adplus-dvertising

Hal satışına vergi muafiyeti! Aracısız satış yapana indirim geliyor…

Hükûmetin üç seneden beri çalışmalarını sürdürdüğü Hal Kanunu’na ilişkin taslakta sona gelindi. Buna göre, hallerde âdeta ‘mafya’ diyerek nitelendirilen yapılanmalara son verilecek. Üreticilere yer tahsis edilip vergi muafiyeti getirilecek.
Takip et
Hal satışına vergi muafiyeti! Aracısız satış yapana indirim geliyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yeni Hal Kanunu’na ilişkin farklı ayrıntılar gün yüzüne çıktı. Meclis’in tatile gireceği temmuz ayından önce Meclis gündemine getirilmesi planlanan taslak ile, hallerde âdeta ‘mafya’ diyerek nitelendirilen yapılanmalara son verilecek.

Hal satışına vergi muafiyeti! Aracısız satış yapana indirim geliyor…

HALLERDE TEKELCİLİK SONA ERECEK

AK Parti ekonomi kurmayları ile Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlıkları yapılan Hal Kanunu taslağında bazı rötuşlar yapıldı. Edinilen bilgilere göre taslak ile hallerde bir kişinin birden fazla işletmesi olmayacak. AK Parti kaynakları “Şu anda bakıyorsunuz, hallerde bir kişi birden fazla işletmesi var. Kardeşi, amcası aile boyu oraları işletiyorlar. Kimseye fırsat da vermiyorlar. Neredeyse bir mafya düzeni kurulmuş. Yeni taslak ile hallerde belli kişilerin kümelenmesine izin verilmeyecek” şeklinde konuştu.

BÜYÜKŞEHİRLERDE ALTERNATİF HALLER!

Büyükşehirlerde yeni alternatif haller kurulacak. İstanbul, Ankara, İzmir yahut Bursa gibi illerde belediyelere yeni hal kurulması için hazine arazileri dahil, yeni alanlar verilecek. Bu haller kurulurken belediyelerin üstündeki yükü hafifletmek için İller Bankası aracılığıyla mali kaynak aktarılacak.

Hal satışına vergi muafiyeti! Aracısız satış yapana indirim geliyor…

ÜRETİCİYE VERGİ MUAFİYETİ

Taslak ile hallere ilişkin yeni kurallar tespit edilirken, tedarik zincirinin kırılmaması için de önlemler alınması da amaçlanıyor. Doğrudan üretici kooperatiflerine hallerde yer verilecek. İlk taslakta hallerin kapasitesinin yüzde 30’unun üretici birlik ve kooperatiflerine yer ayrılması öngörülüyordu. Bu oranın artabileceği değerlendiriliyor. Zincir marketlerin de artık doğrudan tarladan değil, hallerden mal alması sağlanacak. Hallerdeki üreticilerin ürünlerinin satışında bazı muafiyetler ve teşvikler getirilmesi de gündemde. AK Parti kurmayları, “Mesela KDV alınmayabilir üreticiden. Bu konular çalışılıyor” şeklinde konuştu.

BELEDİYENİN AĞIRLIĞI ARTACAK

Taslak ile hal yönetimleri de tekrardan şekillendirilecek. Yönetimlerde belediyelerin ağırlığı artacak. Özellikle belediyelerin denetim yetkisine yönelik yeni adımlar atılacak.

PARSELLERİ BİRLEŞTİRELİM TARIMDA BÜYÜYELİM

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, tarımda, teşvik politikalarının imalat bazlı yapılması gerektiğini belirtti. Tarladan sofraya kadar olan tedarik zincirinin çok iyi irdelenmesi gerektiğine işaret eden Avdagiç “Kimileri çıkıp ‘tarlada 1 lira manavda 10 lira’ diyor. Ürünün tarladan tüketiciye gelene kadar çeşitli aşamaları ve her bir aşamanın maliyeti var. Burada değer zincirinin halkalarını yaratan tüm kurumların üstüne düşeni yapması gerekir. Beklentimiz; Türkiye’nin üretmeyene ve tarlasını kapatana değil, net bir biçimde verimlilik esaslı imalat yapana destek vermesi” şeklinde konuştu. Avdagiç, Türkiye’nin iyi bir gıda ihracatçısı olsa da senelik 11 milyar dolar civarında bir ithalat gerçekleştirdiğini, bunun makul bir seviyeye çekilmesi gerektiğini ifade etti. Tahıl, bakliyat ve ayçiçeği imalatının artırılarak Türkiye’nin ihtiyacının karşılanması gerektiğini aktaran Avdagiç “Tarımda lüzumlu planlamayı yapıp atıl duran alanları hızlıca devreye almamız ve küçük parselleri bütünleştirici bir yaklaşımla ele almamız gerekir. Teşviklerin 3-5 dönümden ziyade daha büyük çaplı imalatlar için tespit edilmesi Türkiye’nin tarımda önünü açacaktır” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.