Güzel Avrat Otu Nedir, Yan Etkileri Nelerdir, Zehirli Midir?

Ispanak zehirlenmelerinin ardından güzel avrat otu da gündeme oturdu. Peki güzel avrat otu nedir, zehirli midir, yan etkileri nelerdir?

Güzel avrat otu nedir? Güzel avrat otunun yan etkileri nelerdir? sorularının cevapları bugün merak edilen konuların başında geliyor. İstanbul İl Tarım Müdürlüğü, İstanbul’da meydana gelen gıda zehirlenmesi ile alakalı açıklama paylaştı. Açıklamada, “Zehirlenmeler ıspanak içerisine karışan atropin ve scopalamin maddesi bulunduran yabancı ottan kaynaklanmıştır.” denildi. Haberin ardından atropin ve güzel avrat otu hakkında yapılan aramalar arttı. Güzel avrat otunun yan etkileri konusunda merak tüm soruların cevabı haberimizde yer alıyor.

GÜZEL AVRAT OTU NEDİR?

Güzel avrat otu, esasen adı ülkemizdeki vatandaşlar tarafından verilmiş, bir bitkidir. Birçok yararı olmasına karşın insanlar tarafından çok fazla tercih edilmeyen bu otun üstünde meyvelerde bulunur. Küçük küçük kiraza benzeyen meyvelerin rengi siyah olur. Bu sebeple görünüşüyle ilgi toplayan bir ottur. İlk zamanlar üstünde mor renklerde çiçekler açan güzel avrat otu, zaman ilerledikçe çiçeklerini meyveye dönüştürerek değişik bir görüntü alır.

GÜZEL AVRAT OTU ZEHİRLİ MİDİR?

Bu bitkinin esas ismi, Atropa Belladonna olarak bilinir. Yaklaşık olarak ortalama 1,5 metreye dek çıkan bu bitki esasen zehirli bir bitkidir. İşte insanların bu otu çok fazla tanımamalarının sebebi de böyle zehirli bir bitki olmasındandır. Çünkü bu bitkiler yanlış kullanımlarda veya doz aşımlarında direkt olarak zehirli yanı ile insanlarda sıkıntılara sebep olur. Güzel avrat otunun kokusu bazı vatandaşlar tarafından sevilse dahi bazı insanlar tarafından beğenilmez. Tıbbi açıdan güzel avrat otu bilimsel çalışmalar ile ilaç sanayisinde tercih edilmektedir. Bu sebeple amatör kullanımlar için güzel avrat otunun tercih edilmesi son derece tehlikelidir.

YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Bu ot insanlarda zehirli yan etkiler göstermeye başladığı vakit ilk olarak kişilerde baş ağrısı uyku durumu meydana gelir. İlerleyen vakitlerde ise yavaş yavaş susuzluk hissi ile beraber sayıklama gibi haller meydana çıkar. Eğer sizlerde de bu gibi belirtiler olur ise hemen uzman bir doktora giderek meydana gelebilecek olan problemleri önleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı