Hasankeyf’te Roma ve Selçuklu Dönemine Ait Tarihi Eserler Bulundu

Yıkımın devam ettiği Hasankeyf'te Roma ve Selçuklu dönemine ait yeni tarihi eserler bulundu. Yeni eserlerin incelenmesine başlandı.

12 bin senelik geçmişi olan ve Ilısu Barajı altında kalacak olan Hasankeyf’te yıkım devam ederken, Roma ve Selçuklu dönemine ait olduğu belirlenen eserler bulundu.

Batman’ın Hasankeyf ilçesinde bir yandan yıkım bir yandan da yeni eserlerin ortaya çıkarılması için çalışmalar devam ediyor.

150 YILLIK ÇARŞI YIKILDI

Eyyubi meliki Ebu’l Mefahir Süleyman tarafından 610 sene evvel Dicle Nehri kenarında inşa edilen El Rızık Camii’nin kalan 1700 tonluk gövde bölümünün Kültürel Park’a taşınması için 150 senelik çarşı yıkıldı. Yıkılan çarşının altından ise yeni tarihi yapılar meydana çıktı. El Rızık Camii’nin gövde bölümünün taşınacağı yol güzergahında bulunması sebebiyle yıkılan 50 iş yerinin olduğu tarihi çarşının altından Selçuklu döneminde yapıldığı düşünülen hamam ve medrese tespit edildi.

ROMA DÖNEMİNE AİT YAPITLAR BULUNDU

Yıkım çalışmaları devam ederken bu defa yer altında Roma dönemine ait olduğu bildirilen yapıtlara denk gelindi. Eserlerin bulunmasının sonrasında Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölümü yetkilileri tarihi yapıtların olduğu bölgede inceleme başlattı.

Gün yüzüne çıkartılan eserlerin belgelenmesinin sonrasında El Rızık Camii’nin kalan 1700 tonluk gövde bölümünün yeni Hasankeyf yerleşim alanında kurulan Kültürel Park’a taşınmasına başlanacak.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı