Hafta sonu sokağa çıkma yasağı saat kaçta başlıyor?

Sokağa çıkma yasağı saat kaçta bitecek? Hafta sonu yapılacak olan 2020 YKS sebebiyle 27-28 Haziran tarihlerinde bazı saat aralıklarında sokağa çıkma yasağı uygulanacak.
Takip et
Hafta sonu sokağa çıkma yasağı saat kaçta başlıyor?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

YKS 2020 için heyecan dorukta. 1,5 milyondan fazla öğrencinin ter dökeceği zorlu sınav öncesi İçişleri Bakanlığı mühim bir açıklama yayınladı. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 27 Haziran 2020 Cumartesi günü saat 09.30 ile 15.00 arasında ve 28 Haziran 2020 Pazar günü 09.30 ile 18.30 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. İşte detaylar. ..

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI AÇIKLADI!

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “LGS ve YKS Önlemleri” konulu genelge gönderdi. Genelgede, yeni tip koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından yarattığı riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma maksadıyla birçok önlem kararı alınarak uygulamaya geçirildi.

Bu çerçevede, önümüzdeki günlerde yapılacak olan Liselere Geçiş Sınavı ve Yükseköğretim Kurumlar Sınavının halk sağlığı açısından en uygun şartlarda gerçekleştirilmesi maksadıyla bazı önlemlerin alınması gerektiği söylendi. Bu kapsamda alınan önlemler şöyle sıralandı:

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS); Birinci oturumu 27 Haziran 2020 Cumartesi günü saat 10.15’te başlayıp 13.00’de tamamlanacak, ikinci oturumu 28 Haziran 2020 Pazar günü saat 10.15’te başlayıp 13.15’de tamamlanacak ve üçüncü oturumu 28 Haziran 2020 Pazar günü 15.45’te başlayıp 17.45’de tamamlanacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi ve ardından oluşabilecek yoğunluğu ve bulaşma riskini azaltmak, sınavın problemsiz bir biçimde yapılmasını sağlamak maksadıyla;

27 Haziran 2020 Cumartesi günü saat 09.30 ile 15.00 arasında ve 28 Haziran 2020 Pazar günü 09.30 ile 18.30 saatleri arasında aşağıda söylenen istisnalar hariç olmak üzere 81 ilimiz sınırları içinde bulunan vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları kısıtlanacak.

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ AÇIK OLACAK!

Gelen son dakika haberine göre; Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) girecek öğrencilerin Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı müracaatlarının alınması maksadıyla nüfus müdürlüklerinin tespit edilen tarih ve saatlerde açık olacağını duyurdu.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün Twitter hesabından yapılan açıklamada, LGS ve YKS’ya girecek öğrencilerin kimlik kartı müracaatlarının alınması maksadıyla bütün il ve ilçe nüfus müdürlüklerinin 18-19-25-26 Haziran tarihlerinde saat 20.00’a kadar, 20- 27 Haziran tarihlerinde 07.00-13.00 saatleri arasında, 28 Haziran tarihinde ise 07.00-16.00 saatleri arasında açık bulundurulacağı ifade edildi. Öğrencilerin sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla sınava başvurulduğunu gösterir fotoğraflı belge ile il yahut ilçe nüfus müdürlüklerine randevusuz olarak müracaatta bulunabileceği söylenerek, şu şekilde dendi:

“Öğrencilerimizin mağdur olmaması için müracaattan önce kimlik kartı bedellerinin PTT, anlaşmalı bankalar ya da interaktif vergi dairesi ‘https://ivd.gib.gov.tr’ adresinden yatırılması ve son altı ay içinde çekilmiş bir tane biyometrik fotoğraf ile başvuru edilmesi gerekmektedir.”

Kovid-19 durumu olan adaylar ayrı binalarda sınava alınacak

Halis Aygün, Kovid-19 vaziyeti olan adaylara yönelik açıklamasında ise şunları kaydetti: “Kovid-19 vaziyeti olan adaylar bütün sınav merkezlerinde hazırlanan yedek binalarda ayrı salonlarda sınava alınacak. Kovid-19 tanısı konulmuş adaylar, tedavisi tamamlanıp karantina sürecinde olan adaylar,Kovid-19 vakası ile teması olup karantina sürecinde olan adaylar ve Kovid-19 şüphesi olan adayların sınavdan önce bu vaziyetlerini ÖSYM Başkanlığına iletmeleri gerekmektedir. Bu vaziyetteki adaylar yedek sınav binalarında ayrı salonlara atanacak, yeni atandıkları bu binalarda ayrı salonlarda sınava girecekler, ilk atandıkları sınav binasına gitmeyecekler.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.