adplus-dvertising

Hasan Vezir: ‘Günümüz futbolundan keyif almıyorum’

80’li senelerde Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor, Çaykur Rizespor formalarını giyen Hasan Vezir, kendi dönemindeki futbol ile günümüz futbolu arasında kıyaslama yaptı. Kendi dönemindeki futbolcuların severek oynadığını dile getiren Vezir, “Şuanda tam tersi. Ben oynarken keyif aldıklarına da inanmıyorum. İzleyen de bu sefer onlara uyuyor, onlar da keyif almıyorlar” dedi.
Takip et
Hasan Vezir: ‘Günümüz futbolundan keyif almıyorum’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

1988-1989 sezonunda Galatasaray’ın ilk yarıyı 3-0 önde bitirdiği, ikinci yarıda ise Fenerbahçe’nin gol yemeden 4 gol kaydedip 4-3 kazandığı Türkiye Kupası maçında sarı-lacivertlilerin 3 golünü atan ve o tarihten bu yana hep o maçla anılan Hasan Vezir, açıklamalarda bulundu.

Bodrum’da gerçekleştirilen bir imza gününe katılan eski milli futbolcu, günümüz futbolundan keyif almadığı için iki buçuk senedir maç izlemediğini dile getirerek, “Bizim oynadığımız dönemdeki futbolla şuandaki futbol arasında çok fark var. Çünkü bizim dönemdeki futbolcular, hakikaten severek oynardı. Sahaya çıktıkları zaman keyif alırdık. İzleyenlere de keyif aldırırdı. Ama şuanda tam tersi. Büyük paralara imza atıyorlar. Ben oynarken keyif aldıklarına da inanmıyorum. İzleyen de bu sefer onlara uyuyor, onlar da keyif almıyorlar. Ben iki buçuk yıldan beri futboldan keyif almadığım için maç izlemiyordum. Şuanda biraz biraz izlemeye başladım ama gene keyif almıyorum. Bizim dönemle bu dönem arasında çok fark var. Biz amatör ruhla oynuyorduk o zamanlar. Biz imza atarken mukavelemizde o paralar yazmazdı. Yalnızca asgari ücret yazardı” şeklinde konuştu.

“Formayı kaybetmemek için sakat sakat oynardık”

Formayı kaybetmemek için sahada canla başla oynadıklarından söz eden Hasan Vezir, “Tekmeye kafa atardık. İlk dönemlerde bu şekilde iyi sahalar, iyi toplar, iyi formalarla oynamadık. Ama severek oynardık. Ama şuanda futbolcu büyük paralara imza atıyor. Garanti para bir de. Bizim dönemde forma arkasında isim yazmazdı. O gün 9’u sen giyerdin, yarın ben seni kesersem 9’u ben giyerdim. Yedek kalmamak için sakat sakat oynadığım maçları bilirim. Esasında bu dönemde olsam belki de birkaç hafta oynamayacağım vaziyetteki bir sakatlığım vardı ama biz o sakatlığı problem etmezdik. Antrenmanda olsun, maçlarda olsun çıkar topumuzu oynardık. Çünkü oynarsak para kazanacağız, oynarsak formamızı başka bir oyuncuya kaptırmayacağız. O zevkle, o keyifle oynardık. Ama şuanda forma numarası arkasında yazıyor. O forma tapulu malı. Oynarken de çok büyük paralar aldığı için aklında oldukça fazla sıkıntı yok. Oynanan futbol ortada zaten” şeklinde konuştu.

“Doğru yönetilen kulüpler zarar etmez”

İyi yönetilebilen takımların maddi sıkıntı yaşamayacağını da sözlerine ekleyen Vezir, “Mesela federasyon şuanda 3 puana para veriyor. Havuz parası çıktı. Sezon başında ligin sıralamasına göre kulüplere para dağıtılıyor. Sponsorlar var. Bizim zamanımızda yalnızca bir adet reklam olurdu. 4-5 adet zengin yönetici olurdu. Onlar kendi paralarını kulübe borç olarak verirdi, transferler o biçimde olurdu. Sonra bir biçimde paraları geri alırlardı. Şuanda o havuz parası kulüplere yetiyor. Eğer doğru paralar verilerek transferler yapılırsa yeter. Eğer yanlış yönetim varsa o kulüp zarar ediyor. Doğru yönetilirse o kulüp zarar etmiyor. Şuandaki futbol maalesef bu şekilde. Ben keyif almıyorum” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.