Hakkari’de gösteri ve yürüyüşlere yasak geldi

Hakkari’de oturma eylemi, basın açıklamaları, gösteri yürüyüşleri, açlık grevi, çadır kurma, stant açma gibi eylem ve etkinliklerin, 15 gün süreyle yasaklandığı bildirildi.
Takip et
Hakkari’de gösteri ve yürüyüşlere yasak geldi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Valilikten yapılan açıklamada, Cumhuriyetin temel özellikleri, devletin ve milletin bölünmez bütünlüğü, milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin engellenmesi, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasının engellenmesi, genel sağlığın korunması, yaşanabilecek olası provokasyonların ve meydana gelmesi muhtemel toplumsal olayların engellenmesi maksadıyla bazı tedbirlerin alındığı söylendi.

2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’nun 17. ve 19. maddeleri ile 5442 sayılı İl İdaresi Yasası’nun 11. maddesi hükümleri gereğince Valilik ve Kaymakamlık makamlarının uygun gördüğü etkinliklerin kapsam dışında bırakıldığı aktarılan açılamada, şunlar kaydedildi:

“Hakkari il sınırları içinde 2 Mart günü saat 00.01’den 16 Mart günü saat 23.59’a kadar 15 gün süre ile meydan, cadde, sokak, yol, park gibi umuma açık alanlarda miting, açık yer toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, insan zinciri yaratarak yapılabilecek protesto, yürüyüş ve toplanmalar, halk kürsüleri biçiminde toplantılar, ses-yayın araçları ile yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, imza kampanyası, dilek feneri, balon uçurtmak, drone, paramotor, planör ve benzeri her türlü hava faaliyetleri, kamu kurum, kuruluşları hariç, anma toplantısı, anma töreni, konser, şenlik, tiyatro, skeç, sinevizyon, pandomim ve benzeri faaliyetler, meşale yakma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş, poster asma, sticker yapıştırma ve benzeri türdeki her türlü eylem, etkinlik ve faaliyetlerin yapılmasının yasaklanması kararı alınmıştır.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.