adplus-dvertising

Hamsi, Karadeniz’den kaçarak Rusya’ya yöneldi

Karadeniz’de deniz suyu sıcaklığının mevsim normallerinin üstünde seyretmesi sebebiyle hamsi sürüleri, suyun daha soğuk olduğu Gürcistan ve Rusya kıyılarına yönelmeye başladı. Sezon başında bol olan hamsinin azalan avı ile beraber kilo fiyatı da 10 TL’den 20’TL’ye çıktı. Karadenizli balıkçılar, hamsinin bölgeden erken göç etmesi sebebiyle tedirgin olduklarını belirtti.
Takip et
Hamsi, Karadeniz’den kaçarak Rusya’ya yöneldi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Karadenizli balıkçılar, av yasağının sona erdiği 1 Eylül’den beri ağlarını denize bırakıyor. Deniz suyu sıcaklığının mevsim normallerinin üstünde seyretmesi sebebiyle Karadeniz’de hamsi sürüleri, suyun daha soğuk olduğu Gürcistan ve Rusya kıyılarına yönelmeye başladı. Sezon başında bolca tutulan hamsinin azalan avı ile beraber kilo fiyatı da 10 TL’den 20’TL’ye çıktı. Karadenizli balıkçılar ise hamsinin bölgeden erken göç etmesinden endişe duyuyor.

Trabzon’da tezgahlarda istavrit 20, sargan 50, çinekop 50, mezgit ise 45 ile 60 TL arasında satılıyor.

‘UMARIM HAMSİ BİZİ TERK ETMEZ’

Balıkçı İsmail Demir, “Hamsi bu yıl çok boldu ama şuanda ise son günlerini oynuyor. Hamsinin içine ince karıştı. Deniz suyu da sıcak. Hamsi her an Gürcistan’a gidebilir. Eğer giderse iyi vaziyetimiz yok. Öteki balıklar var ama hamsi gibi değil hiçbiri. Trabzon’da genelde hamsi yeniyor. Umarım hamsi bizi terk etmez” diyerek konuştu.

Balıkçı Mehmet Ziya Kavzoğlu ise “Bu sene güzel hamsi gördük ama şuanda tezgahlarda hamsi azalmaya başladı. İnceldi hamsi. Az geldiği için de fiyatı yükseldi. Onun dışında öbür balıklarımız mevcut. İstavrit halen daha çıkmaya devam ediyor. Çinekop, mezgit, barbun geliyor. Çeşitlerimiz çok var ama hamsinin gitme olasılığı bizi tedirgin ediyor” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.