Hamsi bitince balıkçılar çaça avına başladı

Samsun’da hamsiden ümidini kesen balıkçılar çareyi çaça balığı avında buldu. Balıkçılar, balık unu, yağı ve yemi olarak fabrikalarda işlenen çaça balığı avını bir ay erken başlattı.
Takip et
Hamsi bitince balıkçılar çaça avına başladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Samsun’da balıkçılar çaça balığı avcılığına bu sene ortalama bir ay önce başladı. Şehirde hamsiden ümidini kesen balıkçılar çaça balığı avcılığına yöneldi. Denizlerle av yasağının 15 Nisan’da başlayacak olmasına karşın Samsunlu balıkçılar, her sene av kapsamında bulunmayan çaça avcılığını 15 Mayıs’a kadar avlayabiliyor. Fakat bu sene hamsiden umduğunu bulamayan balıkçılar, çaça avına 15 Nisan’dan önce başladı.

Samsun Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Atıf Malkoç, hamsinin boyundan dolayı sıkıntı olduğunu belirterek “İklimlerden dolayı denizde plakton olmadığından dolayı bu yıl hamside bir sıkıntı var. Yerini çaça ile doldurmaya çalışacağız. Çaça avına bu yıl biraz daha erkenken başladık. Az oluyor ama ayakta durmaya çalışıyoruz. Bundan sonra çaça ile devam edeceğiz. Hamsi denizde var ama tutamıyoruz. İnşallah yıla daha iyi olur. Bizi ayakta tutacak olan çaça” şeklinde konuştu.

Çaçanın yörenin balığı ve balıkçılar için de çok mühim olduğunu söyleyen Malkoç, “Hamsi olmasa Allah buradan rızkımızı verecek. Gırgırların bir kısmı istavrite döndü bir kısmı orkinosa gidecek bizim de bölgenin balığı çaça olduğu için biz de çaça avlıyoruz, 15-20 günden beri çaça avcılığı yapıyoruz. Normalde çaça avcılığı Nisan’da başlardı. Çaça balık unu, balık yağı ve balık yemi sanayinde kullanılıyor. Çiftlik balıklarının yemi bundan sağlanıyor. Karadeniz’de 15-Nisan-15 Mayıs tarihlerinde de yalnızca Samsun’da çaça avcılığına izin veriliyor. Çaça bu bölgenin balığı” diyerek konuştu.

Balıkçı Uğur Kırbaş, sezon sonuna yaklaşıldığını fakat vatandaşların balığa talebinin devam ettiği söyleyerek “Vatandaşlarımızın balığa olan talebini karşılamaya çalışıyoruz. Son dönemde kefal yoğun olarak geldi. Fiyatlarda da artış olmadı, eski fiyatlar devam. Hamsi 20, mezgit-barbun 20-25 lira, Ortalama bir aya daha satışlarımız bu şekilde devam eder diyerek düşünüyoruz” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.