adplus-dvertising

Hapis cezası sonrası Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığı mümkün mü?

İmamoğlu’nun YSK üyelerine hakaret suçundan 2 yıl 7 ay hapis cezası almasının ardından herkes ” İmamoğlu’nun olası cumhurbaşkanlığı adaylığı mümkün müdür?” sorusunun yanıtını merak eder oldu. Konu hakkında bir değerlendirmede bulunan hukukçu Rezan Epözdemir, “Normal koşullarda 6 ayda İstinaf ve Yargıtay süreci yetişmez. Ancak burada kişiye özel yargılama olur mu? Olmaz mı? Bilemiyoruz. Bizler hukukçu olarak bu sürecin 1,5-2 yıldan önce çözülmeyeceği kanaatindeyiz.” dedi.
Takip et
Hapis cezası sonrası Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığı mümkün mü?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK üyelerine hakaret suçundan yargılandığı davada karar çıktı. İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay hapis cezası verildi. Karar hakkında ilk kez konuşan İmamoğlu, “Halkın verdiği yetkiyi birkaç kişi alamaz, mücadelemiz daha güçlü başlıyor” dedi.

HERKES AYNI SORUYU SORUYOR

Kararın ardından herkes İmamoğlu’nun olası cumhurbaşkanlığı adaylığının önünde engel olup olmadığını merak eder oldu. NTV canlı yayınında hukukçu Rezan Epözdemir, konu hakkında merak edilenleri anlattı.

“CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI MÜMKÜN MÜ?”

“Ekrem İmamoğlu’nun olası cumhurbaşkanlığı adaylığı mümkün müdür? Önünde bir engel var mıdır?” sorusuna yanıt veren Epözdemir, “Normal koşullarda 6 ayda İstinaf ve Yargıtay süreci yetişmez. İstinaf Mahkemesi bu kararı kaldırabilir, beraat ya da adli para ceza verebilir. Sonrasında Yargıtay da kararı bozabilir.” dedi.

“HUKUK DEVLETİNDE BU BÖYLE OLUR”

Epözdemir sözlerine şöyle devam etti: Olumsuz senaryoya bakalım. Kararlar diyelim ki İstinaf ve Yargıtay sürecinden geçti ve ceza verildi. Ortalama Türkiye eşiğinde 1,5-2 yıl süreçten bahsediyoruz. Ancak burada kişiye özel yargılama olur mu? Olmaz mı? 6 aylık süreçte yetiştirilmeye çalışılır mı? Bilemiyoruz. Bizler hukukçu olarak bu sürecin 1,5-2 yıldan önce çözülmeyeceği kanaatindeyiz. Hukuk devletinde bu böyle olur.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.