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesine hükmetti.

25 YIL DAHA HAPİS VERİLDİ

Ergezen hakkında ayrıca, “Hava ulaşım araçlarının kaçırılması ya da el konulması” suçlaması ile 16 sene hapis cezasına hükmeden mahkeme, TRT Genel Müdürlüğü’ne ait kamu binasına dönük “cebir ve şiddet kullanarak gece vakti iş yeri dokunulmazlığının ihlal etme” suçlamasından da 9 sene olmak üzere sanığın toplamda 25 sene hapis cezası verilmesine karar verdi.

7 SANIĞA DAHA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI

Darbe kalkışması esnasında İstanbul Valisini derdest etme planını hazırlayan eski Albay Süleyman Demirci ve Hava Harp Okulu’nun darbe kalkışması eylem ve faaliyetleri ile yapılan vazifelendirmeleri koordine eden eski Kurmay Binbaşı Ecir Şık’ın haricinde sanıklar eski Kurmay Binbaşı Mustafa Serbest, eski Üsteğmen İsa Pek, eski Binbaşı Ümit Lütfi Altıntakan, eski Üsteğmen Sercan Özdemir ve eski Albay Ali Başaran da “Anayasayı ihlal etme’’ suçlaması ile ağırlaştırılmış müebbet hapis ile cezalandırıldı.

Mahkeme, bu sanıkların cezalarında indirime gitmedi.

Diğer sanıklardan, Muhammed Ali Üstün, Mücahit Erken, Numan Ünaldı, Mustafa Aktaş, Mehmet Yılmaz, Burak Arı’ya önce “Anayasayı ihlal etme”’ suçlaması ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren mahkeme, suçun işlenmesinden sonraki tutum ve davranışlarını lehlerine takdiri indirimi sebebi sayarak bu sanıkların cezalarını müebbet hapse döndürdü.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı