Hatipoğlu için konuşulan dekanlık iddialarına açıklama!

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun, üniversitedeki 4 fakültenin dekanlığını yaptığı iddiası sosyal medyada olay olurken, GİBTÜ’den konuyla alakalı açıklama geldi.
Takip et
Hatipoğlu için konuşulan dekanlık iddialarına açıklama!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Rektör Nihat Hatipoğlu ile ilgili çıkan haberlere ilişkin açıklama yayımladı. Yapılan açıklamada, söz konusu haberlerin ‘yalan’ olduğu açıklandı.

HATİPOĞLU İÇİN “4 FAKÜLTEYEYE VEKALET EDİYOR” İDDİASI

Üniversiteden yapılan açıklamada, “Bu kaynaklar, bu sefer de ‘Tek kişilik üniversite’, ‘Hatipoğlu Tıp Fakültesine Dekan oldu’ gibi uydurma ve yalan haberlerle kamuoyunu yanıltmaya çalışmışlardır. İddia edilen habere göre, GİBTÜ ‘de Rektör Hatipoğlu dört fakülteye vekalet ediyor, öbür iki Dekanımız ise ikişer fakülteye vekalet ediyor. Bu nasıl olabilir? Haberin tezyifat dolu başlığı değil de içeriği okunduğunda ne kadar absürt ve çelişkilerle dolu bir haber olduğu rahatlıkla gözlenebilmektedir. Zira haberi hazırlayanlar kamuoyu nasılsa haberin tümünü okumaz mantığı ile hareket ederek haberin içeriğinden bağımsız yalan ve algıya yönelik başlık kullanarak Üniversitemizi yıpratmaya çalışmaktadırlar” dendi.

‘ÜCRET YA DA MAAŞ ALINMIYOR’

Üniversitede yapılan görevlendirmelerden her hangi bir ücret ve ya maaş alınmadığını açıklayarak, “Bu haberle alakalı üniversitemizle görüşüldüğünde basın mensuplarına aşağıda belirteceğimiz gibi yapılan tüm görevlendirmelerin yönetmelik ve teamül gereği olduğunu, bu görevlendirmelerden herhangi bir ücret yahut maaş asla alınmadığını, Üniversitemizde mevcut Profesörlerden yalnızca prosedür işlemlerinin gerçekleşmesi için geçici Dekanlık görevlendirmesinin yapılabildiği ve öbür tüm Üniversitelerde de bu taktiğin geçerli olduğu anlatılmasına karşın haberi servis eden malum medya olumsuz algı yaratma yolunu seçmiştir. Olayın aslı şu biçimdedir, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi 2019 Senesinde kurulmuş bir devlet üniversitesidir. GİBTÜ ismiyle anılmaktadır. Üniversitemizde 8 Fakülte bulunmaktadır, bu fakültelerin bir kısmı Akademik oluşumunu tamamlamış ve hali hazırda öğrenci kabulüne başlamıştır, bir kısmı ise Akademik oluşumunu tamamlamak için çalışmalara devam etmektedir. Fakültelerin açılabilmesi, Akademik kadroların ilan edilebilmesi, Öğrenci kabul edilebilmesi ve İdari iş ve işlemlerin takibi açısından bu Fakültelere Dekan görevlendirilmesi yapılmalıdır. Dekan görevlendirmeleri vekâleten dahi olsa fakat Profesör kadrolarından yapılabilir.

FİİLEN 3 PROFESÖR VAR

GİBTÜ’de Rektörümüz dahil fiilen 3 Profesörümüz görev yapmaktadır, bu fakültelere Üniversitemizde mevcut 3 Profesör arasından vekaleten görevlendirme yapılması Yönetmelik ve teamül gereği şarttır. Bilindiği gibi Üniversitelerde Akademik Personel istihdamı Senato Kararı ile uygulanır. Üniversitede bulunan tüm Fakülte Dekanlıklarının Senato’da temsil edilmesi esastır. Üniversite’de akademik yapılanmanın tamamlanması ve Eğitim Öğretim faaliyetlerinin devamı açısından boşta bulunan Fakülte Dekanlıklarına vekâleten görevlendirme yapılması mevzuat gereğidir. Fakültelere alakalı alanda Profesör ataması yapıldığında Dekanlık görevi alakalı Profesöre devredilecektir. Bu dekan vekaleti görevlerinden dolayı ne Rektörümüze ne de öbür Profesör hocalarımıza hiçbir ilave ücret ve maaş ödenmemektedir. Bu gerçek Akademik dünya hakkında olan herkes tarafından bilinmektedir. Rektörümüz Prof. Dr. M. Nihat Hatipoğlu, Prof. Dr. Osman Bilgin ve Prof. Dr. Zeynep Güngörmüş hocalarımıza bu güne kadar bu görevlerinden dolayı herhangi bir biçimde ücret ödenmemiştir. YÖK’ün tespit ettiği bu uygulamayı, anormal yahut gayri kanuni bir iş yapılıyor gibi sunmak ve bu şekilde yorumlara vesile olmak sorumsuzluk ve ön yargıdan başka bir şey değildir. Ülkemizde kurulan tüm Üniversiteler bu süreci yaşamışlardır. İki sene gibi kısa bir müddet içerisinde Akademik ve İdari 140 Personele ulaşmış, önümüzdeki sene itibariyle 2000 öğrenciye ulaşmayı hedefleyen; yüzlerce projesi olan genç ve idealist Üniversitemizin bu şekilde boş, yalan, tezyifat haber yahut başlıklarla devamlı yıpratılmaya çalışılması neye ya da kime hizmet edecek? Doğrusu merak etmekteyiz. Yasal, zaruri ve usullere uygun olan öte yandan her türlü denetime açık olan bir kanuni işlemi bile yanlış iş yapılmış ya da menfaat elde edilmiş gibi yanıltıcı haber yahut başlıkla kamuoyuna sunmanın kimseye yarar sağlamayacağı aşikârdır. Bu görevlendirmelerden tek kuruş ilave ücret yahut maaş alınmadığı gibi söz konusu görevlerin ekstra sorumluluk getirdiği öte yandan bu görevlendirmelerin geçici olduğunun altını çizerek belirtmek isteriz” ifadeleri kullanıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.