Hadsiz haber! “Atatürk’ten hesap soracağız”

Ayasofya'nın yeniden ibadete açılmasının ardından Fetih TV'de yayınlanan bir röportaj dikkat çekti. Yenisöz Gazetesi'nin eski yazarı Hasret Yıldırım "Atatürk'ten hesap soracağız" dedi. Yıldırım, aynı zamanda hilafet çağrısında bulundu. Bu hadsiz sözlere tepki gecikmedi! Sosyal medyada herkes yetkilerden bu hadsizliğe hesap sorulmasını istedi.

24 Temmuz’da kılınan cuma namazıyla birlikte ibadete açılan Ayasofya’da Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın hutbede lanet okuması çok büyük tepkilere neden olmuştu. Bu olayın yankıları devam ederken Fetih TV’de yayımlanan bir röportaj ortaya çıktı.

Yenisöz Gazetesi’nin eski yazarı Hasret Yıldırım, Ayasofya’nın ibadete açılmasıyla ilgili Atatürk’ü kast ederek, “Biz bugün o kemikleri sokağa attık” şeklinde rezil ifadeler kullandı. Ayasofya kararının ardından ‘Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun’un kaldırılmasını savunan Yıldırım, skandal açıklamalarına “Adamınız büyükse, kaldırın kanunu; hakikatleri vesikalarla konuşalım. Herkes boyunun ölçüsünü alsın! Hodri meydan!” diyerek devam etti.

ATATÜRK HEDEF ALINDI
Ayasofya’nın açıldığı gün röportaj yapan Fetih TV’ye konuşan bir kişi, “Hilafet nereden battıysa oradan kalkacak” diyerek hilafet çağrısı yaptı ve Ayasofya’nın açılmasının hilafetin kalkışının ilk adımı olarak nitelendirdi. Ayrıca 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını eleştiren kişi, kararnamenin altında imzası olanlardan hesap soracaklarını belirterek Mustafa Kemal Atatürk’ü hedef aldı.

Atatürk düşmanı Fatih Tezcan’a yakınlığı ile bilinen ve adının Hasret Yılmaz olduğu öğrenildi. Yılmaz, Atatürk’ten hesap soracaklarını söyledikten sonra, 5816 sayılı kanunu yani Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanunu’nu eleştirdi.

FALİH RIFKI ATAY’A ‘SARHOŞ’ DEDİ
Yılmaz, Mustafa Kemal Atatürk’ü hedef aldıktan sonra bu seferde Atatürk’ün yakın dostu ve Cumhuriyet döneminin en etkin gazetecilerinden olan yazar ve milletvekili Falih Rıfkı Atay’a ‘sarhoş’ dedi.

Sarhoş demekten çekinmediğini söyleyen Yılmaz, “Atatürk’ün içki sofralarının bir numaralı adamıydı” dedi.

İHTİYAÇ VAR MI?”

Yıldırım konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Arkasından ne gelecek? Diyeceğiz ki; 1934’te bir kararnameyle burayı müzeye çevirdiniz. 2020’de alınan bir Danıştay kararıyla bu müze kararını yok ettiniz. ‘1934’te bu imzayı atanlardan hesap sorulacak’ diyeceğiz. Bunun da önü 5816 sayılı insanı dünyada koruyan tek kanunun kaldırılması diyeceğiz. Yani tarihi şahsiyetler kanunlarla korunmasın. Mesela Abdülhamit Han’ın, Kanuni’nin, Yavuz Sultan Selim’in, Fatih Sultan Mehmet’in kanunla korunmaya ihtiyacı var mı?”

“ADAMINIZ BÜYÜKSE KALDIRIN KANUNU”

Yıldırım, sosyal medya hesabında ise, “Ayasofya, camiye çevrildikten sonra kudurup Cumhurreisimiz Erdoğan’a 5816 davası açan güruha sesleniyoruz: Adamınız büyükse, kaldırın kanunu; hakikatleri vesikalarla konuşalım. Herkes boyunun ölçüsünü alsın! Hodri meydan!” dedi.

“BİZ BUGÜN O KEMİKLERİ SOKAĞA ATTIK”

Hasret Yıldırım küstah açıklamalarına şöyle devam etti:

* Falih Rıfkı Atay diye bir sarhoş var. Sarhoş demekten çekinmiyorum. Mustafa Kemal’in içki sofralarının bir numaralı adamıydı. Bunun hatıralarında bir söz var; ‘Ayasofya’nın camiye çevrilmesi demek.

* Mustafa Kemal’in mezarının açılarak kemiklerinin sokağa atılması demektir.’ İşte Müslümanlar bu şuurda olursa mevzuyu çözerler. Biz bugün o kemikleri sokağa attık. Ama Falih Rıfkı’nın hitabıyla. İşin içinde kanun var ben konuşmaya korkuyorum.

Haber Etiketleri

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı