adplus-dvertising

Hatipler için Ayasofya’da Hutbe Okuma Yarışması düzenlendi!

Genç Hatipler Hutbe Okuma Yarışması Finali, Türkiye genelindeki farklı okullardan 10 öğrencinin katılımıyla yapıldı. Yarışmada birinciliği Kocaeli İzmit Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Sefa Bülbül aldı.
Takip et
Hatipler için Ayasofya’da Hutbe Okuma Yarışması düzenlendi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Genç Hatipler Hutbe Okuma Yarışması Türkiye Finali, Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi’nde yapıldı. 10 okulun öğrencilerinin yarıştığı programda, Kocaeli İzmit Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Sefa Bülbül birinci oldu.

Hatipler için Ayasofya’da Hutbe Okuma Yarışması düzenlendi!

Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri arasında gerçekleştirilen Genç Hatipler Hutbe Okuma Yarışmasında final programı yapıldı. Bütün Türkiye genelindeki Anadolu imam hatip lisesi öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilen yarışmanın Türkiye Finali, Millî Eğitim Bakanlığı yetkilileri, öğrenciler ve ailelerin katılımıyla Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi’nde gerçekleştirildi. Jüri karşısında okunan hutbelerin sonrasında dereceye giren gençlere ödülleri verildi. Yarışma neticesinde Kocaeli İzmit Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Sefa Bülbül birinci, Ankara Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Mustafa Nureddin Arslan ikinci, İstanbul Merkezefendi Anadolu imam Hatip Lisesi öğrencisi Mustafa Yavuz Kavzan ise üçüncülüğü elde etti.

“GENÇLERİMİZ ÇOK ÖNEMLİ MESAFE KAT ETTİ”

Törende gençlere hitap eden Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün düzenlediği yarışmalarla gençlerin hafızlık, ezan okuma, Kur’an okuma ve irat etmede çok mühim bir mesafe kat ettiğini belirtti. 81 ildeki imam hatip lisesi öğrencilerinin büyük bir başarıyla bu sürece katıldığını söyleyen Özer, “Yalnızca burada derece alanları değil, bu sürece katkı veren, katılan gençler, cesaretli bütün öğrencilerimizi kutluyorum. Bunların eğitimine emek veren bütün öğretmenlerimizi, görünmeyen kahramanlarımızı en içten şükranlarımla anıyorum” şeklinde konuştu.

Hatipler için Ayasofya’da Hutbe Okuma Yarışması düzenlendi!

Hatipler için Ayasofya’da Hutbe Okuma Yarışması düzenlendi!

“GÜZEL BİR GENÇLİK GELİYOR”

Bugün 27 Mayıs darbesinin üstünden 62 sene geçtiğini hatırlatan Özer sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Allaha şükür bütün darbelere karşın ülkemiz medeniyet çizgisinden ayrılmadan, değerleriyle barışık bir biçimde, tekrar tekrar dirilerek yoluna devam edebildi” ifadesini kullandı. 1960 darbesinin en büyük mağdurlarından birinin de merhum Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri olduğunu hatırlatan Özer sözlerini şu şekilde sürdürdü: İmam hatiplerin kurulmasında, yeşermesinde, çoğalmasında çok büyük emeği var. Kendisini bir defa daha rahmetle anmak istiyorum. Ruhu şad olsun. İnşallah yalnızca imam hatiplerimizde değil bütün okullarımızda bu toprakların değerleriyle bütünleşip barışıp devletini, milletini seven, sayan, toplumun değerlerini içselleştiren, güzel bir gençlik geliyor. İşte o gençliğin en güzel örnekleri burada, öbür okul türlerimizde de var. İnşallah ülkemizin çok daha kuvvetli olması, çok daha müreffeh bir toplum olması ama medeniyete dair bir şeyler de söyleyebilmesi manasında çok büyük işlevleriniz olacak. Hepinize başarılar diliyorum. Yolunuz açık olsun.

Hatipler için Ayasofya’da Hutbe Okuma Yarışması düzenlendi!

Hatipler için Ayasofya’da Hutbe Okuma Yarışması düzenlendi!

ALLAH’IN MESAJINI İLETMEK BÜYÜK BİR MİSYON

İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Necmettin Bilal Erdoğan da yarışmaya katılan öğrencileri tebrik ederek “Hitabet, imam hatip liselerindeki esasında en mühim derslerden bir tanesi. Kardeşlerimizin kendilerini ifade edebilme konusunda kendilerini geliştirdiklerine şahit oldum” şeklinde konuştu. Allah-u Teala’nın mesajlarını en doğru biçimde insanlara anlatmanın büyük bir zarafet ve büyük bir misyon olduğunu söyleyen Erdoğan, “Bunu yapacak olmalarından dolayı kendilerini takdir ediyorum. Tüm öğretmenlerimize de bu başarılı öğrencileri yetiştirdikleri için tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı. Erdoğan konuşmasından sonra Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile beraber dereceye giren gençlere ödüllerini takdim etti.

“NİCE YAVRULARIMIZ YETİŞTİ”

İlk defa 2010 senesinde İstanbul imam hatip okulları arasında gerçekleştirilen hutbe okuma yarışmasının 12. senesinde Ayasofya Camii’nde icra edildiğini hatırlatan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Dr. Nazif Yılmaz da, “Bu süre içinde Türkiye’nin farklı imam hatip okullarından nice yavrularımız yetişti, Dini Mübin-i İslam’ın ve Peygamber Efendimizin (sav) mesajlarını topluma ulaştırmak için gayret etti” şeklinde konuştu. Yarışmaya katılan bütün gençlere başarılar dileyen Yılmaz, “İnşallah bu iradınız insanlara ömür boyu güzel işleri, hayırlı işleri anlatmak için bir başlangıç noktası olsun ve ömür boyu devam etsin. Allah kalbinize kuvvet, kelamınıza bereket versin” ifadelerini kullandı.

Hatipler için Ayasofya’da Hutbe Okuma Yarışması düzenlendi!

Hatipler için Ayasofya’da Hutbe Okuma Yarışması düzenlendi!

SÖZÜ DOĞRU VE GÜZEL SÖYLEMEK ÖNEMLİ

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül ise, imam hatipler için geleneksel hale gelen hutbe okuma yarışmasının finalini icra ettiklerini söyleyerek, bu şekilde bir programda yer aldıkları için gençleri, ailelerini ve öğretmenlerini tebrik etti. Gül, “Sözü en doğru ve en güzel biçimde söylemenin biz Müslümanlar için mühim olduğunu biliyoruz. Hutbe ve irşat faaliyetlerinin ön hazırlığı mahiyetindeki gençleri hazırlamak için yaptığımız çalışmaların hayırlara vesile olmasını diliyorum” diyerek konuştu. İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Faik Kaptan da, “Bu Şekilde bir güzelliği bizlere yaşatanlara teşekkür ediyorum ve gençlerimize başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

Hatipler için Ayasofya’da Hutbe Okuma Yarışması düzenlendi!

10 OKUL KATILDI

Okul, ilçe, il ve bölge yarışmaları biçiminde dört aşamada düzenlenen yarışmada öncelikle 10 bölge birincisi tespit edildi. Daha önce ilçe ve illerde yapılan yarışmalarda derece alan okullar, İstanbul’da gerçekleştirilen yarışma finaline iştirak etti. Bu okullar arasında Ankara Yenimahalle Tevfik İleri AİHL, Trabzon Yomra Hacı Hakkı Çalık AİHL, Erzurum Palandöken 3 Temmuz AİHL, Van Erciş Tevfik İleri AİHL, Gaziantep Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği AİHL, Mersin AİHL, Antalya Alanya Nebahat Şifa AİHL, Balıkesir AİHL, İzmit AİHL, İstanbul Zeytinburnu Merkezefendi AİHL yer aldı.

Hatipler için Ayasofya’da Hutbe Okuma Yarışması düzenlendi!

ÇOK YÖNLÜ DEĞERLENDİRME

Programda tek tek minbere çıkan finalistler, jüri karşısında hazırladıkları hutbeyi okudu, jüri heyeti ise gençleri çok yönlü değerlendirerek puanlama yaptı. Yapılan değerlendirmede hutbe; duaları ezbere, mahreç ve telaffuza dikkat ederek okuma, Türkçe metni ezbere doğru okuma, Türkçeyi doğru güzel yerinde ve etkili kullanabilme, vurgulama tonlama, diksiyon etkili oldu. Aynı zamanda özgüven, minber hakimiyeti ve dinleyenleri etkileme, beden dilini doğru, yerinde ve etkili kullanma, jest, mimik, göz teması, temsil, zamanı etkili kullanma puanlamayı etkiledi.

5 KİŞİLİK JÜRİ SEÇTİ

Genç Hatipler Hutbe Okuma Yarışmasının Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi İmam Hatibi Bünyamin Topçuoğlu başkanlığındaki seçici kurulunda alanında uzman 5 isim bulunuyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Mensubu Fatih Okumuş, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Mensubu Dr. Enver Osman Kaan, Diyanet Radyo Seslendirmeci ve Spikeri Nisan Kumru, İstanbul Müftülüğü Uzman Vaizi Soner Çelebi jüride yer aldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.