adplus-dvertising

Gusül abdesti almak orucu bozar mı? Oruçluyken gusül (boy) abdesti alınır mı?

Vücut temizliği açısından da büyük önem taşıyan bu davranış ile beraber gusül abdesti alacak olan kişiler oruçlu olduklarında dönem dönem kararsız kalabiliyorlar. Peki, Diyanet’in bu konuya ilişkin açıklaması ne? Oruçluyken gusül abdesti alınır mı? Oruç tutarken gusül abdesti almak orucu bozar mı? Balgam ve tükürük yutmak orucu bozuyor mu? Oruçluyken banyo yapılır mı?
Takip et
Gusül abdesti almak orucu bozar mı? Oruçluyken gusül (boy) abdesti alınır mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Oruçluyken boy abdesti almak orucu bozar mı sorusu Ramazan ayında yoğun olarak aranıyor. Nisan ayına denk gelen Ramazan ayında çeşitli sorular gündemi meşgul ediyor. Oruçlu zamanlarda en büyük zorluk ise susuzluk. Oruçlu iken serinlemek için duşa girmek isteyenlerin aramaları da arttı. Peki, oruçluyken duş almak, boy abdesti almak orucu bozar mı? Gusül abdesti orucu bozar mı?

 Oruçluyken gusül abdesti alınır mı?

Oruç için sahura kalktınız ve sahurunuzu yaptınız fakat boy abdesti almanız gerekiyor. Uyudunuz ve uyumadan önce orucunuz için niyet ettiniz sabah kalktığınızda boy abdestinizi alabilirsiniz. Alırken bir miktar dikkat etmeniz önemlidir. Ağıza su verildiğinde gargara yaparken boğazınıza suyun kaçmamasına özen gösterin. Burnunuzdan suyu çekerken genzinize gitmemesi için dikkatli davranın. Kısacası oruçluyken boy abdesti almanızda bir sorun yoktur.

Ağız ve burnundan su girip de sindirim organına ulaşmadıkça oruçlu kimsenin yıkanması, orucuna zarar vermez.

Nitekim Hz. Âişe ve Ümmü Seleme, Hz. Peygamberin (s.a.s.) Ramazan’da imsaktan sonra yıkandıklarını haber vermişlerdir (Buhârî, Savm, 25). Bu itibarla, ağız ve burundan mideye su kaçırmamak şartıyla oruçlu kişi yıkanabilir (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 220).

Oruçluyken banyo yapılır mı?

Havalar bu kadar sıcakken uzun saatler oruç tutmak kişiyi zorlayabilir. Terleyebilir ve yıkanmak isteyebilir. Bu süreçte oruçluyken banyo yapılabilir. Banyo yapmak orucu bozmaz fakat boy abdesti gibi bunda da dikkat edilmesi gerekiyor. Ağıza, burna su verilirken dikkatli olunmalı, boğazınıza kaçmamasına özen göstermelisiniz. Aksi takdirde orucunuz bozulabilir.

Balgam ve tükürük yutmak orucu bozuyor mu?

Oruçluyken yıkanmak, banyo yapmak oruca zarar vermediği gibi gusül abdesti almak da zarar vermez. Ancak ağız ve burundan su kaçmamasına özen göstermek gerekiyor. Eğer ağız ve burundan içeri su kaçarsa oruç bozulur ve kaza gerektirir.

Boy abdesti nedir ve nasıl alınır?

Diğer adı gusül abdestidir, manen ve maddi bir şekilde temizlenme ibadetidir. Gusül alınması gereken özel durumlar vardır ve gusül alınmadığı takdirde yapılan ibadetler geçersiz sayılır. Bu nedenle oldukça önemlidir. Kişi buna dikkat etmelidir. Peki gusül abdesti nasıl alınır?

Gusül abdesti almak isteyen kişi besmele çekerek sol ayağı ile abdest alacağı yere adım atar.

‘Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya’ şeklinde niyet eder.

Eller bileklere kadar yıkanır ve ardından edep yerleri sol elle temizlenir.

Sağ avuçla ağıza su verilir ve ağız çalkalanır. Boğazlarınızı da çalkalamayı unutmayın. Bu işlemi üç kez tekrarlayın.

Sağ avuçla burna su verilir ve sol elle burun çekilir. Bu işlem 3 kez tekrarlanır.

Abdest alındıktan sonra önce başa daha sonra sağ sonra da sol omuza su dökülür. Bu işlem de üç kez tekrarlanır. Vücutta tek bir iğne ucu kadar kuru yer kalmayacak şekilde yıkanmalıdır. Kulaklara, kulak deliklerine özellikle dikkat edilmelidir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.