Hacker Grupları Taktik Değiştirdi!

Dünya genelinde bilinen birçok hacker grubunun artık, kurbanlarını tehdit ederek gelir elde etmek için yeni yöntemler ürettikleri görülüyor.
Takip et
Hacker Grupları Taktik Değiştirdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Özellikle bilgisayar teknolojisiyle yakından ilgilenen kullanıcıların korkulu rüyası haline gelen korsanlar, artık geleneksel yöntemlerin dışına çıkıyor. Son günlerde en sık kullanılan yöntem ise, “Sextortion” yani, cinsel içerikli şantaj yöntemi. Kullanıcıların mahrem bilgilerini ele geçiren bilgisayar korsanları daha sonra kurbanlarına geri dönüş sağlayıp tehditler savuruyor. Korsanlar kurbanlarını deşifre etmekle tehdit ederken kabusa son vermek için ise sanal para istiyor.

Basın mensuplarına konu ile ilgili bir açıklama yapan Bilişim Teknolojileri ve Siber Güvenlik Derneği, vatandaşları uyararak teknoloji ile uğraşırken bazı konularda dikkatli olunması gerektiğini hatırlattı. Gönderilen tehditkar içerikteki postaların dikkate alınmaması gerektiğini söyleyen yetkililer, kullanıcıları parola seçimi konusunda da dikkatli olmaya davet etti. Açıklamada şantajlar sonucu insanların sadece maddi olarak zarar görmediği belirtilirken genellikle cinsel içerikli olarak yapılan bu şantajların kişiler üzerinde travmaya da sebep olduğunu vurgulandı.

YARDIM EDECEK KİMSE YOK!

Kurbanlarını kandırmak için kişiye ait olan şifreleri gönderdikleri postada deşifre eden korsanların sextortion tekniği çoğu zaman işe yaramasa da bu tuzağa düşenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çok. Kurban gelen cinsel içerikli deşifre postasının ardından dışarıdan yardım almakta da çekiniyor. En büyük hata ise bu maile verilen cevap oluyor. Uzmanlar, bu tür durumları yaşayan vatandaşların yapmaları gereken tek şeyin postayı silip dikkate almamak olduğunu savunuyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.