Hacı adaylarının Hira Dağı’na heyecanlı tırmanışı

Peygamber Efendimize ’Oku’ emrinin geldiği, peygamberlik (nübüvvet) nurunun indiği Nur Dağı’na çıkmak için yaşlısı, genci 1 saatlik zorlu tırmanış gerçekleştiriyor.
Takip et
Hacı adaylarının Hira Dağı’na heyecanlı tırmanışı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hac ibadeti için Mekke’de bulunan hacı adayları Peygamber Efendimize ‘Oku’ emrinin geldiği 643 metre yüksekliğindeki Nur Dağı’na çıkmak için zorlu bir tırmanış gerçekleştiriyor. Hacı adayları ortalama 1 saatlik dik tırmanışın sonrasında, önce vakit namazlarını Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in (sallahü aleyhi vesellem) ayak bastığı yerlerde eda ediyor. İlerleyen yaşına karşın dağa tırmanmaktan vazgeçmeyen hacı adayları, Peygamber Efendimizin ruhaniyetini hissettikleri kutsal dağda gözyaşlarına boğuluyor. Birçok hacı adayı duygularına hakim olamazken, özellikle Türk hacıların yoğun alaka gösterdiği Hira Mağarası’nda duygusal anlar meydana geliyor.

Hacı adaylarının Hira Dağı’na heyecanlı tırmanışı

Hacı adayları, gündüz hava sıcaklığının zaman zaman 40 derecenin üstüne çıkması sebebiyle Hira Mağarası’na ulaşmak için akşam ve gece saatlerini tercih ediyor. Kutsal topraklara gelen hacı adayları şükür duaları ediyor. Dünyanın değişik coğrafyalarından gelen Müslümanlar, zorlu bir tırmanış gerçekleştirseler de sarp yolun maneviyat yüklü olduğu için kendilerini yormadığını söylüyor. Manevi iklimde rahatladıklarına dikkat çeken hacı adayları, ‘Oku’ emrinin bulunduğu Alak Suresi’ni kutlu mağara ve civarında büyük bir huşu ile tilavet ederek, o dakikaları yad ediyorlar. Bu zorlu yolculuk sırasında yaşı itibariyle güçlük çeken hacı adaylarına ise mutlaka genç bir yardımcı geliyor. Tırmanışta çok heyecanlı olanlar hızlı hızlı giderken, küçük çocuklarını da alıp bu mukaddes dağa çıkanlar da dikkat çekiyor. Mağaranın içine girebilmek için uzun zaman sıranın kendilerine gelmesi için dışarıda sabırla bekleyen hacı adayları Nur Dağı’nın en yüksek kesiminden Kabe-i Muazzama’yı izliyor.

Hacı adaylarının Hira Dağı’na heyecanlı tırmanışı

Mekke’de hilali beklediler ama göremediler
Zilhicce ayını gözlemek için de Nur Dağına çıkan Müslümanlar, Mekke’i Mükerreme kentinin yüksek dağlarından hilali gözlemliyor. Çarşamba akşam namazı vakti 296 derece istikametinden çok küçük olarak hilalin çıkmasını bekleyen Müslümanlar Mekke’den nem (ufunet) sebebiyle hilali göremediler.
Öte yandan Riyad’dan yapılan açıklamada, Zilhicce hilalinin görüldüğü söylenerek 8 Temmuz Cuma günü Arafat vakfesine hacıların çıkartılacağı kaydedildi.

Hacı adaylarının Hira Dağı’na heyecanlı tırmanışı

Kabe’yi karşılarına alan hacı adayları büyük bir huşu ile namazlarını kılıyor
Nur Dağında dua etmenin bile çok farklı olduğunu söyleyen hacı adayları, manevi iklimden doya doya faydalanmaya çalışıyor. Peygamber Efendimiz zamanında kısmen üzeri açık olan fakat daha sonra üzerine düşen taşlar ile tam bir mağara halini alan Hira Mağarası’nda güneşin doğuşu iki cihan güneşi Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in (sallahü aleyhi vesellem) hatıraları ile birleşince Müslümanların heyecanı daha da artıyor. Kutsal mağarayı ziyaret edenler, namazlarını da mağaranın içerisinde, önünde ve üstünde eda ederken, Mekke ve Harem-i Şerif manzarası, manevi atmosferi daha da artırıyor. Kayaların üstünde Kabe’yi karşılarına alan hacı adayları büyük bir huşu ile namazlarını kılıyor. Yolda hacı adaylarına soğuk su, çay ve meşrubat satan küçük mekanlar dağa tırmanırken yorulanlara dinlenecek soluklanma alanı oluyor. Hira Mağarası aşırı sıcak ve zorlu tırmanışa karşın günün 24 saati ziyaretçi akınına uğruyor.

Öte yandan, Suudi yönetimi Nur Dağı’nın ziyaret edilmesini istemediği için lüzumlu merdiven ve tesisleri senelerdir yapmıyor. Yönetimin, bu kutsal mekanın ziyaretine çok sıcak bakmıyor. Maymunların ziyaretçilerin çantalarını kaçırmaları da yolcular için sıkıntı yaratıyor.

İrfan Altıkardeş – Süleyman Aydın

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.