Sağlıklı bir cilde kavuşmak isteyenler için 5 önemli ipucu!

Güzellik sağlıklı bir cilt ile başlar. Peki, cilt sağlığı için yapabileceğiniz en temel 5 şey nedir?

Sağlıklı bir cilde kavuşmak isteyenler için 5 önemli ipucu!

Güzellik sağlıklı bir cilt ile başlar. Peki, cilt sağlığı için yapabileceğiniz en temel 5 şey nedir?

Güneşten korunma ve nazik temizlik de dahil olmak üzere iyi bir cilt bakımı, cildinizin sağlıklı ve parlak kalmasını sağlayabilir.

CİLT BAKIMI VE SAĞLIĞI İÇİN 5 İPUCU

Yoğun cilt bakımı için zamanınız yok mu? Temel bilgilerle kendinizi şımartabilirsiniz. İyi cilt bakımı ve sağlıklı yaşam tarzı seçimleri, doğal yaşlanmanın geciktirilmesine ve çeşitli cilt sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

1. Kendinizi güneşten koruyun

Cildinize bakım yapmanın en önemli yollarından biri onu güneşten korumaktır. Yaşam boyu güneşe maruz kalmak kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine ve diğer cilt sorunlarına neden olabileceği gibi cilt kanseri riskini de artırabilir.

En eksiksiz güneş koruması için:

Güneş koruyucu kullanın. SPF'si en az 15 olan geniş spektrumlu bir güneş koruyucu kullanın. Güneş koruyucuyu cömertçe uygulayın ve her iki saatte bir veya yüzüyorsanız veya terliyorsanız daha sık yeniden uygulayın.

Gölge arayın. Güneş ışınlarının en güçlü olduğu saat 10.00 ile 16.00 arasında güneşe çıkmayın.

Koruyucu giysiler giyin. Sıkı dokunmuş uzun kollu gömlekler, uzun pantolonlar ve geniş kenarlı şapkalarla cildinizi koruyun. Ayrıca, belirli sayıda yıkama için giysilere ek bir ultraviyole koruma katmanı sağlayan çamaşır katkı maddelerini veya özellikle ultraviyole ışınlarını engellemek üzere tasarlanmış özel güneşten koruyucu giysileri de göz önünde bulundurun.

2. Sigara içmeyin

Sigara içmek cildinizin daha yaşlı görünmesine neden olur ve kırışıklıkların oluşmasına katkıda bulunur. Sigara içmek cildin en dış katmanlarındaki küçük kan damarlarını daraltır, bu da kan akışını azaltır ve cildin solgunlaşmasına neden olur. Bu aynı zamanda cilt sağlığı için önemli olan oksijen ve besin maddelerini de tüketir.

Sigara içmek aynı zamanda cildinize güç ve elastikiyet veren lifler olan kolajen ve elastine de zarar verir. Buna ek olarak, sigara içerken tekrarlayan yüz ifadeleri (örneğin, nefes alırken dudaklarınızı büzmek ve dumandan uzak durmak için gözlerinizi kısmak gibi) kırışıklıklara katkıda bulunabilir.

Ayrıca sigara içmek yassı hücreli cilt kanseri riskinizi artırır. Sigara içiyorsanız cildinizi korumanın en iyi yolu sigarayı bırakmaktır. Sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak ipuçları veya tedaviler için doktorunuza danışın.

3. Cildinize nazik davranın

Günlük temizlik ve tıraş, cildinize zarar verebilir. Bunu sağlamak için:

Banyo süresini sınırlayın. Sıcak su ve uzun süreli duş veya banyolar cildinizdeki yağları uzaklaştırır. Banyo veya duş sürenizi sınırlayın ve sıcak su yerine ılık su kullanın.

Güçlü sabunlardan kaçının. Güçlü sabunlar ve deterjanlar cildinizdeki yağı silebilir. Bunun yerine hafif temizleyicileri seçin.

Dikkatlice tıraş olun. Cildinizi korumak ve yağlamak için tıraştan önce tıraş kremi, losyon veya jeli uygulayın. En yakın tıraş için temiz ve keskin bir tıraş bıçağı kullanın. Tüylerin uzadığı yöne doğru tıraş edin, ona karşı değil.

Kurulayın. Yıkadıktan veya banyo yaptıktan sonra cildinizi bir havluyla hafifçe vurarak veya kurulayın, böylece cildinizde bir miktar nem kalır.

Kuru cildi nemlendirin. Cildiniz kuru ise cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanın. Günlük kullanım için SPF içeren bir nemlendirici kullanmayı düşünün.

4. Sağlıklı beslenin

Sağlıklı bir diyet, en iyi şekilde görünmenize ve hissetmenize yardımcı olabilir. Bol miktarda meyve, sebze, tam tahıl ve yağsız protein tüketin. Diyet ve sivilce arasındaki ilişki açık değildir; ancak bazı araştırmalar, balık yağı veya balık yağı takviyeleri açısından zengin, sağlıksız yağlar ve işlenmiş veya rafine karbonhidratlar açısından düşük bir diyetin daha genç görünen bir cilde sahip olabileceğini düşündürmektedir. Bol su içmek cildinizin nemli kalmasına yardımcı olur.

5. Stresi yönetin

Kontrolsüz stres cildinizi daha hassas hale getirebilir ve sivilce oluşumunu ve diğer cilt problemlerini tetikleyebilir. Sağlıklı bir cildi ve sağlıklı bir ruh halini teşvik etmek için stresinizi yönetecek adımlar atın. Yeterince uyuyun, makul sınırlar koyun, yapılacaklar listenizi küçültün ve keyif aldığınız şeyleri yapmaya zaman ayırın. Sonuçlar beklediğinizden daha dramatik olabilir.

Sağlıklı bir cilde kavuşmak isteyenler için 5 önemli ipucu!

İptal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?

  Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

  Tekrar deneyiniz.

  Uygulamayı Yükle

  Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

  Bizi Takip Edin

  Bize Katılın