Hafta sonu EFT oluyor mu? EFT ve FAST limiti nedir, aralarındaki fark ne?

EFT sayesinde bankalar arası para alış verişleri yapabilmek mümkün hale geliyor. Peki hafta sonu EFT oluyor mu? EFT saatleri nedir? Hafta sonu EFT yapılabiliyor mu? EFT saat kaça kadar yapılabiliyor? EFT limiti ne kadar? EFT ile Havale arasında ne fark var? Son günlerde sıkça duymaya başladığımız Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın duyurusunu yaptığı FAST nedir?
Takip et
Hafta sonu EFT oluyor mu? EFT ve FAST limiti nedir, aralarındaki fark ne?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

EFT, vatandaşların farklı bankalara para gönderebilmesine imkan verir. Havale ile aynı bankalar arasında işlem yapılırken, EFT ise farklı bankalar arasındaki işlemleri kapsar. Havaleden farklı olarak mesai saatleri dışında EFT söz konusu değildir. Diğer bir deyişle havale işleminizi 7/24 yapabilme imkanınız varken, EFT’de ise süre zorunluluğunuz vardır.

HAFTASONU EFT YAPILR MI?

Tatil günleri haricinde hafta içi saat 09:00’dan 17:00’a kadar EFT yapabilmek mümkündür. Bu saatleri geçirdiğinizde ise EFT yapabilmek mümkün değildir. Ancak havale yapmak istediğinizde böyle bir sınırlama söz konusu değildir.

Ancak dilerseniz Papara gibi aracı kurumları kullanarak bu engeli aşabilirsiniz. Bu tür platformlarda hesap açtığınızda örneğin karşınızdaki kişi size para göndermek istiyor ve X Bankası’ndan yollayacaksa ve sizin de Z banka hesabınız varsa, bu tür platformlarda bu ayrımın bir önemi kalmıyor. X bankası IBAN’ınızızı arkadaşınızla paylaştığınızda bu aracı kuruma para transferi 7/24 yapabiliyor. Yani aslında karşınızdaki hangi banka hesabına sahip olursa olsun, havale yapmış oluyorsunuz.

EFT LİMİTİ NEDİR?

7/24 EFT işlemi yapmanız mümkün. Ancak hafta içi 17.00’den sonra ve hafta sonları EFT limiti 1000 lira olarak belirlendi. Bu süreçte yalnızca 1000 lira eft yapabilirsiniz. Elbette bu işlemi göndereceğiniz rakamı biner liralara ayırarak birden fazla eft işlemiyle göndermeniz mümkün.

FAST NEDİR?

Fast, TCMB’nin duyurusunu yaptığı yeni bir sistem. Açılımı Fonların Anlık ve Sürekli Transferi olan FAST, vatandaşların 7/24 EFT yapabilmesini sağlıyor. Ancak bu sistemin bir şartı var. FAST ile tek seferde en fazla 1000 TL gönderebiliyorsunuz. Ancak banka hesabınıza tanımlı olan EFT limiti kadar da FAST’i gün içinde kullanabiliyorsunuz.

FAST LİMİTİ NEDİR?

Örneğin bankanızın size tanıdığı 100.000 TL EFT sınırı var. FAST üzerinden ise arkadaşınıza 10 bin TL göndermek istiyorsunuz. O halde FAST’i kullanarak 10 kez 1000 TL gönderim işlemi yapabilirsiniz. Yani FAST ile günde en fazla 1000 TL yollamak gibi bir durum söz konusu değil. EFT limitiniz kadar para transferi yapabilirsiniz, tek şart ise tek seferde maksimum 1000 TL transfer işlemi yapabilmeniz.

FAST sayesinde böylece 7/24 EFT mümkün hale gelmiş durumda.

FAST VE EFT FARKI NEDİR?

Daha önce hafta içi 09.00-17.00 saatleri arasında EFT işlemi yapılıyordu. Ancak hafta sonları EFF yapılamıyordu. Merkez Bankası’nın aldığı kararla Fast sistemi uygulanmaya başladı ve 7/24 EFT yapılmaya başlandı.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde geliştirilen yeni nesil 7/24 anlık perakende ödeme uygulaması Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemi, bankalarla sürdürülen pilot testlerin tamamlanmasının ardından, 8 Ocak 2021 itibarıyla kullanıma açılmıştır” denildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.