Hac ve umreye gidecekler artan sıcaklara dikkat!

Küresel ısınmanın 1,5 dereceyi aşarak 2 derece olması vaziyetinde yaz aylarında hava sıcaklığı 45 dereceyi bulan Suudi Arabistan’da hac yahut umre ibadetini yerine getiren Müslümanların sıcaklık stresine maruz kalma riskini gösteren ilk çalışma ortaya koyuldu
Takip et
Hac ve umreye gidecekler artan sıcaklara dikkat!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Küresel ısınmanın 1,5 dereceyi aşması vaziyetinde yaz aylarına denk gelen hac ve umre dönemlerinde hacıların sıcaklık stresi riskine maruz kalabileceği belirlendi.

Climate Analytics bilim insanları tarafından hazırlanan “Paris’ten Mekke’ye: Sıcaklık Stresi Müslüman Hacılar İçin Risk Yaratıyor” başlıklı makale, küresel ısınmanın 1,5 dereceyi aşarak 2 derece olması vaziyetinde yaz aylarında hava sıcaklığı 45 dereceyi bulan Suudi Arabistan’da hac yahut umre ibadetini yerine getiren Müslümanların sıcaklık stresine maruz kalma riskini gösteren ilk çalışma olma özelliğini taşıyor.

Makalede, sıcaklık ve nemi hesaba katan ve insan rahatsızlığını ölçmek için yaygın olarak kullanılan sıcaklık stresinin bir göstergesi olan ‘ıslak hazneli termometre’ ölçümleriyle yaz aylarında beş günlük periyotlarda sıcaklığın “tehlikeli” ve “son derece tehlikeli” eşikleri ne sıklıkta aşacağı değerlendirildi. Bu kapsamda, “tehlikeli” ve “son derece tehlikeli” eşikleri sırasıyla 24,6 ve 29,1 derece olarak tanımlayan ABD Ulusal Hava Servisi kriterleri kullanıldı.

10 SENELIK PERİYOTLARDA 3 DEFA YAZ AYINA DENK GELİYOR

Buna göre, son derece tehlikeli eşiği aşan beş günlük dönemlerin eylül ayında gerçekleşme ihtimalinin daha yüksek olduğu belirlendi. Küresel ısınmanın 1,5 derece artması vaziyetinde hava sıcaklığının son derece tehlikeli eşiği aşma ihtimalinin 4 kat, ısınmanın 2 dereceye ulaşması vaziyetinde ise 13 kat daha çok olacağı öngörüldü.

Öte Yandan, ağustos ve eylül aylarında son derece tehlikeli sıcak dönemlerde sıcak çarpmasının hayati risk yaratma olasılığının 2 derecelik küresel ısınmada iki kat daha çok olacağı tahmin edildi.

Çalışmada, 21. yüzyıl boyunca hac ibadetinin 10 senelik periyotlarda üç defa yaz aylarına denk geleceği de hesaplandı.

KÜRESEL ISINMANIN 1.5 DERECEYLE SINIRLANMASI RİSKİ, YARIYA İNDİRECEK

Çalışmanın başyazarı ve Climate Analytics Bilimsel Model ve Veri Yöneticisi Dr. Fahad Saeed, çalışmanın bulgularına ilişkin değerlendirmesinde, sıcaklık stresinin hacılar için risk yarattığını söyleyerek, şu şekilde devam etti:

“Yaz aylarında ibadetleri için Mekke’ye giden hacıları tehlikeli sıcaklık stresi riskine maruz bırakan beş günlük yüksek sıcaklık ölçümlerinin yoğunluğunun, küresel ısınmanın bu yüzyılın sonuna kadar 2 dereceye ulaşması vaziyetinde, bugünün 2 katı olacağını gördük. Hükümetlerin Paris Anlaşması’nda yapmayı taahhüt ettiği gibi küresel ısınmayı 1,5 dereceye sınırlamak, bu riski yarıya indirecektir.

İklim Değişikliği Incelemeleri Mükemmeliyet Merkezi Meteoroloji Bölümü Direktörü ve çalışmanın eş yazarı Prof. Mansour Almazroui ise şu değerlendirmede bulundu:

“Giderek aşırılaşan yaz şartları zaten bugün Mekke’yi ziyaret eden hacılar için ciddi bir tehlike teşkil ederken, çalışmamızda ortaya koyduğumuz sıcak çarpmalarında 1,5 derece ve 2 derece ısınma arasındaki hayati fark önümüzdeki yaz kendini gösterecek, 2047 ve ardından da devam edecek. Çalışmamız, insanları hayatı tehdit eden etkilerden mümkün olduğunca korumak ve İslam’ın temel direklerinden birine verebileceği zararı en aza indirmek için küresel ısınmayı 1,5 dereceye sınırlamaya yönelik sıkı emisyon azaltımlarının önemini vurguluyor.”

Küresel veri platformu Statista verilerine göre, 2019’da 2,5 milyon kişi hac ibadetini yerine getirdi. Aynı sene ramazan ayında umreye gidenlerin sayısı ise 4,2 milyon oldu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.