Hakkari’de Et Yiyen Çekirge Bulundu!

Hakkari'nin Olgunlar köyünde et yiyen çekirge bulundu. Boyu 20 santimetreye ulaşabiliyor.

Et yemesiyle bilinen ve son yıllarda Diyarbakır, Van, Mardin ve Batman gibi illerde rast gelinen etçil çekirge, Hakkari’de de ortaya çıktı. Hakkari’de Olgunlar köyüne bağlı Meskan Tepesi’nde bir maden ocağında kamyon sürücülüğü yapan Neşet Ertunç, et yiyen çekirgeyi bulan isim oldu.


FAYDALI BİR TÜR

Boyu 20 santimetreye kadar ulaşabilen “Dev çekirge”, geceleri avlanan bir tür. Eskiden bu bölgelerde bu çekirgelere rastlanılmadığına dikkat çeken uzmanlar, bu çekirge türünün faydalı türler arasında bulunduğunun da altını çizdi. Dev çekirgeler, tarıma zarar veren böceklerle beslendikleri için faydalı tür olarak tanımlanıyor. Uzmanlar, saga ephippigera türü çekirgenin et, böcek, meyve kurdu, sinek ve diğer çekirge türlerinin tamamını yiyebildiği için faydalı bir hayvan olduğunu söylüyor. Dev çekirge türünün, bölge şartlarının yaşamalarına uygun olmasından dolayı Hakkari’de daha da yaygınlaşacağı öngörülüyor.

Uzmanlar bu çekirge türünün normal şartlar altında insanlara çok fazla gözükmeyeceğini belirtirken, anız yakımı sebebiyle beslenecek böcek bulamaz hale geldiklerini ve yerleşim yerlerinde ortaya çıkabildiklerini söylüyorlar. Ayrıca, bu türün tarıma çok büyük faydası olduğunu da anlatan uzmanlar, insanların bu çekirgelere asla zarar vermemeleri gerektiğini vurguluyorlar.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı