Halka Sanat’ta ‘Mekan Ruhuna Yolculuk’

Küratörlüğünü Bahar Güneş ve Öykü Demirci’nin üstlendiği Halka Sanat Projesi’nin ev sahipliği yaptığı ‘Mekân Ruhuna Yolculuk’ sergisi 8 Eylül Pazar günü sanatseverlere kapılarını açıyor.

‘Mekân Ruhuna Yolculuk’ sergisi genel çerçevede, gezi yazarı olan Lawrance Durrell’in, mekan olmadan kültürün olmadığı tanımından yola çıkarak, hayatlarının belirli döneminde başka coğrafyalarda yaşamış olan sanatçıların eserlerinde ‘mekanın üreten insanı nasıl etkilediği’ sorusuna yanıt arıyor.

Sergide, Doğu Çankaya, Ece Gökalp, Gözde İlkin, İhsan Oturmak, İpek Çankaya, Richard Bartle ve Yasemin Özcan’ın fotoğraf, resim ve heykelleri yer alıyor.

İNSAN PEYZAJIN İFADESİDİR

Serginin küratörlerinden biri olan Bahar Güneş konu ile ilgili olarak, “Biz mekânı coğrafya genelindeki yeriyle ele aldık. Durrel insan peyzajın ifadesidir der. Metinde yolculuk kavramı ayrıştırıcı öge. Aslında tamamen yaratıcı ve üreten insanlar üzerinden, yaratıcı insan bir yere giderse peyzaj değerleri çalışmalarına nasıl yansır sorusuna cevap aradık.” ifadelerini kullandı.

Öykü Demirci ise yaptığı açıklamasında, sanatın artık sadece Kadıköy çevresi ile sınırlı kalmadığını ve Caddebostan’daki sanat oluşumlarına vurgu yaparak, Kadıköy’den Caddebostan’a doğru bir genişleme olduğundan söz etti.

‘Mekan Ruhuna Yolculuk’ sergisi Halka Sanat bünyesinde 6 Ekim’e kadar sanatseverleri misafir edecek.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı