Haşema ile site havuzuna alınmayan kadın itiraz etti yönetim 7 bin TL ceza yedi

İstanbul’da lüks bir sitede yer verilen “Haşema ile havuza girilmez” tabelasına itiraz eden Ş.K.A.’nın başvurusu Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu tarafından incelendi. Bunun üstüne yönetime “inanç temelinde ayrımcı muamele” sebebiyle 7 bin TL ceza uyguladı.
Takip et
Haşema ile site havuzuna alınmayan kadın itiraz etti yönetim 7 bin TL ceza yedi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul Pendik’te ikamet eden Ş.K.A. adlı kadın geçen ağustos ayında tatil yaptığı 142 dairelik yazlık sitenin ortak kullanım açık yüzme havuzuna girmeye çalıştı. Fakat site yönetimi tarafından havuza girme kuralları arasına “Haşema ile havuza girilmez” ibaresinin eklendiğini gördü.

HAVUZA GİREMEYİNCE HAREKETE GEÇTİ

Bunun üstüne site yönetimiyle iletişime geçmeye çalışan Ş.K.A., bu yasağın din, vicdan ve kanaat hürriyetini önlediğini ve inanç temelinde ayrımcılık yarattığını ifade etti. Kuralın düzeltilmesi için noterden ihtarname de çeken Ş.K.A., talebine yanıt alamayınca, 21 Ağustos’ta Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na (TİHEK) başvurdu.

“KARA, KAT MALİKLERİ TARAFINDAN ALINDI”

Milliyet’in haberine göre TİHEK, müracaat sonrası site yönetiminden görüş talep etti. Yönetimin yanıtında, “15 Aralık 2013 senesindeki toplantısında gündem maddelerinden olan “Havuz Kurallarının Tespit Edilmesi ve Onaylanmasının” toplantıda bulunan kat maliklerinin de görüşü alınarak karara bağlandı ve imzalanarak tutanak altına alındı. Kat malikleri kurulu kararı kesinleşti, toplantı sırasında söz konusu karara herhangi bir itiraz yahut şerh düşülmedi. Toplantı tutanağı da bütün kat maliklerine tebliğ edildi. Yasal süreler içerisinde herhangi bir şikâyet ve itirazda bulunulmadı. Karar, kat malikleri tarafından alındı. Söz konusu araştırmanın bütün kat maliklerine (142 kat maliki) yöneltilerek sonuçlandırılması gerekiyor” ifadelerine yer verildi.

“HAVUZA TESETTÜRLÜ MAYO İLE GİRİLMEYECEĞİNİ YASAKLAYAN HÜKÜM BULUNMAMAKTADIR”

Bu cevap sonrası müracaatı değerlendirerek karara bağlayan TİHEK, şu tespitlerde bulundu; “Kat malikleri kurulu kararlarının, yasanın emredici hükümlerine ve kişilik haklarına aykırı olamayacağı ve ana taşınmazın yönetiminin de yasaların emredici hükümlerine aykırı olamayacağı hususlarının altını çizmek lazım. Öte Yandan yürürlükteki mevzuatta havuza tam tesettürlü mayo ile girilemeyeceğini açıkça yasaklayan herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Din ve vicdan özgürlüğü, din ve inancın uygulanması, dinin gereklerine göre dine özgü giysiler giyilmesini, inanılan inancın geleneklerine uyulmasını kapsar.

7 BİN TL PARA CEZASI KESİLDİ

Netice olarak müracaat dosyasındaki hususlar bir arada değerlendirildiğinde, kat malikleri kurulu kararının ayrımcılık yasağına aykırı davrandığı, başvuranın inancı sebebiyle hukuken tanınmış hak ve hürriyetlerden karşılaştırılabilir durumdakilere kıyasla eşit bir biçimde yararlanamadığı belirlendi. ‘İnanç’ temelinde ayrımcı muamelenin vücut bulduğu kanaatine varılarak muhatap ile ilgili 7 bin TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.