Hamile eşini miras yüzünden uçurumdan atan koca ölüm aylığına bağlanmış!

Muğla’nın Fethiye ilçesinde 7 aylık hamile Semra Aysal’ın kayalıklardan attığı iddiasıyla tutuklanan Hakan Aysal’ın SGK’ya başvurduğu ve 13 gün sonra ölüm aylığı almaya başladığı gün yüzüne çıktı.
Takip et
Hamile eşini miras yüzünden uçurumdan atan koca ölüm aylığına bağlanmış!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

2018 senesi Haziran ayında tatil için önce İzmir’e sonrasında ise Muğla’ya giden 7 aylık hamile Semra Aysal ve eşi Hakan Aysal, tatillerinin son gününde Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Kelebekler Vadisi’ne gitti. Burada kayalıklardan düşerek yaşamını yitiren 7 aylık hamile Semra Aysal’ın ölümünü şüpheli bulan aile, savcılığa olayın araştırılması için müracaat yaptı.

Fethiye Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Hakan Aysal’ın yaşamını yitiren eşi Semra Aysal üstüne parça parça 119 bin TL kredi çektirdiği ve olaydan kısa bir müddet önce eşine 400 bin TL değerinde ferdi kaza sigortası yaptırdığı ortaya çıkınca savcılık Hakan Aysal ile ilgili yakalama kararı çıkarttı.

Gözaltına alınan Hakan Aysal tutuklandı. Ile Ilgili dava açılan Aysal, 11 Şubat’ta yargılanmaya başlandı. Davanın ilk duruşmasında ‘kasten öldürme’, ‘tasarlayarak öldürme’ ve ‘gebe olduğu bilinen kadını öldürme’ suçlarıyla yargılanan Hakan Aysal, suçlamaları kabul etmedi.

Duruşma, eksikliklerin giderilmesi için 6 Nisan 2021 tarihine ertelendi.

757 LİRA ÖLÜM AYLIĞI BAĞLANDI

Hakan Aysal, eşinin cenazesinden 2 gün sonra, veraset ilamı için mahkemeye başvurdu. Dilekçede, “Geriye sağ eşi ben Hakan Aysal mirasçı olarak kaldım. Başka da mirasçıları yoktur” yazan Hakan Aysal, belgeyi aldı.

Sabah gazetesinin haberine göre, 10 gün sonra ise SGK’ya başvuran Aysal’a, 1 Temmuz 2018’den itibaren 757 lira ölüm aylığı bağlandı ve 2.5 senedir bu maaşı aldığı tespit edildi. Hakan Aysal, yargılandığı Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi tarafından cezaya çarptırılırsa, devletten aldığı bütün maaşları faiziyle geri ödeyecek.

ERKEKLER DE DUL MAAŞI ALABİLİYOR

Sigortalı çalışanın vefatı halinde geriye kalan yakınlarına ölüm aylığı ödemesi yapılıyor. Ölüm aylığı, ödemeyi alan kişiye göre dul ya da yetim maaşı olarak isimlendiriliyor. İsminden dolayı dul maaşının yalnızca kadınlara verildiği yönünde yanlış bir düşünce bulunuyor.

Ancak ölüm aylığı cinsiyet ayrımı yapılmaksızın ölen kişinin eşine, çocuklarına ya da anne ve babasına bağlanabiliyor. Erkeğin çalışması ya da emekli olması vefat eden eşinin maaşını almasını engellemiyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.