Halkalı-İstanbul Havalimanı metrosunun açılış tarihi belli oldu!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Halkalı-İstanbul Havaalanı Metro Hattının yüzde 60’ının tamamlandığını söyleyerek, “2022 sonunda 31,5 kilometrelik bu hattı halkımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu.
Takip et
Halkalı-İstanbul Havalimanı metrosunun açılış tarihi belli oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Halkalı-İstanbul Havaalanı Metrosu 2 Tünel Açma Makinesi (TBM) Varış Töreni’nde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin dört bir yanında, 4 bine yakın noktada devam eden projelerinden biri olan Halkalı-İstanbul Havaalanı Metro Hattındaki çalışmalarda mühim bir ana tanıklık ettiklerini belirtti.

Olimpiyatköy istasyonundan 1 Mart’ta Halkalı durağı yönüne çalışmalarına başlayan 2 tünel açma makinesinin 5 bin 255 metrelik kazı yaparak M13 makas yapısına ulaştığını dile getiren Karaismailoğlu, İstanbul’u, tarihine, kültürüne yakışır şekilde dünyanın en gelişmiş kentlerinden biri haline getirmek için alt ve üst yapı yatırımlarını birer birer İstanbulluların hizmetine sunduklarını anlattı.

Karaismailoğlu, Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve İstanbul Havaalanı gibi bütün dünyanın gıpta ile baktığı mühendislik harikası, son teknoloji dev projelerle İstanbul’u bambaşka bir noktaya taşıdıklarını, bu dev projelerin yanı sıra şehrin dört bir yanını modern raylı sistem ağları ile donattıklarını bildirdi.

Bakanlık olarak Marmaray ve Levent-Hisarüstü Metro Hattı ile beraber İstanbul’da halkın hizmetine sundukları metroların toplam uzunluğunun 80 kilometreye ulaştığını aktaran Karaismailoğlu, toplam uzunluğu 91 kilometreye ulaşan 5 hatta ise yapım çalışmalarının 7 gün 24 saat esasıyla devam ettiği bilgisini verdi.

“ALTUNİZADE METROSU İÇİN ÇALIŞMA YAPILACAK”

Karaismailoğlu, söz konusu 5 hat dışındale işlemlerini tamamladıkları 4 kilometrelik Altunizade-Ferah Mahallesi-Çamlıca Raylı Sistem Projesi’nin çok yakında temelini atacaklarının altını çizerek, “Öte Yandan toplam uzunluğu 8,3 kilometre olan Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Dönüşüm projesinin inşai faaliyetlerine geçmek üzere adımlarımızı atıyoruz. Böylece, toplam uzunluğu 103,3 kilometreye ulaşan 7 projemiz tamamlandığında şu an 251 kilometre olan İstanbul’un raylı sistem ağının toplam uzunluğu, 2023’te 354,3 kilometreye yükselecek.” diyerek konuştu.

“8 TÜNELDEN 2’Sİ TAMAMLANDI”

Bakan Karaismailoğlu, 31,5 kilometre uzunluğunda ve 8 istasyondan oluşan Halkalı-İstanbul Havaalanı projesi kapsamında kullanılan 8 tünel kazma makinasının ikisinin kazılarını tamamladığını, 6 makinenin kazılarına devam ettiğini belirtti.

Bugün itibarıyla toplam 62 bin 603 metrelik tünel işinin yüzde 70’ini (43 bin 763 metre) tamamladıklarını, 2022 Mart’ta bütün tünel kazı işlerini bitireceklerini dile getiren Karaismailoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Projemiz genelindeki bütün işleri dikkate aldığımızda genel ilerleme oranımız da yüzde 60’ı buldu. 2022 sonunda 31,5 kilometrelik bu hattı halkımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz. Bakanlık olarak inşa ettiğimiz bu hat, hem halkımızın hem de uluslararası bütün misafirlerimizin trafikte zaman kaybetmeden ve konforla İstanbul Havaalanı başta olmak üzere İstanbul’umuzun mühim merkezlerine erişim olanağı sunacak. Yaptığımız fizibilite hesaplarına göre Halkalı-İstanbul Havaalanı hattının tamamlanmasını takiben 20 senede kara yolu bakım ve işletme kazancı, kaza kazancı, zaman kazancı ve hava kirliliği, iklim değişikliği, toprak ve su kirliliği gibi dışsal yarar kazancıyla 2 milyar 361 milyon avronun üstünde kazanç elde edilecek.”

Konuşma sonrası Bakan Karaismailoğlu’nun butonlara basmasıyla harekete geçen 2 tünel açma makinesi son bölümü de kırarak 5 bin 255 metrelik kazıyı tamamladı.

İşçilerin tünel kazma makinelerine Türk bayrağı asması alanda bulunanlardan alkış aldı.

Karaismailoğlu, alanda bulunan metro inşaatına ilişkin fotoğrafları inceleyerek, çalışanlarla fotoğraf çektirdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.