Halkbank Davasının Duruşması Bugün Yapılacak! Neler Olacak?

ABD’de görülen Halkbank davası bugün görülecek. Davaya reddi hakim talebi damgasını vurdu. Peki davada neler olacak?

New York Güney Bölge Savcılığı düzenlediği 45 sayfalık iddianame ile Halkbank’a, “dolandırıcılık” ve “kara para aklama” dahil 6 farklı suçlama yöneltmişti.

İran’a kanun dışı yollardan 20 milyar dolar göndermekle suçlanan Halkbank, iddiaları kabul etmiyor.

DAVAYA RİCHARD BERMAN BAKIYOR

Davaya Yargıç Richard Berman bakıyor. Berman daha önce, eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın hüküm aldığı davaya da bakmıştı.

Reuters ajansının aktardığına göre Halkbank avukatı Andrew Hruska, bankanın savunma için duruşmaya gelmeyeceğini duyurdu.

REDDİ HAKİM TALEBİ GELDİ

Hruska bununla beraber reddi hakim istemek ve ABD’nin Halkbank’ı yargılama yetkisi olmadığını bildirmek için mahkemeye gideceğini kaydetti.

Reddi hakim isteğine sebep olarak, yargıcın Reza Zarrab ve Mehmet Hakan Atilla’nın yargılandığı davalara bakması, 2014’te İstanbul’da katıldığı bir sempozyumda “Türk hükumetini eleştiren açıklamalar yapması” söylendi.

“ABD’NİN HALKBANK’I YARGILAMA YETKİSİ YOK”

“ABD’nin Halkbank’ı yargılama yetkisi olmaması” gerekçesi ise bankanın ABD’de herhangi bir varlığı ya da faaliyeti bulunmaması üstüne oturtuldu.

Davanın savcıları Halkbank’ın bu duruşmaya da katılmaması halinde bankaya ceza verilmesini isteyeceklerini açıklamıştı.

“SIRA DIŞI BİR DURUM”

Mesele ile alakalı fikirlerini duyuran Bluebay Yatırım Danışmanlığı Analisti Tim Ash, bunun “sıra dışı bir durum” olduğunu ifade etti.

“Bu bir Avrupa bankası olsa sorumluluğunu kabul eder, cezasını verir ve her şey devam ederdi” diyen Ash, ABD’nin Türkiye’ye bu hususta özel bir muamele gösterdiğini söyledi.

“TÜRKİYE JEOPOLİTİK KONUMUNU KULLANIYOR”

Ash, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’ye karşı Türkiye’nin jeopolitik pozisyonunu kullandığını ancak ABD’nin Türkiye ile stratejik ilişkisinden ne çıkarı olduğunun anlaşılmadığını söyledi.

Tim Ash, piyasaların bir yaptırım olasılığı ile halihazırda fiyatlandırdığını da söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı