adplus-dvertising

Hakan Kazancı: ‘Amacımız her milletin değerini gençlere aktarmak’

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkan Vekili ve Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Hakan Kazancı, maksatlarının her milletin değerini gençlere aktarmak olduğunu ifade ederken, Dünya Etnospor Konfederasyonu Yönetim Kurulu Mensubu ve Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkan Vekili Abdulhadi Turus ise mottolarının geçmişin ihtişamını geleceğe taşımak olduğunu belirtti.
Takip et
Hakan Kazancı: ‘Amacımız her milletin değerini gençlere aktarmak’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkan Vekili ve Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Hakan Kazancı, 5. Etnospor Kültür Festivali’nde İhlas Haber Ajansı’na (İHA) açıklamalarda bulundu. Festivalin güzel gittiğine inandıklarını belirten Kazancı, “2 senelik bir aranın sonrasında dün açılışı gerçekleştirdik. Dün o öğrenci kardeşlerimizi görünce son haftalarda harcadığımız enerjinin, yorgunluğunun tamamını attık. İnşallah hava muhalefeti olmadığı takdirde biz katılımı 1.5 milyon olarak düşünüyor ve bekliyoruz. İnşallah bu sayıya ulaşırız. Gün içerisinde her türlü, başta çocuklarımız olmak üzere gençlere, anne ve babalara hoşça vakit geçirebilmek için her türlü ortamı sağladık. Müzik dinletisinden, evrensel tatlara ve el sanatları atölyesine kadar sportif faaliyetler olmak üzere her türlü olanağı sunduk.

Hakan Kazancı: ‘Amacımız her milletin değerini gençlere aktarmak’

Pazar gününe kadar buradayız ve herkesi bekliyoruz. Çocuk oyunları sayısını arttırdık. Kendimize göre bir amacımız var. Her festivalde yeni bir spor branşını ekleyerek tanıtmaya çalıştık. 3 adet spor branşı ekledik. Atlı güreş, kuraş ve birde Pakistan’da çok sıklıkla oynanan kabatli dediğimiz bir oyun var. Bunları biz yeni spor branşı olarak ekledik. Bunun yanında her zaman söylediğimiz gibi yalnızca spor branşları değil, 26 adet ülkeden de mutfak lezzetlerini sunuyoruz” şeklinde konuştu.

Hakan Kazancı: ‘Amacımız her milletin değerini gençlere aktarmak’

“Amacımız her milletin değerini gençlere aktarmak”

Ortalama 7 sene önce bu yola çıktıklarını vurgulayan Kazancı, “Amacımız her milletin değerini gençlere aktaralım, geçmişimize sahip çıkalım, geleceği yaşayalım dedik. Adım adım bunları görüyoruz. Bu konuda bize en çok destek veren dal medya dalı. Sizlere teşekkür ediyoruz. Bu yaptığımız etkinlikleri duyurmamız gerekir. Biz bunları yalnızca İstanbul’da değil, öbür il ve ilçe belediyeleri uygulamaya koyuyorlar. Bizden destek istiyorlar ve sağlıyoruz. Ok, yay ve mas güreşi takımı istiyorlar ve bizde destek sağlıyoruz. Danışma konusunda arkadaşlarımız her zaman yanlarında oluyor. Yurtdışında faaliyetlerimiz var. Yönetim kurulu olarak dünyanın her köşesine gittik ve gözlemledik. Gözlemler sonucunda yeni branşları ekledik. Bununla birlikte geleneksel sporların olimpiyatı dediğimiz Dünya Göçebe Oyunları var. Bu yıl 4.’sü Bursa İznik’te gerçekleştireceğiz. 5 devlet başkanı katılacak, Cumhurbaşkanlığı himayesinde olacak. 102 adet ülkeden 3 binin üstünde sporcu katılımı olacak. İçerik yalnızca spor faaliyetleri değil. Buradaki etkinliklerin kat kat daha fazlası olacak. İznik Gölü’nün kenarında olacağı için daha yeşil ve ferah bir ortam olacak. Osmanlı’nın ilk başkenti olma özelliği ve hem İznik, hem Bursa’yı bütün dünyaya tanıtacağız. 29 Eylül, 2 Ekim tarihleri arasında İznik Dünya Göçebe Oyunları’na tüm herkesi bekliyoruz” diyerek konuştu.

Hakan Kazancı: ‘Amacımız her milletin değerini gençlere aktarmak’

Abdulhadi Turus: “Bizim mottomuz geçmişin ihtişamını geleceğe taşımak”

Dünya Etnospor Konfederasyonu Yönetim Kurulu Mensubu ve Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkan Vekili Abdulhadi Turus, 5. Etnospor Kültür Festivali’nde İHA’ya konuştu. 2 sene süren pandemi ardından tekrar o iki sene öncesinin coşkusunu gerçekleştirmek için alanlar yarattıklarını söyleyen Turus, “Elhamdülillah güzel bir alan oldu. İlkokuldan üniversiteye kadar öğrenciler burada. Yalnızca geleneksel sporları değil, onları deneyimleyebilecekleri alan yarattık. Milletimizin teveccühünü görüyoruz. Biz burada evrensel tatlardan evrensel müziğe ve geleneksel oyunların hepsine ulaştırıyoruz. Yalnızca evrensel tatları tatmak, onları deneyimlemek, evrensel müziği söyleyebilmek, geleneksel sporları görmek değil, ok atabilmek, at binmek, sokak oyunlarını beraber oynayabileceğiniz, ailelerin çocuklarıyla katılacağı alan yarattık. 2 gündür insanlar belirli oyunlarda kuyruğa girmeye başladı. Müziklerimizi dinlerken coşkuyla dinliyorlar ve mutluyuz. Çok emek verildi, bunun karşılığını görmek bizi mutlu etti” şeklinde konuştu.

“Bizim mottomuz geçmişin ihtişamını geleceğe taşımak”

Ana mottolarının geçmişin ihtişamını geleceğe taşımak olduğunu ifade eden Turus, “Bunu taşıyacak unsurda çocuklarımız. Biz onların internet bağımlılığına karşı durabileceğimiz, telefondan, tabletten uzak tutabileceğimiz, mutlu edebileceğimiz, yalnızca internetteki filmlerle, görsel bağımlılıkla mutlu olunacağını değil, esas bunları yaşayarak bizim kültürümüzü barındırmış unsurlarla olabileceğini kanıtlamak için bunu yaptık. Çocuklar bizim için mühim, onları birinci sıraya koyuyoruz. Çocuklar mutlu olunca ailelerde mutlu oluyor. Bu geleneksel unsurlar çocukların kromozomlarında var. Hızlıca adapte oluyorlar. Bir önceki 4 festivalde de bunları gördük. 5.’de bunu nasıl deneyimleriz diyerek düşündük. Güzel geçiyor. Gençleri bu işin içine çekiyoruz. Geleneksel sporlarında nasıl mutluluk verdiğini görmüş olduk ve çalışmalar devam edecek inşallah” dedi.

Hakan Kazancı: ‘Amacımız her milletin değerini gençlere aktarmak’

“Küçük festivallerle altyapı yarattık”

2 senedir festivali yapamadıklarını aktaran Turus, “Duran 2 senede illerde, özellikle belirli afetlerden dolayı mağdur olan illerde gezici festivaller yarattık. Okullarda küçük festivaller yaratıp daha küçük minimum düzeyde altyapı yarattık. Bu illerde de karşılık buluyoruz. Belediyelerle çalışıyoruz. Ara Sıra onlar diyor ki birlikte yapalım, onlara konseptler veriyoruz, Gençlik İl Müdürlükleriyle ve Milli Eğitim Bakanlığı ile beraber. Belirli konularda geleneksel sporları müfredata nasıl koyulacağını düşünüyoruz. Gençlik Spor Bakanlığı kamplarında olmazsa olmaz geleneksel ok var. Bu artık sahaya indi. Bugün KKTC Vakıflar İdaresi Başkanı ziyaret etti ve Eylül de bunu yapabilir miyiz şeklinde konuştu. Bu bizi mutlu ediyor.

Bu sene Dünya Göçebe Oyunları İznik’te yapılacak. 100’ün üstünde ülke gelecek. Türkiye’nin bu büyük organizasyonlardaki tecrübesi bilindiği için gelen ülkere buradan örnekler alacak. Gençlere, okulların içerisine bu oyunları nasıl sokabiliriz bunun takipçisi olacağız. Sayısal bir veri vermek istemiyorum ama neticesi biliyoruz geçmiş senelerden. Buraya gelip de mutsuz ayrılacak kimse olmayacak, farklı deneyimler kazanacak. Ailecek İstanbul içi, İstanbul dışından ve yurtdışından misafirleri bekliyoruz, sürprizlerimiz var. Hazırlıklarımızı vatandaşlarımızla paylaşmak istiyoruz. Hem cumartesi hem pazar İstanbul’dan, İstanbul dışından vatandaş ve ailelerimizi bekliyoruz” diyerek konuştu.

Ozan Buğra Koşar – Oğuzhan Ort – Mehmet Şirin Topaloğlu

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.