Saç dökülmesi hangi vitaminlerin eksikliğinden kaynaklanır?

Saç dökülmesi nedenlerinden biri de vitamin eksikliğidir. Peki, hangi vitaminler saç dökülmesini önler?

Saç dökülmesi hangi vitaminlerin eksikliğinden kaynaklanır?

Çeşitli faktörler saç dökülmesine katkıda bulunabilirken, vitamin eksiklikleri potansiyel sebeplerden biridir. Vitamin eksikliği saç döker mi sorusunun yanıtı; kesinlikle evettir. Vitaminler saç köklerinin büyümesinde önemli bir rol oynar.

Saç dökülmesi nedenleri araştırıldığında, beslenmenin bu konudaki payı ortaya çıkmaktadır. 

Peki, saç dökülmesine iyi gelen vitaminler nelerdir? Daha doğrusu, hangi vitaminlerin eksikliğinde saçlarımız dökülmeye, kırılmaya ve incelmeye başlar?

B7 vitamini (biyotin) eksikliği

B7 vitamini olarak da bilinen Biotin, saç uzatma yararları ile iyi bilinen suda çözünen karmaşık bir vitamindir. Bu vitamin, amino asitleri saç ve tırnak yapısının temel taşı olan kreatine dönüştürür. Biotin, keratin üretimi sayesinde saçınızı daha güçlü, daha sağlıklı ve kırılmaya ve saç dökülmesine daha az eğilimli hale getirebilir. Bu protein ayrıca sağlıklı saç köklerinin büyümesini desteklemeye ve saç elastikiyetini artırmaya yardımcı olur. Biotin eksikliği ince, kırılgan saçlara ve saç dökülmesine neden olabilir.

D vitamini eksikliği

D vitamini, yeni saç köklerinin üretimini hızlandırarak daha kalın, daha dolgun saçlara kavuşmanızı sağlar. Saç dökülmesi nedenleri arasında yeterli miktarda D vitamini almamak da yer alıyor.

B12 vitamini eksikliği

B12 vitamin eksikliği saç döker mi? Bu vitaminin eksikliği saç büyümesini engelleyebilir ve saçın incelmesine veya düzensizleşmesine neden olabilir.

C vitamini eksikliği

Saç dökülmesine iyi gelen vitaminler arasında yer alan C vitamini, vücudunuzun doğal kolajen üretimini artırarak saçınıza güç ve esneklik sağlar. Demir emilimini artırır, antioksidan sağlar ve sebum üretimini artırır.

E vitamini eksikliği

E vitamini eksikliği saç dökülmesine ve incelmesine neden olabilir.

A vitamini eksikliği

A vitamini, cildinizi ve saçınızı etkiler. Saçlara nem kazandırır, kırılmayı önler ve saçları uzatır.

Beslenme planınıza bu vitaminleri daha fazla dahil ederek, saç dökülmesini önleyebilirsiniz.

Saç dökülmesi hangi vitaminlerin eksikliğinden kaynaklanır?
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın