adplus-dvertising

Hacca gitmek için ne gerekir, Hacca gitmenin şartları neler? Ali Erbaş açıkladı!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bu sene Suudi Arabistan’ın mesafeli ve sınırlı hac için ülkelerle istişari görüşmelere başladığını duyurdu.
Takip et
Hacca gitmek için ne gerekir, Hacca gitmenin şartları neler? Ali Erbaş açıkladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tvnet’in Bursa’da düzenlediği iftar programına katılan Erbaş, hac ile ilgili gelişmelerin sorulması üstüne kayıtlarda ilk kez 2020 senesinde Hac farizasının dışarıdan iştirak olmadan yapıldığına dikkat çekti. Geçen sene sıra bekleyen amca çocuklarına kur’adan hac yapma olanağı çıktığını anlatan Ali Erbaş, bu senede 60 yaş sınırı getirilmesi nedeniyle akrabalarının hacca gidemeyeceklerini belirtti.

İlk tespit edilen yaş ve aşı koşulları belli oldu

Suudi Arabistan’ın Hac Bakanlığı yetkililerinin, Müslüman ülkeler ile 2021 senesinde sınırlı ve mesafeli bir Hac organizasyonu için görüşmelere başladığını anlatan Başkan Ali Erbaş, “İlk tespit edilen yaş ve aşı koşulları oldu. Buna göre 18 ile 60 yaş arası hacı adaylarımız kabul edilebilecek. Türkiye’nin geçen sene hac için kur’a ile tespit ettiği 80 bin (ülke kontenajınımız) vatandaşımız vardı. Fakat salgın hastalık nedeniyle gidemediler. Bu senede 60 yaş sınırı getirildi. Bu senede birçok hacı adayımız yaş sınırına takılacak. Fakat bir de 80 bin yerine 5’te biri civarında bir kontenjan ile hac farizası yerine getirileceğinden dolayı, bu yıl Türkiye’de katılım eşit biçimde azaltıldığı gibi düşük seviyede mümkün olabilecek” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.