adplus-dvertising

Halfeti’de 2 bin yıllık tarihi olan batık mahalle turizme kazandırılıyor

Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde 22 sene önce bir kısmı Birecik Baraj Gölü suyunun altında kalan ve bu sebeple terke edilerek adete hayalet kente dönen Çekem Mahallesi tekrardan turizme kazandırılıyor.
Takip et
Halfeti’de 2 bin yıllık tarihi olan batık mahalle turizme kazandırılıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yolunun sular altında kalması sebebiyle ulaşımın yalnızca teknelerle yapılabildiği mahalle için kıyı hattında 7 kilometrelik yeni bir yol açılıyor.

İlçe merkezi ile bazı mahalleler sular altında kaldı

Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde 2000 senesinde yapımı tamamlanan Fırat Nehri üstündeki Birecik Barajının sularının yükselmesi sonrası tarihi ilçenin büyük kısmı ile bazı kırsal mahalleler sular altında kaldı. İlçe merkezi başka bölgeye taşınırken sular altında kalan mahaller ise boşaltıldı.

Batık şehir ve mahalleler turizme kazandırılıyor

Eski Halfeti olarak ismi değiştirilen batık kent, oluşan yeni doğal yapısıyla turizme kazandırıldı. Senede ortalama 1 milyon yerli ve yabancı turistin uğradığı şehrin mahalleleri de birer birer turizme kazandırılıyor. İlk olarak ilçesini batısında yer verilen Savaşan Mahallesi turizme kazandırıldı. Bir kısmı sular altında kalan minaresiyle dikkat çeken Savaşan mahallesine teknelerle turlar düzenleniyor.

Savaşan Mahallesiyle aynı kaderi paylaşan ve bilinen tarihi 2 bin sene öncesine dayanmasına karşın tam olarak ne zaman kurulduğu bilinmeyen Çekem Mahallesi ise Halfeti’nin ortalama 7 kilometre doğusunda yer alıyor. Aynı dönemde bir kısmı sular altında kalan mahallenin bilinen yazılı tarihi ise Memluklere kadar gidiyor. Fırat kıyısında tarihi dokusu ve sokakları ile pitoresk bir görünüm sunan Çekem Mahallede tescil edilmemiş çok sayıda yapı bulunuyor.

Halfeti’de 2 bin yıllık tarihi olan batık mahalle turizme kazandırılıyor

İsmini Memluk komutanından aldı

Stratejik konumuyla Rumkale 13. yüzyılda Memluk Devletinin kuzey üssü konumundaydı. Memluk komutanlarından Çekem, kaleye hakim oldu ve bu mahallenin isimi da onun hatırası olarak bugüne taşındı. Halfeti’ye bağlı bir mahalle olan bölge, enteresan mezar taşlarıyla dikkat çekiyor. Mahallede kesme taştan avlusu ve son cemaat yeri olan cami ile bitişiğinde 14. yüzyıl tarihli kitabeye sahip bir türbe bulunuyor. Son senelerde Halfeti’ye olan ilginin artmasında rolü olduğu belirtilen “Kara Gül” dizisi de bu mahallenin yamaçlarında çekilmişti.

Halfeti’de 2 bin yıllık tarihi olan batık mahalle turizme kazandırılıyor

Turizme kazandırmak için 7 kilometrelik sahil yolu açılıyor

Yolu su altında kaldığı için ulaşımın teknelerle sağlanabildiği Çekem Mahallesinin turizme kazandırılması için Halfeti Belediyesinin girişimleriyle ortalama 7 kilometrelik yeni bir yol açılıyor. Mahallenin önündeki engel olan dağlar iş makineleriyle oyularak kaya parçaları ve toprak suya dökülerek dolgu yapılıyor. Yürüyüş ve bisiklet yolunun yanı sıra oturma alanlarının da olacağı yeni yolda vatandaşların dinlenebileceği ve manzarayı izleyebileceği alanların da olması planlanıyor.

Mahalle havadan ve su altından görüntülendi

Havadan ve su altından görüntülenen mahallenin turizme kazandırılacağını belirten Halfeti Belediye Başkanı Şeref Albayrak, “Biz inşallah Çekem Köyündeki o eski yapıların restorasyonunu yaparak orayı sanki bir tatil köyüne dönüştüreceğiz. Bu kapsamda oradaki tescilli yapılar, tarihi evler kendine özgü doğal yapısı korunarak, restoranlar, butik oteller gibi turistlerimizin zaman geçirebileceği güzel alanlara dönüşecek. Bu kapsamda da bizler, Halfeti Belediyesi olarak çalışmalarımızı hızlı bir biçimde yürütüyoruz. Yeni sezona hazırız. Geçtiğimiz sene pandemi şartlarına karşın 1 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yaptık. Bu sene da inşallah aynı sayıya ulaşıp hatta geçmeyi de hedefliyoruz” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.