adplus-dvertising

Halil Falyalı cinayeti soruşturması tamamlandı

KKTC’de kumarhane işletmecisi Halil Falyalı ve sürücüsü Murat Demirtaş’ın öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede, zanlılar Mehmet Faysal Söylemez ve Mustafa Söylemez’in 2’şer defa ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 12’şer seneye kadar hapis cezası talep edilirken, 4 şüpheli hakkında ise 46 seneye kadar hapis cezası talep edildi.
Takip et
Halil Falyalı cinayeti soruşturması tamamlandı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kumarhane işletmecisi Halil Falyalı ve sürücüsü Murat Demirtaş’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde öldürülmesine ilişkin soruşturmanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen Türkiye ayağı kapsamında cinayetle bağlantılı oldukları iddia edilen zanlılar gözaltına alınmıştı. İstanbul’da gözaltına alınan zanlılar, Pazartesi günü Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirilmişti.

Olaya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede, Halil Falyalı ve Murat Demirtaş maktul, Svetlana Gulua ve Özge Taşker Falyalı müşteki, aralarında Mustafa Söylemez’in de bulunduğu 6 kişi ise şüpheli sıfatıyla yer aldı.

Hazırlanan iddianamede, 8 Şubat 2022’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Girne kentinde ve 20 Temmuz Caddesi üstünde, Halil Falyalı ve Murat Demirtaş’ın uzun namlulu ateşli silahlarla saldırıya uğradıkları, Demirtaş’ın olay yerinde, Falyalı’nın ise kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği aktarıldı.

İddianamede, maktul Murat Demirtaş’ın, saldırının esas hedefindeki Halil Falyalı’nın sürücüsü olduğu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olan Falyalı’nın ortalama 20 sene önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kumarhane güvenliği olarak işe başladığı, burada birçok otel işletmeciliği ve gazino yöneticiliği yaptığı kaydedildi.

Hazırlanan iddianamede, KKTC’deki bir gazinonun sahibi olan maktul Falyalı hakkında 19 Ocak 2017 tarihinde ABD yetkili makamlarınca kırmızı bülten çıkarıldığı, söz konusu bültende Falyalı’nın ateşli silah sahibi olduğu, silahlı korumalar ve güvenlikle seyahat ettiğinin bilindiği, 2012 senesi Mayıs-Eylül ayları arasında Virginia’nın doğu bölgesinde kara para aklamak için çeşitli planlara iştirak ettiği, ABD, Avrupa ve Ortadoğu’da silah ve uyuşturucu dağıtan Kıbrıs’taki geniş çaplı bir silah ve uyuşturucu kaçakçılığı örgütünü yönettiği, bu örgütün Kıbrıs ve Türkiye’den Birleşik Krallığa eroin taşıdığı ve bu satıştan elde edilen geliri akladığı bilgilerinin yer aldığı söylendi.

‘’Bize pusu kurdular, taradılar bizi yenge”

Maktul Halil Falyalı’nın eşi Özge Falyalı’nın ifadesine yer alan iddianamede, olay günü işlettikleri otelden çıktıklarını, eşinden on dakika kadar sonra kendi özel aracıyla eve gitmek üzere işten ayrıldığını, eve giderken virajı geçtikten sonra eşinin aracını ve koruma otomobilini yolun ortasında durur durumda gördüğünü, koruma otomobiliyle eşinin otomobili arasında mesafe olduğunu, Halil ve Türkistan’ın yanlarına geldiğini, Türkistan’ın “bize pusu kurdular taradılar bizi yenge” diye bağırmaya başladığını söylediği kaydedildi. Özge Falyalı’nın ifadesinin devamında eşinin aracına yaklaştığını, yaklaştığında camının açık olduğunu ve kanlar içinde hareketsiz olduğunu, Murat’ın da kanlar içinde hareketsiz yattığını gördüğünü söylediği aktarıldı.

Hazırlanan iddianamede ifadesine yer alan şüpheli Mehmet Faysal Söylemez, ‘’Mustafa Söylemez benim öz kardeşimdir. Halil Falyalı ve Murat Demirtaş adlı şahısları tanımıyorum. Bu şahısların cinayeti olayı ile alakalı alakam yahut bilgim yoktur. Kıbrıs’ta bu şahısların öldürüldüğünü yalnızca basından işittim” ifadelerini kullandığı kaydedildi.

Hazırlanan iddianamede zanlılar Mehmet Faysal Söylemez ve Mustafa Söylemez’in, ‘tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan 2’şer defa ağırlaştırılmış müebbet hapis ve ‘suç işlemek maksadıyla silahlı örgüt kurmak yahut yönetmek’ suçundan ise 5’er seneden 12’şer seneye kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi.

İddianamede öte yandan, 4 şüpheli hakkında ise ‘tasarlayarak kasten öldürmeye yardım etme’ ve ‘suç işlemek için kurulan silahlı örgüte mensup olmak’ suçlarından 32 sene 6’şar aydan 46’şar seneye kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları talep edildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.