Haiti’de Milletvekili Soru Soran Gazeteciyi Silahla Vurdu

Haiti'de Jean Marie Ralph Fethiere isimli milletvekili kendisini protesto edenlere silah çekti. Sinirli vekil biri gazeteci 2 kişiyi yaraladı.

Karışıklıkların ve siyasi problemlerin son bulmadığı Haiti’de kan donduran bir olay meydana geldi. İşsizlik, yaşam pahalılığı ve sefalet içerisinde hayat süren bazı Haitililerin tepkisini bastırmak isteyen milletvekili Jean Marie Ralph Fethiere silah çekti. Etrafa ateş eden Fethiere biri gazeteci olmak üzere toplam iki kişiyi silahla yaraladı.


MİLLETVEKİLİ SİLAHINA SARILDI

2010 senesinde meydana gelen 7.0 şiddetindeki depremin sonrasında bir türlü toparlanamayan Haiti’de senato, başbakanı seçmek için bir araya geldi. Bir hafta içerisinde ikinci defa bir araya gelen vekillerden Jean Marie Ralph Fethiere dün senato binasından çıkarken korku saçtı.

GAZETECİYİ YÜZÜNDEN VURDU

Kendisini protesto eden eylemcileri ve soru sormak isteyen basın mensuplarını gören Fethiere, bir anda belindeki silahını çıkardı. Tabancasıyla ateş etmeye başlayan Fethiere ortalığı karıştırdı. Etrafa ateş eden Fethiere bir basın mensubunu yüzünden vurdu, bir diğer kişiyi de yaraladı. Associated Press ajansının fotoğrafçısı olarak görev yapan Chery Dieu-Nalio kanlar içerisinde kalırken olay yerine giden sağlık birimleri adama müdahale etti.

Doktorlar basın mensuplarının yüzündeki kurşun parçalarını çıkardıklarını ve Dieu-Nalio’nun sağlık durumunun iyi olduğunu duyurdu. Olanların sonrasında aracına binerek giden silahlı vekil birkaç saat sonra halkın karşısına çıkarak açıklama yaptı. ancak Fethiere’nin açıklamaları yeni bir tartışmayı da yanında getirdi.

AÇIKLAMALARI TEPKİ TOPLADI

Fethiere silahıyla ateş etiğini söylemeden, “Militanların saldırısına uğradım. Beni otomobilimden çıkarmak istediler ve ben de kendimi korudum. Kendini korumak bir haktır. Silahlı insanlar beni tehdit etti ben de aynı biçimde cevap verdim” dedi. Fethiere ayrıca üstünde İngilizce “basın” manasına gelen “Press” yazılı kurşun geçirmez yelek ve baret olan Dieu-Nalio’nun gazeteci olduğunu bilmediğini ifade etti.

Fethiere’nin silahlı saldırısı uluslararası medyanın da gündemine oturdu.


Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı