Halk otobüsü şoföründen cinsel taciz ve para teklifi!

İstanbul’da evine gitmek için otobüse binen genç kadın, sürücüden gideceği güzergah için kendisine yardımcı olmasını isteyince kabusu yaşadı. Taksim tünel son durağına yakın bir tenhada durdurarak ışıkları kapatan sürücü, cinsel tacizde bulunmaya başladı.
Takip et
Halk otobüsü şoföründen cinsel taciz ve para teklifi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul’da evine gitmek için otobüse binen genç kadın, sürücüden gideceği güzergah için kendisine yardımcı olmasını isteyince kabusu yaşadı. Olay Beyoğlu’nda yaşandı. 41 yaşındaki Z.K., adlı genç kadın ikametine gitmek için akşam saatlerinde halk otobüsüne bindi. Z.K., otobüse bindikten sonra otobüs sürücüsünden ikametine gideceği başka bir otobüs hattı güzergahında kendisini indirmesini istedi.

YARDIM BAHANESİYLE OTOBÜSTEN İNDİRMEDİ

Sabah gazetesinin haberine göre, otobüs sürücüsü F.Y., genç kadına yardımcı olacağını belirterek güzergahına devam etti. Bir süre sonra otobüste yolcu olarak Z.K., ve başka bir kadın kaldı. Otobüs sürücüsü bir müddet sonra son durağa gelindiğini belirterek araçta bulunan öbür müşteriyi de indirerek Z.K., ile yalnız kaldı. Bu esnada sürücü F.Y., araçtan inmek isteyen Z.K.’ya kendisini istediği yere yakın bir alanda indireceğini belirterek kalmasını sağladı.

OTOBÜSÜ TENHAYA ÇEKİP CİNSEL SALDIRIDA BULUNDU

Otobüsü tekrar hareket ettiren genç sürücü bir müddet ilerledikten sonra otobüsü Taksim tünel son durağına yakın bir tenhada durdurarak ışıkları kapattı. Genç kadının yanına gelen sürücü, ‘Korkma sana yardımcı olacağım’ diye özel sorular sormaya başladı. Konuşma esnasında Z.K.’nın yüzünde bulunan maskeyi indirmeye çalışan F.Y., cinsel tacizde bulunmaya başladı.

“BİRLİKTE OLUP PARANI VERECEĞİM”

Genç kadın yaşadıkları karşısında bağırmaya başlayınca öfkelenen otobüs sürücüsü, ‘Neden bağırıyorsun o…, sizin fiyatınız 100 lira, seninle beraber olup paranı vereceğim’ dedi. Yaşadığı şok karşısında yardım çığlıkları atan genç kadın, sürücünün sefer saatinin gelmesiyle olay yerinden taksiye binerek evine gitti.

“SİGARA İÇMEK İÇİN ARACI DURDURDUM”

Mağdur kadın başından geçenleri eşine anlatınca ikili karakola giderek otobüs sürücüsünden şikayetçi oldu. Şikayet üstüne İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldı. Soruşturma kapsamında ifadesi alınan F.Y., genç kadının otobüse bindiğinde iki defa farklı güzergaha gideceğini söylediğini bu sebeple son durağa gitmeden araçta sigara içmek için durduğunu ve ışıkları kapattığını tacizde bulunmadığını anlattı.

20,5 SENE HAPSİ İSTENİYOR

Savcılık yürütülen soruşturma sonunda F.Y.’nin sevk ve idaresindeki otobüste yolcu olarak aldığı genç kadını ikna ve hile yoluyla güzergah dışı otobüste alıkoyarak cinsel saldırıda bulunduğunu ifade ederek iddianame düzenledi. ‘Cebir Tehdit yahut Hile Kullanarak Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma’ ve ‘Basit Cinsel Saldırı’ suçları kapsamında 20,5 seneye kadar hapsi istenen şüpheli ilerleyen günlerde hakim karşısına çıkacak.

“CİNSEL SALDIRI VE CİNSEL TACİZ BİRBİRİNDEN FARKLI SUÇLAR”

Meydana Gelen skandal olay üstüne açıklama yapan Avukat Aylin Esra Eren, cinsel saldırı ve cinsel taciz suçlarının birbirinden farklı olduğuna dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı, “Cinsel saldırı suçunun temelinde yaptırım altına alınan fiil; cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığının ihlal edilmesidir. Cinsel davranış; mağdurun vücuduna temas edilerek düzenlenen ve cinsel arzuların tatminine yönelik hareketlerdir. Saldırı teriminden de anlaşılacağı üzere; mağdurun cinsel özgürlüğüne haksız bir müdahale teşkil eden, onun rızası ve iradesi dışında gerçekleşen bir tecavüzü ifade eder.”

CİNSEL HAREKETLER SERGİLEDİĞİ İÇİN YARGILANACAK

Genç kadının maruz kaldığı istismar olayında herhangi bir fiziksel eylem olmamasına karşın sanık tarafından cinsel çağrışımda bulunmasını yorumlayan Avukat Gizem Gonce ise şu ifadelere yer verdi, “Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianameye göre meydana gelen bu talihsiz olayda; otobüs sürücüsü sanığın mağdura karşı basit cinsel saldırı suçu işlediğini görüyoruz. Burada basit cinsel saldırı deyiminden; sanık tarafından mağdura karşı sarkıntılık yahut cinsel ilişki seviyesine varmayan cinsel hareketlerin yapıldığını anlıyoruz. Cinsel suçlar; Türk Ceza Yasası’nda yer verilen en mühim suç tiplerinden olup, uygulamada yasadaki hassas ayrımların bilinmediği yahut dosyaya doğru kanıtların sunulamadığı takdirde hem soruşturma hem de kovuşturma aşamasında dosyaların yanlış suç tiplerinden açılmasına ve en nihayetinde ara sıra sanıkların yargılandıkları mahkemeden, aldıkları cezaya kadar mühim farklılıklar ortaya çıkaracak neticelere yol açtığını görmekteyiz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.